Elektronikailag lehetséges - kivitelezhető, működő - megoldás az alábbi? (mikrokontrollerek)
Van mondjuk egy mikrokontrollerem, ami aktív módban - amikor folytonosan megállás nélkül futnak rajta a programkód utasításai - fogyaszt mondjuk 500 µAmper-t.
Ehhez van egy napelemem, ami a kívánt feszültséget adja, viszont az napfényben is csak 50 µAmper-t tud leadni.
Én pedig mindenképpen csakis napelemről szeretném működtetni a kontrollert, plusz feszültségforrást (elemet, akkut) semmiképpen sem akarok beépíteni.
Viszont tudom azt, hogy a mikrokontrolleren csak egy egyszerű feladatot akarok futtatni, ami realizálható egy rövid kódsorban, s csak bizonyos időközönként - pl. fél másodpercenként - kell lefusson. A kódnak a lefutása pedig ennek a töredéke.
A mikrokontroller pedig rendelkezik "alvó móddal", tehát amikor nem csinál semmit, ekkor pedig 1 µAmper-re csökkenthető a fogyasztása.
Nos:
Ha a napelemmel párhuzamosan kötök egy - elég nagy kapacitású - KONDENZÁTORT, a programot pedig úgy írom meg, hogy mondjuk 20 ezredmásodperc alatt minden utasítást elvégez a mikrokontroller, utána pedig 500 ezredmásodpercet pihen;
Akkor egyedül arról a napelemről a kondenzátor segítségével képes lesz a mikrokontroller "folyamatosan" (a leírt ciklusban) működni, folyamatos üzemben?
Gondolom nem számoltál a napelem tulajdonságaival. Ami rá van írva, az a max teljesítmény, optimális fényviszonyok esetén.
Illetve azt hiszem a kondikat sem ismered. Azok is le tudnak merülni "üresen" (van önkisülés kondiknál is).
Jelentősen túl kell méretezni a napelemet, különben télen kevés lesz 1 napra. Plusz egy szuperkondi, hogy az estét is kibírja.
Valami hasonló típus megteszi. Lehet bontott is.
Nameg egy, vagy kettő ilyen:
A napelem után dc-dc modul vagy szuperkondi töltő, ha elég a 2,7V vagy blokkdióda és 2 sorba kötött szuperkondi, ami után van kb 5V -od. Erről már táplálható a tervezett mikrokontroller.
Megoldható li-ion/li-poly akkuval is. Természetesen így nem kell szuperkondi, viszont kell akkutöltő a lítium cella töltéséhez. Ilyenkor méginkább túl kell méretezni a napelemet, mert a lítium lassan töltődik. A hideget pedig rosszul viseli a lítium. Szóval optimálisabb a szuperkapacitoros megoldás.
Valamit benéztél.
Ellenőrizd újra a mértékegységeket.
És ez mire jó ?
Van egy ic-d ami csak úgy magában kódot futtat a nagy semmibe ?
Ha igen,,akkor ennél még az is hasznosabb ha egy elemre rákötök egy ledet azt behajítom a gazba valahol a pusztában.
Az legalább világít egy darabig...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!