Az akkumulátorokon található elektronikai paraméterek mit jelentenek? (Ah, feszültség, áramerősség)
Az akkumulátorok nagyon egyszerűen egy elektrolitba (pl. kénsav) mártott fémlemezek (pl. ólom - ólom-oxid) (sok). Az itt lejátszódó kémiai folyamatoknak köszönhetően az aku kivezetései között feltöltött állapotban annyi volt lesz, kocsikban 12 V, mobiltelefonoknál 3,8 V körül. Ha használjuk, vagy ha csak úgy áll magában, akkor ez az érték csökken, az aku (fokozatosan) lemerül. Ekkor akutöltővel (hálózati 230 V-ról működő, egyenirányító + transzformátor) segítségével fel kell tölteni.
Az áramerősség a terhelés ellenállásától (impedanciájától) függ, ez minél nagyobb, annál kisebb lesz az áramerősség. Az akkun megadott a maximálisan megengedett áramerősséget jelenti, amit az aku meghibásodás nélkül kibír huzamos ideig.
A feszültség kb. olyan, mint egy vízierőmű esetén a gát magassága. Ha 10 méteres a gát, akkor max 10 méternyi szintkülönbséggel tudsz dolgozni, ha 100 méteres, akkor nagyobb erőt használhatsz. De ha nincs feltöltve a gát feletti rész, akkor nem működtethető.
Minden eszközhöz kell egy adott "szintkülönbség", amitől egyáltalán működik. Gyenge vízsugár meg sem hajt egy nagy malomkereket pl.
A gát szélessége kb. az Ah , azaz a töltés mennyisége.
Egy magas, de keskeny gát esetén az átengedett víz (áram) erős hatású, de hamar elfogy. Az alacsony, de széles gát esetén kis erőt sokáig tudsz használni.
A feltöltés idejéhez nincs köze a feszültségnek, inkább a max töltöttséghez (Ah) és a feltöltő trafó határozza meg a sebességet.
Annyi még a lényeg, hogy nagy áramerősség (töltésáramlás) esetén melegszik a vezeték és az akku is, ezért nem lehet túl gyorsan tölteni az aksikat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!