Kell építési engedély split klímához saját ház esetében?
Városban lakunk, van egy saját 4 lakásos társasházunk és én édesanyámmal együtt lakok az egyik lakásban, és a többi ki van adva családtagoknak, szóval még csak
nem is ismeretleneknek. A ház utca fronton van és nincs előkert meg semmi. Szóval a nagy bejárati kapuból egyböl az utcára lépünk. Érdekelne,hogy kell e építési vagy bármilyen engedély ha fel szeretnénk szereltetni 2 db split klímát? És ha kell engedély(ami természetesen pénzbe és jó sok ügyintézésbe kerül) és én nem kérek, és mégis felrakatom, és valaki az utcábol feljelent, akkor milyen büntetésre számíthatok? Az utcánkban és az egész városban millió klíma van kihelyezve utcafrontra, és erősen kétlem,hogy mindenki kért volna engedélyt erre....
Üdv.
Nem kell engedély!
(Klímaszerelő)
"utcánkban és az egész városban millió klíma van kihelyezve utcafrontra, és erősen kétlem,hogy mindenki kért volna engedélyt erre...."
"Nem kell engedély!"
Így van.
Attól függetlenül, hogy építési engedélyt nem kell kérni a légkondicionáló berendezések elhelyezésére, a vonatkozó országos és helyi előírásokat be kell tartani, mivel az engedély nélkül végezhető tevékenységek is csak a hatályos előírásoknak megfelelően végezhetőek. A különbség az, hogy itt nincs előzetes hatósági kontroll, az építtető és/vagy tulajdonos kötelezettsége, hogy utána nézzen a tervezett munkára vonatkozó szabályoknak, és be is tartsa azokat. Az előírások megszegése esetén ugyanis a szabálytalan építkezésre vonatkozó jogkövetkezményekkel kell számolni. Abban az esetben, ha az engedély nélkül végezhető építési tevékenységet a településrendezési tervek, a helyi építési szabályzat vagy az országos építési követelmények megsértésével végezték, az építésfelügyeleti hatóság – hivatalból, vagy az építésügyi hatóság megkeresésére, - építésrendészeti eljárást folytathat le, melynek a végén akár a szabálytalanul kihelyezett szerkezet eltávolítására is kötelezheti az építtetőt [1997. évi LXXVIII. törvény 18. §; 48/A. §; 312/2012. (XI.8.) Korm. rend. 67.§ (2) bek. d) pont].
A kivitelezésre pedig ez ad iránymutatást:
Országos településrendezési és építési követelményekről szóló 253/1997. (XII.20.) Korm. rendelet (OTÉK)
92. § (2) * A homlokzaton - e rendelkezés hatálybalépését megelőzően használatba vett, meglévő építményen - mesterséges szellőzéshez kivezetést létesíteni, továbbá helyiségszellőztető vagy klimatizáló berendezést elhelyezni az épület külső megjelenésével összhangban, takartan, illetve építészeti eszközökkel megoldva akkor lehet, ha a tervezett megoldás és a működés hatása.
Itt a tervezett kifejezésen van a hangsúly.
Tehát az építési engedély nélkül végezhető tevékenység nem fedi a jóváhagyott tervek nélküli kivitelezést.
És itt még nem is szóltam a helyi önkormányzati rendeletekről, és esetlegesen az örökségvédelmi hatósági engedélyről műemlék jellegű épületek esetében.
Jogosulatlan tevékenység esetén 3 éven belül csak az eredeti állapot visszaállítását kezdeményezik a hatóságok, de az alapbírságot 100 ezer körül határozzák meg, azt követően évenkénti 200 ezer forinttal nőhet a kiszabható bírság mértéke.
Ami egy több mint 10 éve telepített készülék esetén 2 millió is lehet.
További szép napot.
Egy kis segítséget, illetve pontosítást én is adok, mivel a fenn említet korm. rendeletek kiadása óta eltelt több mint 2 évtized és kissé elavultak. A mostani új rendelkezés a klímákat illetően, 2012-es és ezt kell figyelembe venni, tehát:
"Építési engedély nélkül végezhető építési tevékenységek a 312/2012.-es Korm. rendelet" alapján:
"Napenergia-kollektor, szellőző-, klíma-, riasztóberendezés, villámhárító-berendezés, áru- és pénzautomata, kerékpártartó, zászlótartó építményen vagy építményben való elhelyezése."
