Ha egy tekercset (induktivitást) majd utána egy kondenzátort (kapacitást) sorba kötök, s ezeket egy adott frekvenciájú váltakozó feszültségre kötöm, akkor?
Igen, lehetséges. Minél jobban közelít a gerjesztő tápfeszültség frekvenciája az LC soros rezgőkör rezonancia-frekvenciájához, annál nagyobb lesz a kondenzátor kapcsain a feszültség.
Itt egy videó amin villanymotorral (ez az induktivitás) kötöttek sorba egy kondenzátort, majd 50 Hz-es hálózatra kapcsolták. 2.05-nél látható hogy a kondenzátor kapcsain 370 V feszültség is mérhető, míg a hálózati feszültség csak 230 V.
L C soros rezonancia
https://www.youtube.com/watch?v=kFMPqo8uR7I
Egy mechanikai analógiával szemléletesebb. A videó a kép alatti nyílra kattintva indul:
Mechanikai rezonancia II.
Látható hogy rezonancia esetén a rugó rezgési amplitudója jóval nagyobb mint a gerjesztő rendszer amplitudója. (A rugó felel meg a kondinak, a golyó meg az induktivitásnak).
Igen. Rezgőkörnek hívják, ahogy előttem szóló is írta.
DE!
A feszültség ugyan nagyobb lesz (adott esetben nemkicsit), de TERHELHETETLEN. vagyis áram az meg nemlesz.
Tehát akkor ez a kapcsolás áramerősséget konvertál feszültséggé?
Vagy az áramerősséget lényegében úgy ahogy van, benyeli?
Ha az előbbiről van szó - tehát tervezhető TERHELT LC feszültségszorzó -, akkor a fesz. mérővel párhuzamosan kötött minél nagyobb ellenállással szimulálom ugye a minél nagyobb terhelést?
Ez a kapcsolás milyen mértékben veszteséges? (Tehát pl. előfordulhat-e olyan, hogy a 230V-os feszültségről 300V fölé konvertálok, de ez annyira nem terhelhető, hogy ha pl. megfogom a kondenzátor kimeneteit, meg se kottyan.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!