Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » AZ RS-232 RS-422 és RS-485-ös...

AZ RS-232 RS-422 és RS-485-ös szabványok az OSI model melyik rétegében működnek?

Figyelt kérdés

#hálózat #RS-232 #RS-422 #RS-485 #ipari busz #buszrendszerek #OSI-modell
2018. jan. 9. 22:16
 1/4 anonim ***** válasza:
1. Fizikai réteg
2018. jan. 9. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

és akkor a Profibus, Modbus, DeviceNET azok ezekre épülnek rá?? vagy ezeken a fizikai protokolokon "utaznak" az OSI modell felsőbb rétegeiben? pl adatkapcsolati vagy hálózati rétegbe


Tudom hogy hülyének tűnök de ezekre még sem PLC programozók sem weblabok nem adatk egyértelmű választ?

Lehet azért sem mert az OSI modell 7 rétege nem mindig szentírás némely hálózatnál ezek elmosódnak

2018. jan. 10. 07:36
 3/4 anonim ***** válasza:

Az ipari protokollok (általában) ritkán követik az OSI modelt, ezért nehéz őket az OSI hierarchiában értelmezni.


Ugyanúgy a TCP/IP sem követi (főleg azért sem mert, maga a TCP/IP gyakorlatilag 10 évvel idősebb, mint az OSI). Ugyanígy a MODBUS RTU is idősebb (MODBUS RTU 1979), OSI 1983. Innen kezdve nehéz ezeket összepárosítani az OSI modellel, mert (még) egy más szemlélettel lettek kitalálva. Egyik tanárom mondta mindig, ha ezek a protokollok követnék az OSI modelt akkor bizonyára kellett volna időgépüknek lennie.

Igazán az OSI egyik célja az volt, hogy ebbe rendet tegyen, és a későbbi (újabb) megoldások tisztábbak legyen, jobban lehessen azokat szabályozni, a kompatibilitási kérdesek egyszerűbbek legyenek, kevésbé függjenek az egyes "szintek" az alatta lévő szintektől. Pl. a MODBUS RTU erősen függ az "alatta lévő" soros vonaltól, mert van benne néhány érzékeny időzítés.


A többi hasonló protokoll alapja legtöbb esetben a MODBUS (hirtelen JBUS, SBUS jut most eszembe) "klónjai" valamilyen szinten a MODBUSnak, bizonyos hibáit próbálták javítani de az alapvető koncenpció és felépítés változatlan maradt. És mivel az OSI elég sokáig csak "elmélet maradt" a gyakorlat meg elterjedt és a MODBUS és klónjai máig virágzanak, illetve közben úgy tűník, hogy a TCP/IP "győzött" (pl. MODBUS/IP protokoll), és így nem egyszerű az OSI megfeleltetés sok esetben.


Utolsó kérdésedre: "Tudom hogy hülyének tűnök de ezekre még sem PLC programozók sem weblabok nem adatk egyértelmű választ?

Lehet azért sem mert az OSI modell 7 rétege nem mindig szentírás némely hálózatnál ezek elmosódnak" Erre a válasz: egyértelműen nem hülyeség a kérdés, azonban itt már történelmileg kell vizsgálni. Pl. a legtöbb jó minőségű TCP/IP (internet) tankönyv azzal kezdi, hogy a TCP/IP nem követi az OSI modelt, saját referencia modelt használ. Úgyanígy a MODBUS RTU (DeviceNET ami szintén egy MODBUS klón) szintén nem. És ezen nincs mit csodálkozni, mert ezek idősebbek mint az OSI, ezért nem is követhetik annak a szemlélet módját.

2018. febr. 1. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

"Némely hálózatban elmosódnak" az OSI model egy lehetséges, "általános" megoldása egy feladatnak. Rengeteg más hálózati felépítés képzelhető el, és létezik is (mint írtam az előző válaszomban, csak véletlenül rössz helyre kattintottam és elment mielőtt befejeztem volna). Egyetlen egy model sem szentírás. Ezek egy "rendszeren" belül működnek. azaz léteznek OSI referencia modelt használó hálózatok (pl. ilyen volt a DECNET OSI), és vannak olyan hálózati megoldások amelyek nem az OSI modelt követik. Ha olyan hálózati megoldást választunk amelyik nem OSI szerinti akkor valamivel nehezebb a dolgunk, mert sok mindent ki kell találjunk amit "helyettünk" már végig gondoltak. De ha egyszer elkezdjük az OSI modelt használni akkor azt végig kell használni. Vagy dönthetek úgy is, hogy nem használom az OSI modelt akkor meg így jártam... És ahogy fentebb írtam rengeteg megoldás azért nem OSI szerinti mert egyszerűen régebbi. És itt azért azt is figyelembe kell venni, hogy pl. a MODBUS RTU kifejlesztése is több év volt, és 1979-re készen volt, és működött! Maga az OSI is több évig készült. De mivel nem volt még készen akik kitalálták a MODBUS-t nem tudták alapul venni, mert nem volt. Azért itt az a 4 év az nagy idő (főleg akkor amikor szinte "hetente" jöttek az ujdonságok) amivel a MODBUS RTU beelőzött.

Ami jogos kérdés, hogy akkor miért ezt és miért így tanítják? Azért mert ez az "egyetlen" olyan model amelyik rendesen végig van gondolva, és kézzel fogható és eléggé általános. Lehetne tanítani a TCP/IP modeljét is, de abból pl. a "legalsó réteg" pl. hiányzik csak utalások vannak rá, hogy az hogyan nézzen ki (nyilván megvannak az ide vonatkozó szabványok is, hogy konkrétan mire, hogyan lehet rátenni az IP-t pl. RFC1149), de úgyanígy az "alkalmazás" szint sincs annyira letisztulva mint az OSI-ban. Nyilván történelmi tény, hogy ezek a korai próbálkozások vezették az ISO-t arra, hogy ezt kidolgozza. És egy útmutatást adjon arra, hogy hogyan kell felépíteni egy protokoll stacket, mik az egymásra épülő szolgáltatások, mik az interfészek stb.; hogy amikor valami szabványosításra kerül akkor könnyebb legyen a "lukakat" kiszűrni. Erre jó, de sokan úgy érzik, hogy ezzel elkéstek. Főleg mert a TCP/IP minden mást legyőzött. Ami meg deklaráltan nem is követi az OSI modelt. Úgyanígy az ipari protokolloknál vagy valami a MODBUS RTU unokája, vagy valami TCP/IP alapú dolog. Ritkán van más.

2018. febr. 1. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!