Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Újratölthető elemek töltéséhez...

Újratölthető elemek töltéséhez kell valamilyen áramkör?

Figyelt kérdés
Mint például a litium akkumlátoroknál, vagy elég ha a megfelelő feszültség használatával polaritást cserélek? És az okozhat problémát hogy több, sorba kötött elemet töltök egyszerre?

2018. jún. 11. 22:09
 1/9 anonim ***** válasza:
kell és okozhat
2018. jún. 11. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Sorba nem tölthetők, mert akkor mindegyikbe ugyanaz a kapacitás töltődik, márpedig soha nem egyforma kapacitásúak, legfeljebb papíron, és soha nem azonos merültségű szintről töltődnek.

Ha a megfelelő feszültség alatt a feltöltött akku maximális feszültségét érted és korlátozod az áramot, akkor nem kell töltőáramkör (pedig amit leírtam az már egyszerű töltőáramkör).

A gépkocsi akkuk ilyen elv szerint töltődnek.

2018. jún. 11. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Micsoda véletlen, hogy a gépkocsi akku is soros cellákból áll, amiket sorosan töltünk egyszerre.

Pont úgy lehet sorosan tölteni Ni-MH vagy Ni-Cd cellákat is, ld. csavarbehajtók stb.

Csak akkor nem nagyon kell a C/10 áram fölé menni.

Elektronikus védelem ugyanis gyorstöltés esetén szükséges ezeknél.

Normál C/10 töltés mehet 15 óráig, attól függetlenül, hogy mennyire maradék töltés volt benne. Ugyanis a felesleget elfűtik ezek a cellák, legalábbis ilyen relatív kis áramon.


"a megfelelő feszültség használatával polaritást cserélek?"


Értelmezhetetlen, de ne cserélj semmit! Láttam egyébként azt is, hogy régebbi kérdés, meg még arra sem vetted a fáradságot, hogy reagálj, de a válaszok helyesbítésre szorultak.

2018. okt. 28. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

A gépkocsi és csavarbehajtó akkuknál kapacitásra ellenőrzött cellákat használnak és ugyanolyan töltöttségi állapotúakat kapcsolnak sorba. Ez alap, ha ezt véletlen szerűen összeállított pakkal teszik, akkor az nem szerencsés.

És minő véletlen sok Li-Ion (több cellából álló) telepet balancerrel töltenek, azaz cellánként figyelik töltöttségi szintjüket, hogy ne töltsék túl azokat.

És léteznek olyan cellák is, amelyekbe be van építve egyedi töltés/kisütés figyelő áramkör, amely megakadályozza a túltöltést és alulsütést, mely annak végzetét jelentheti.

Én így tudom...

2018. okt. 29. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

#4


Li-ion: előző hozzászólásomban, vagy ebben a kérdésben hol láttad ezt betűkombinációt?


Ni-MH vagy Ni-Cd: ismered ezeket a betűket? Mert ha igen, akkor ne beszélj mellé! És ne nagyon akarj engem tájékoztatni olyan szakmai tudnivalókról, ami a kisujjamban van! Főleg, ha még fogalmi zavaroktól is szenvedsz.


Feszültségfigyelés és balanszer két külön fogalom. Rengeteg laptopakkuban is csak cellánkénti feszültségfigyelés van, balanszer nélkül. Tehát:


"...balancerrel töltenek, azaz cellánként figyelik töltöttségi szintjüket, hogy ne töltsék túl azokat.


Ostobaság, lövésed sincs a témáról.


"A gépkocsi és csavarbehajtó akkuknál kapacitásra ellenőrzött cellákat használnak és ugyanolyan töltöttségi állapotúakat kapcsolnak sorba."


Te nagyon el vagy tévedve, csavarbehajtóknál sem válogatnak, egyszerűen csak azonos típusú cellákat dobnak össze. Ilyen a világon nincs, hogy hosszadalmas kapacitásmérésekkel szórakoznának az iparban vagy utángyártó cégeknél.


Az autóakkut meg egyben gyártják, te miről beszélsz? Nem is lehetne cellánként válogatni, még ekkora butaságot...


Nem tudom, honnan vetted egyébként, hogy a kérdező nem egyforma típusú cellákat akar tölteni, de a soros cellákon nyilván azonos áram folyik. Ha egyszer adott a gyári előírás, hogy C/10 árammal töltheted 15 óráig, és ezt be is tartod, akkor ennyi és kész.


