Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Hogyan kell leolvasni az...

Lazarus81 kérdése:

Hogyan kell leolvasni az analóg műszer nem lineáris skáláját, ellenállásmérés, feszültségmérés, és áramerősség mérés esetében? Egy GANZUNIV 3 tipusú műszerről van szó.

Figyelt kérdés
2017. szept. 2. 21:12
 1/5 anonim ***** válasza:

A beállított méréshatárnak megfelelően nézed a 100-as vagy a 30-as végú skálát. Pl. 10V-os méréshatárra kapcsolva a mutató a 100-nál 10V-ot mér. Ellenállásnál meg a méréshatár kapcsolón ott a felirat, hogy melyik állásban hogy kell szorozni a leolvasott értéket. Pl. Kohm x10-en áll és a mutató 2-őn áll, akkor 20 Kohm a mért érték.

[link]

2017. szept. 2. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Ahogy #1 írja.

A leolvasás szempontjából nem számít, hogy a skála nem lineáris.

Mindig a beállított méréshatárnak megfelelő skálaívet kell nézni.

Pl.:

Ha hálózati feszültséget (230V) mérsz, akkor a V > 300 méréshatárba állítva a V,A skála alsó ívének végén a 30-as jel az értelemszerűen 300V-ot jelent.

V > 1 állásban a felső skálaív 100-as jelzése lesz az 1V, V > 10 állásban a 100-as az 10V-ot jelent, stb. stb.

Áram mérésénél ugyanez az analógia.

Ellenállás mérésénél csak egy skála van, így ott a kapcsolón feltüntetett szorzószámoknak kell a skála értékeit megfeleltetni.

De amint látod, az ellenállás skáláján a 2-es értékig fogsz pontos értéket leolvasni. 2 és 10 között már nehezebb, 15 és 20 között már erősen kell kukkolni, 20 és 50 között csak "saccolni" tudsz.

A tükrös skála segít a pontosabb leolvasásban.

2017. szept. 2. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Nem lineáris skálából kettő van rajta, az ellenállásméréshez és váltakozó feszültség méréshez a db skála. Az utóbbi kissé hosszabb, remélem, nem az érdekel. :D )

Áram- és feszültségméréseknél, pláne, ha jegyzőkönyvet is kell készíteni, műszerállandóval dolgozunk pontosan, nem pedig csak úgy fejben arányolgatunk. A műszerállandó a pedig a méréshatár osztva skálaterjedelemmel, és a leolvasott fokot kell szorozni a műszerállandóval. így aztán minden méréshatárnál lehetne mindkét skálával dolgozni, de persze praktikusabb a 3, 300, stb végűeknél a 30 fokosat hazsnálni - praktikusabb lenne, csak az sokkal durvább, ott nem-megrajzolt tört fokokkal kéne dolgozni, és ugye azért ez egy 1 %-os műszer, tükrös skálával, miközben 30 foknál az a fél fokos beosztás az 1,7%...

No, de rátérve az ellenállásmérésre, ott ez nincs, ott rögtön a szorzószámok vannak, amelyekkel a méréshatárt kell megszorozni. A tapogatókat össze kell érinteni, és a potméterrel a mutatót a nullára állítani, majd rábökni a mérendő ellenállásra, leolvasni a mutatott szorzószámot, és utána azt szorozni a méréshatárral. Igazából ugye ez nem méréshatár, mert a forgókapcsolónál írott értékek az 1 feliratú osztásnál érvényesek, az meg a közepén van, nem a végén.

2017. szept. 2. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
,,,csak az a baj azzal, amit írtam, hogy a 30 és a 100 fok nem esik egybe, feltételes módba kellett volna helyeznem az egyiket, közben a showder-klubosokat hallgatom az RTL-en, aztán elküldtrm félkészen.
2017. szept. 2. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat mindenkinek. :)
2017. szept. 3. 08:22

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!