Azaz ha nem közterület, vagy műemlékvédelem alatt álló építmény, és saját tulajdonban álló kertesházról van szó, akkor nem kell építési engedély!
100.000 forintos bűntetéstől és a klíma leszerelésétől sem kell félni senkinek, ha nem közterület, vagy piactér ami nagyobb városokban van. A helyi rendeletek is csak azért tiltják, mert rontják a látképet a tereken, vagy pont műemlék és azért. Még nem volt rá precedens, hogy az országban bárkit is megbűntettek, vagy leszereltették volna a klímát, a kertesházáról. Mégpedig azért nem volt ilyen, mert a 2012-ben kiadott korm. rendelet kerek perec kimondja, hogy a klímára nem kell építési engedély és pont.
Kedves előttem szóló! Ingatlan bővítése esetén sem kell már építési engedély, ettől függetlenül utcafrontra csak a hatályos rendelkezések alapján szerelhető klíma. És ezt pont jól idézte és hivatkozta az előtted válaszoló. Szóval valóban előzetes engedélyezési eljárás nem szükséges a telepítéshez, azonban utcafrontra csak akkor szerelheted, ha megfelel a jogszabályi rendelkezéseknek. Az országos településrendezési és építési követelményekről szóló 253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet pedig hatályos.
Ennek megfelelően, bár a te érdekkörödben még nem volt rá precedens, és te úgy gondolod, hogy ha nem kell rá engedély, akkor bármit csinálsz, szabályos, cseppet sincs így.
Az pedig, hogy hamis biztonságérzetet teremtve győzöd meg a megrendelőt arról, hogy mivel nem kell építési engedély, ezért szabályos megint nem szép dolog.
Tény, hogy a végrehajtása a jogszabálynak nem túl erős, ettől függetlenül egy rosszakaró szomszéd, és máris meglesz a leszerelésre kötelezés vagy a bírság. Még akkor is, ha te még ilyenről nem hallottál.
Mielőtt bárki is elveszne itt a rengeteg sok szabályban, vagy vitában. Maradjunk a valós tényeknél, a mi cégünk több mint 20 éve hőszivattyúk, légkondiciónálók, napelemek forgalmazásával és telepítésével foglalkozik, idáig több mint 50.000 eladott regisztrált split klíma lett eladva/felszerelve az ország 19 megyéjében! A 2/3 részben kertesházaknál üzemelnek a mai napig, ezekből egyetlen egy darab sem lett leszerlve, vagy megbűntetve érte a tulajdonos. Még az utcai oldal szerelésekor sem! Többek közt nálam is úgy van 2 klíma már 15 éve, engem sem vágott meg senki 100 ezerre, de még egy forintra sem.
"Az pedig, hogy hamis biztonságérzetet teremtve győzöd meg a megrendelőt arról, hogy mivel nem kell építési engedély, ezért szabályos megint nem szép dolog.
Tény, hogy a végrehajtása a jogszabálynak nem túl erős, ettől függetlenül egy rosszakaró szomszéd, és máris meglesz a leszerelésre kötelezés vagy a bírság. Még akkor is, ha te még ilyenről nem hallottál."
Ez a hozzászólás meg tipikus félelem keltés az emberekben, meg rosszakarás. Nem fognak az országban 2 millió embert megbűntetni, leszerelni a klímájukat, ráadásban még tönkretenni az egész klímtechnikai üzletágat, ahol a vállalkozások több mint fele kisvállalkozás. a 2012-esrendelet érvényben van, az hogy a helyi szabályozások egymás ellen beszélnek és össze-vissza alkalmazzák (vagy nem is alkalmazzák) megint egy más dolog.
Ilyen engedélyek kiadására még csak kapacitásilag sincs felkészülve semmilyen hatóság. Úgyhogy emberek nyugodtan lehet menni klímát venni, akinek melege van és nem bírja a hőséget, esetleg idősebb és az orvos előírta neki, vagy szívbeteg. Nem kell félni büntetéstől! Ha társasház vagy bérház, akkor a közösképviselőt megkérdezni mit tartalmaz a szabályzat és ha a lakók 5/4-e beleegyezett a klíma felszerelésébe akkor még a gangra/erkélyre is rakható még Budapesten is. Aki meg a riogatóktól fél, szereltesse tetőre a split klímát, ott a kutya sem fog belekötni.
Kellemes nyugodt vészmadaraktól csendes nyári klimatizált napokat kívánok mindenkinek!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!