Külföldről rendelni miért sokkal olcsóbb?
Hogy lehet az, hogy Black Friday alkalmával még mindig bő 30%-kal drágábbak elektronikai termékek, mint más EU-s országokban alapból? Fényképezőgépet vásárolnék, 5-600 ezer között mozognak, most BF alkalmával kicsit olcsóbbak, inkább az 500-hoz közelítenek. Erre random felkeresek 10 külföldi webáruházat és legalább 7-nél alapból 100-150 ezerrel olcsóbbak, úgy hogy azokban a shopokban éppen nincs is akció. WTF?! És nem az ebay-en keringő "teherautóról leesett" darabokról beszélek, hanem teljesen normális német, francia, vagy olasz webshopok állandó kínálatairól.
A teljes fotós felszerelést külföldről rendelve már megspórolom az itthon fél millás fényképezőgép váz teljes árát! Az EU-s garanciális ügyintézés meg nagyon egyszerű és gyors, már van tapasztalatom, így ez sem probléma. Csupán érdekelne, hogy ez miért van?
A terméket a gyártó külföldön gyártja, a fő disztribútorok külföldön vannak (mert Magyarország kis piac, ráadásul árérzékeny).
A hazai forgalmazónak a terméket be kell hoznia (szállítási költség), ki kell fizetnie az áfát (a világon a legnagyobb kereskedelmi áfa van: [link] ), vámot, fenn kell tartania a céget (alkalmazottak, raktár-, reklámozási költségek, stb...) és még profitot is szeretne.
nincs rá egyszerű válasz. ezek összetett gazdasági folyamatok folyományaként alakultak ki, aminek része az is, hogy egy ritkábban beszélt nyelvet használunk és már a magyar használati útmutató előállítása is lényegesen költségesebb egy ilyen kis lélekszámú országra, mint egy angol nyelvűé, amit a világon mindenhol használnak.
a korábban említettek mellett van még két tényező, ami különbséget jelent: egyrészt a normál boltok és a webshopok közt hatalmas különbség, hogy a hagyományos boltnak aktív készletet kell tartania, hogy amikor bemész, akkor le tudd emelni a polcról a terméket és elvihesd. ha mindenből tart egy példányt raktáron (pláne, ha mégegy másikat is, amit a boltban kipróbálhatsz, nyomkodhatsz), abba neki előre be kell fektetnie és addig le van kötve benne a pénze, míg neked el nem tudja adni. ez egy nagy kínálatú boltnál simán többszáz milliós, vagy millárdos begektetést jelent, ami csak akkor térül meg nekik, ha kellően sokat el is tudnak adni belőlük.
egy online bolt simán megteheti, hogy csak virtuálisan teszi ki a polcra a termékeket. kiteszi a webshopba, hogy rendelheted a terméket, de készletet tartania egyáltalán nem szükséges belőle, mert elég nekik akkor megrendelni a terméket, ha te leadtad a rendelést és akár már ki is fizetted neki. ilyenkor ő berendeli a terméket, vagy attól függően, hogyan működnek, direktben hozzád rendeli a beszállítójától, így a webshopnak semmi befektetésbe nem került a terméked.
ugyanide sorolható különbség az is, hogy egy hagyományos boltnak szüksége van egy üzlethelységre, lehetőleg minél jobban megközelíthető, feltűnő helyen, hogy minél többen menjenek oda. minél jobb helyen van a bolt, annál drágább az üzlethelység. szüksége van látványos dekorációra, arculatra, reklámra, hozzáértő eladókra, akik foglalkoznak minden betérő érdeklődővel akkor is, ha azok nem is vesznek semmit sem. a boltot fűteni kell, takarítani kell, áramot, vizet, stb. fogyaszt, mivel az ott dolgozók használnak konyhát, wc-t, stb.
