Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Láttam pár videót, ahol az...

Láttam pár videót, ahol az ATX tápot labor táppá alakítják. Az egy probléma, hogy így csak 3.3V,5V, és 12V a kimenet (esetleg sárga+pirossal 7? ) és így nem állítható a feszültség. Miért nem kötnek be egyszerűen egy potmétert?

Figyelt kérdés
gyanúsan egyszerűnek tűnik, gondolom nem jó megoldás, de miért? onnan már csak az áramerősség az ami nem állítható. A másik probléma az, hogy nem tud 12V fölé menni mert le van szabályozva. De elvileg két 12V-os tápot össze lehet úgy kötni, hogy a fogyasztó az egyik földje, és a másik fázisa közé kerül, a másik földet meg a fázishoz kötjük, cska közben lehet hogy egy-két alkatrész felrobban?

2019. febr. 25. 14:57
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező, vannak olyan támakörök, amit a kérdés feltevéséből feltételezett ismeretek alapján nem ajánlunk. Ez is olyan eset.

Inkább vegyél egy labortápot.

Ha mégis belevágnál, itt találsz egy leírást:

[link]

2019. febr. 25. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Váltakozóáramon van fázis.

Egyenáramon polaritás van, pozitív és negatív, illetve abból egyik lehet testelt.

De PC-tápnál testhez képest értelmezve (GND) vannak pozitív és negatív feszültségek, tehát több kimenet is.

Potméterrel kapcsolatban az Ohm-törvényt még alaposan el kellene sajátítani, hogy miért nem jó az elképzelésed, ezt most részletezem.

Ha nem is bonyolult, de túl sok a hiányosságod.

2019. febr. 25. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
0%

Még annyit, hogy két ilyen tápegység kimenetét sorba lehet kötni, de akkor a két fémház között feszültségkülönbség lesz, azaz nem érinthető össze.

De mivel a fémház a bemeneti védőföldre is csatlakozik direktben, azt pedig bedugod egy földelt hosszabbítóba, ott pont össze fognak találkozni, azaz zárlat alakul ki.

2019. febr. 25. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
15 000 körül már nagyon jó labortápokat árulnak (0-30V feszültség tartomáynban), biztonságos, nem zajos, kényelmes, és nem kell barkácsolni vele. Túlram védelem, áramkijelzés minden van benne ami kell.
2019. febr. 25. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Azta köszi szépen a linket. Persze, tudom, hogy hiányosak az ismereteim, de pl az Ohm törvényt ismerem, de sosem tudom alkalmazni, mert ha van stabilan 1A, akkor a feszültséget elvileg tudom állítani egy potméterrel és az áramerősség a fogyasztótól fogg függeni? Á labor táppal még várok szerintem. Elég nekem az átalakított ATX, ha azzal sem birkózom meg akkor mire fel vennék labortápot? :(
2019. febr. 26. 05:54
 6/11 anonim ***** válasza:

Kérdező: mert potméterrel átalakítani egy ATX tápot nem mész semmire. Gondold végig fizikailag. Mekkora potmétert akarsz beletenni mint az UV villamos? Erre írták, hogy Ohm törvénye, de kiegészíteném még a hurok törvénnyel (Kirchoff másnéven). Majd rajzold fel a feszültség osztót. Nem véletlenül van a labortápokban a feszültség szabályzás a visszacsatolásban megvalósítva, hogy minden feszültségen (közel)azonos legyen a kimeneti ellenállása.

Ilyen fogalmak hiányoznak nálad rettenetesen: U0 Üresjárási feszültség (régebbi gimnáziumi tankönyvekben elektromotoros erő néven szerepelt), R0 forrás ellenállás (vagy más néven belső ellenállás) valamint az utolsó a Uk kapocsfeszültség. A kapocsfeszültség mindig egyenlő Uk=U0-It*R0 (ahol It a terhelő áram). A potméterednek van valami jelentős ellenállása (különben melegszik, és folyamatosan terheli a tápegységet, mert itt feszültség osztónak kell bekötni, különben terheletlenül 12V-ot fogsz rajta mérni). Viszont ahogy a terhelés változik jelentősen fog csökkeni a kapocs feszültséged (fizika óra terhelt feszültség osztó).

A másik nehézség, hogy a PC táp az arra van kitalálva, hogy egy PC-t "hatékonyan" ellásson feszültséggel, nem igazán törődnek a jelalak hullámosságával, a kapcsoló üzemű tápokra jellemző "tüskékkel", majd a hozzá kapcsolt áramköri részek amelyiket ez zavar helyben szűrik. Ez egy mérhető folyamatos zavarjelet fog neked bevinni az áramkörödbe és fogalmad nem lesz miért nem működik rendesen. Ezért jobb egy labortáp mert annak egészen más elven működik a kimeneti simítása és mérhetően kisebb a kimeneti hullámosság, zavarjel. (kimeneti hullámosság, hogy a kimeneten lévő DC feszültség mennyire egyenletes, vagy nem). Szintén egészen más a leválasztása is egy PC tápnak mint egy labortápnak. Ha agyon akarod magad és az áramkörödet csapatni akkor hajrá... Ha meg veszel labortápot és nem jön be még mindig el tudod adni szinte azért az árért amiért megvetted. A PC tápot is gondolom megveszed, meg hozzá még barkácsolsz egy csomót. Sose értettem az ilyen tudatlanokat miért kezdenek a villannyal barkácsolni össsze vissza aztán a kollegák mehetnek ki szakérteni, hogy hát meghalt a Józsi és hát ki a felelős? De ha csak Józsi hal meg még azt mondom úgy járt, de ha kigyullad a ház és meghal még a nagymama is meg utána megy a híradóba a sírás-rívás,h ogy hát csak két lukas zoknink maradt minden leégett a házzal együtt. Gratulálok. Kár, hogy az ilyenek nem 50-80 év letöltendőt kapnak.

2019. febr. 26. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
megnéztem a labortápokat és nincs lehetőségem venni. esetleg pwm jelet erősíteni, egy kondenzátorral kisimítani a jelet, a feedbacket pedig opamppal meg lehet oldani, ilyen projektnek van értelme?
2019. febr. 26. 19:40
 8/11 anonim ***** válasza:

"esetleg pwm jelet erősíteni, egy kondenzátorral kisimítani a jelet, a feedbacket pedig opamppal meg lehet oldani, ilyen projektnek van értelme?"


Részletesen ismerem és napi vagy heti szinten javítok PWM tápokat, de fogalmam sincs, miről beszélsz, vagy mit akarsz ebből kihozni, vagy minek.

2019. febr. 27. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
és az jó?
2019. febr. 27. 15:15
 10/11 anonim ***** válasza:
???
2019. febr. 27. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!