A használat során óhatatlan, hogy valamelyik gyengülni fog, egyenlőtlenségek állnak elő, ez természetes. De új korában még pont annyira egyformák, amennyire kell.

2018. okt. 29. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Lehet lövédem sincs a témáról, akkor világosíts fel mit is csinál ez az áramkör a rajta látható elektronikával?

Azt gondolom már maga a kép is önmagáért beszél.

Az, hogy ilyet nem alkalmaznak egy szimpla csavarbehajtónál az elmegy, de ez a korrekt megoldás.


[link]


És ilyen Protection-Board létezik (kapható) 1-2-3-4 cellához soros kapcsoláshoz különböző áramú változatban.

2018. okt. 29. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Ezt nem hiszem el, hogy megint kifogtam egy ilyen okoskodót.

Megint akkus témában:

[link]

Mi bajotok van nektek ember? Nem gondolkodtok ilyenkor?


Világosan jeleztem, hogy ne akarj semmiben felvilágosítani, mert nem vagy azon a szinten! Ezt elárulják a szavaid. Ha kérdeznek, szívesen segítek, de ne vitatkozz!


Írtam azt is, hogy


______nem Li-ion akkuról_____ volt szó!


Mit nem értesz ezen? Ni-CD / Ni-MH akkunál, soros telepeknél, láttál valaha védőelektronikát? Ezeket nem szokták olyan szinten védeni, mert nem igényli.


Viszont csavarbehajtónál is van védelem, ha az Li-ion akkuval működik.


De miért kevered ide a Li-iont? Amit linkeltél, nem balanszer, csak egy szokványos védőpanel, ami túltöltés, túlmerítés, túláram ellen véd. A feszültséget cellánként figyeli. 4,2 V felett és 2,5 V alatt megszakítja az áramkört a rajta lévő MOSFET.


Elmeséljem azt is, hogy miért látsz rajta 4 db MOSFET-et? Mi az R002 jelű alkatrész szerepe? Másik végén 3 db 6 lábú IC típusát, adatlapját linkeljem? Mit csinál?


Vagy világosíts már fel, ha akkora nagy Károly vagy!

2018. okt. 30. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Nem, inkább, tanulni szeretnék..

Akkor azt szeretném megkérdezni, hogy mit csinál a balancer, miben különbözik az általam linkelt áramkörtől.

Annyi hiba azért volt az enyémben, hogy egy cellánnál nincs értelme a balancernek.

2018. okt. 30. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Meg az is elég hiba, hogy Ni-Cd / Ni-MH akkuhoz nem tudsz mutatni védőpanelt, ezeket soros kötésben rutinszerűen töltik, gyári készülékekben is.

Azon kívül, hogy eleve nagyobb a tűréshatáruk és nem is annyira tűzveszélyesek, olyan összetételben gyártják, ami a gázrekombinációt elősegíti.

Ezért bírják ezek a cellák a túltöltést soros kötésben akkor is, amikor egyik már feltöltődött, másik még nem, de így szépen kiegyenlítődnek.

De nem véletlenül jeleztem azt is, hogy ez főleg a normál töltésre vonatkozik, nem gyorstöltésre.

AA/AAA gyorstöltők viszont cellánként kezelik az akkut és elektronikus védelemmel, pont a nagyobb áram, nagyobb melegedés miatt.


Li-ion balanszírozásnak többféle technikája van, legegyszerűbb esetben csak annyi, hogy 4,2 V felett rákapcsol a cellára egy kisütő ellenállást:


[link]


Ilyeneket gyártanak védelemmel egybeépítve is:


[link]


Tehát ezeknél megfigyelhető az a 62, illetve 68 ohmos ellenállás, ami a túltöltődött cellát lehúzza 4,2 V-ra.

Ilyen balanszírozásra sincs szükség, amíg egyformán jók az akkuk, illetve újak, mert nagyon jól beáll rajtuk a feszültség, enélkül is. Ezt használják ki sok laptopakkunál, amiben csak védelem van. Ritkábban lehet találkozni olyannal, amiben balanszírozás is van.

Az öregedés során jelentkezik csak olyan probléma, hogy megnő a belső ellenállás, ezért a gyengébb tagon hamarabb felszalad a feszültség töltés közben, emiatt a védelem lekapcsol. De akkor már úgyis mindegy gyakorlatilag. A balanszer egy ideig segít még abban, hogy jobban feltölthető legyen (ne kapcsolgasson le olyan sokáig a védelem, hamarabb újraindul a töltés), de egyre kevésbé lesz használható az akku.

2018. okt. 30. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!