ezzel szemben egy webshopnak nincs szüksége üzlethelységre. elég egy hideg raktárat működtetni, az adminisztrációt meg valaki akár otthonról is csinálhatja. ráadásul mivel egy webshopnak nem kell egy hagyományos bolt összes költségét kitermelnie, akár kisebb haszonkulccsal is működhet. azt a pénzt, amit a bolt fenntartására, szakképzett eladók alkalmazására, stb. költene, pedig fordíthatja arra, hogy megtámogatja a termékek árát és az árversenyben akar majd mindenki mást legyőzni.
a magar törvények előírják, hogy minden webshopnak kell egy rendes bolttal rendelkeznie, ahova be lehet menni megnézni a termékeket. emiatt egy magyar webshop egy csomó költséget nem tud teljesen megspórolni. azt persze megtehetik, hogy eldugottabb, kevésbé drága helyen van a bolt. akár lehet ez valakinek a vidéki otthona is, mert oda úgyse akar majd senki személyesen besétálni még akár vidékről sem, inkább megrendeli neten és visszaküldi, ha nem felel meg. de akkor is mindenképpen kell lennie boltnak és vele valamennyi költség mindenképp van. a külföldi webshopokra a külföldi szabályok vonatkoznak és nem mindenhol kötelező az üzlethelység, meg egy csomó más szabály.
a másik pedig a kiszolgált piac mérete és annak jövedelme, GDP-je. egy kisebb városban levő boltba kevesebben járnak és valószínűleg kevesebbet is költenek ott, míg egy nagyobb városban levő boltba többen mehetnek el és egyesével is többet költenek ott. egy vidéki boltba kevésbé mennek el a fővárosból, de a fővárosba inkább elmennek vidékről is. ugyanígy pl. Bécsből nem annyira fognak Budapestre járni vásárolni, de Magyarország szinte bármely pontjáról esélyesebb, hogy Bécsbe mennek vásárolni. ezek miatt a bécsi boltok, pláne a londoniak vagy new yorkiak nagyobb kínálatot tartanak, nagyobb a forgalmuk és sokkal jobb az ellátásuk is, mert amennyivel nagyobb lakosságú a város, annyiszor nagyobb piacot tudnak kiszolgálni a boltok is. emiatt a cégek is fontosabbnak tartják ezeknek a piacoknak a kiszolgálását.
a webshopoknál elvileg mindegy, hogy helyileg hol működik, de a szállítási költségek miatt mégis számít. az oldal és az ügyfélszolgálati kommunikáció nyelve miatt egy webshop is lehet helyi, vagy nemzetközi. ha pl. Magyarországon működő webshoptól rendelsz, akkor ők jó eséllyel a gyártó magyar forgalmazójának raktárába Magyarországra beérkezett termékekből értékesítenek. Magyarországra viszont az országban eladott mennyiségekre rendelnek ez pedig az ország mérete/lakossága és jövedelme, GDP-je alapján is jóval kisebb lehet, mint más, gazdaságilag erősebb országoké. egy osztrák webshop vagy az osztrák területi raktárakból rendel, amiknek jobb az ellátása, vagy akár az is lehet, hogy egyenes az európai központból (különösen, ha az pont Ausztriában van pl.) így mindjárt jobb lehet az ellátása, a kiszolgálás. egy Kína méretű és gazdasági erejű országnál meg fokozottan képbe kerül egy rakás olyan tényező, amikkel képtelenség számolni, mint például hogy Kínai állami pénzből támogatja, hogy minél kedvezőbb feltételekkel tudjanak a kínai cégek a világ bármelyik részére szállítani. így lehetséges pl. hogy kínából akár ingyenes házhozszállítás is van Magyarországra, míg ugyanannak a terméknek ugyanolyan távolságból csal másik országból történő szállítása gyakran drágább lehet, mint maga a termék. viszont így ugyanazt a dolgot tuti Kínából fogod megvenni, ezzel azt a gazdaságot erősíted a pénzeddel és így megtérül nekik állami és cég szinten is...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!