Ha egy konnektornak a fázisvezetékét - a dugaljzatok előtt - megszakítom több, párhuzamosan kapcsolt nagyteljesítményű ellenállással, akkor a konnektort így le tudom védeni zárlat ellen, ha zárlatos eszközt dugnék bele véletlenül?
Védve van így is. A kismegszakító pontosan erre a célra van beszerelve az elosztóba.
Amennyiben az ellenállásokon keresztül bedugsz egy fogyasztót, 2 dolog történik:
1.: a készülék nem indul el.
2.: az ellenállások fűtőtestként fognak funkcionálni.
Tűzoltóság száma: 107......
Hú. Ez így nem fog működni. Amit az előttem válaszolók is írtak, hogy melegedni fog az ellenállás, és le fog égni az egész, de működni nem fog. Zárlat védelemre ott a kismegszakító az leold. Ha meg azt akarod, hogy zárlati leoldásra szelektív legyen a hálózatod, akkor megfelelően kell méretezni. Ez olyan kialakítást, jelent, hogy ha az egyik dugaljba becsatlakoztatsz egy zárlatos készüléket akkor csak az az egy dugalj áramkör fog leoldani a többi meg nem. Ezt megfelelően kell méretezni, utána megépíteni.
A másik fele a kérdésnek, hogy valóban léteznek úgynevezett zárlat korlátozók, de ezeket szinte csak áramszolgáltatói oldalon szokták beépíteni (főleg régebben), háztartási fogyasztóknál nem (nem is láttam még háztartási méretben ilyet). Ez azonban nem azt jelenti, hogy véded a zárlat ellen az áramkört, hanem egy meghatározott nagyságú zárlati áramnál nagyobb nem tud kialakulni, ennek néhány helyen van értelme és realitása.
Vannak ilyen "ellenállások": porcelán csőben speciális huzalellenállások, amelyeket a köznyelv csak olvadóbiztosítéknak szokott hívni még a múlt század elején, de aztán feltalálták a kismegszakítót...
Kisebb áramokra szoktak áramkorlátozás céljára PTC-t használni. Hidegen viszonylag kicsi az ellenállása, névleges áramnál még nem fűti magát észrevehetően. Túláram esetén melegedni kezd, és az ellenállása is nő. Aztán valahol beáll 120-150°C körül a névleges áram pár százalékát átengedve magán. A túlterhelés megszűnése után pár perc alatt kihűl, és üzemszerűen működik tovább.
Ilyenekre gondolok:
Ha a kérdés komoly, lehetne éppen építeni egy ilyen elektronikát, ami figyelné, hogy mekkora terhelés van a dugaljon. Pár milliamperrel, és csak akkor kapcsolna következő nullaátmenetnél, ha a terhelés kisebb, mint amire az áramkör biztosítva van.
Persze lenne vele nem kis szívás, megírni a vezérlőre a megfelelő algoritmust, mert egy vasalónál, ami ohmikus terhelés, még egyszerű. De egy porszívónál, ami a motor miatt egy brutális áramlökéssel indul, már kissé macerásabb. Kapcsolóüzemű tápos fogyasztókról már ne is beszéljünk.
Hidd el, pont jó erre a célra a kismegszakító.
Köszönöm!
Igazából már aznap rájöttem, hogy miért nem működhet, miért fog zárlatnál leolvadni az ellenállás.
Csak elsőre nem volt triviális számomra.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!