Milyen veszélyeket rejt egy kábelbehúzás? (villanyszerelés)
Ha én vésem ki a a falat, falazom be a csövet, húzom be a kábeleket (figyelve a kábelvastagságra terheléstől függően), létrehozva az elágazásoknak az üregeket a falba, onnan szintén behúzom a csövekbe a kábelt (pl konnektorhoz, fogyasztóhoz), és utána hívok villanyszerelőt aki megcsinálja a bekötéseket, elágazásokat, az mennyire veszélyes?
Meg tudom tervezni az összes áramkörhöz, hogy mekkora fogyasztókat tervezek. Ha valamit elszámolok, akkor utólag a szaki tud még szólni. Ha bele kell is nyúlnia, se mind1, hogy 5 szobát kell behúznia vagy csak 1-et.
Azért kérdem, mert nem látom értelmét, hogy én fizessem ki a vésést, behúzást, ha egyszer nem rejt komoly problémát. Ha megfelelő minőségű anyagokkal dolgozom, akkor mi lehet a gond? Ha könnyen megy a behúzás, nem törik meg a kábel, akkor mi lehet a baj?
Ahogy olvasgatok, sok fórumban minden segítség nélkül csak annyit tudnak böfögni a kommentelők, hogy hívj villanyszerelőt. Még olyan kérdésre is ahol egy pár V-os elemet kellene csak bekötni.
Nem kábel! Vezeték!
Nem fog egy villanyszerelő sem felelősséget vállalni a te munkád után.
Mivel ő fejezi be a te munkád is, ő lenne a hunyó, -bármi történjen is később!
Vannak kábelek ahol a 3 vezeték már le van szigetelve. Persze csak a vezetéket nyilván könnyebb behúzni mint egy vastagabb kábeleket.
Egyébként ha számla nélkül csinálja ahogy a legtöbben, akkor amúgy se lehet bizonyítani, hogy ő volt ott :)
De értem az érvet, jogos.
Úgy látom, hogy mindenre odafigyelnél..gondolom arra is, hogy hova, hány darab vezeték kell. Az, hogy megtörik a vezeték a behúzásnál elég ritka.
Egyetlen "veszély" jut eszembe, az, hogy a szerelő nem tudja majd, hogy melyik vezeték, hová megy(persze úgyis kiméri ). De azért érdemes megjelölni a vezetékek végeit. Pl a kötődobozban összeszigeteled a három vezetéket ami egy konektorhoz megy, és megjelölöd egy számmal. Ugyan ezt a számot írod a konnektorhoz is. Ez akkor igazán hasznos, ha egy dobozból több cső is indul ugyan abba az irányba.
Villanyszerelő vagyok, szerintem nincs az a normális villanyszerelő aki elvállalja amit te itt kigondoltál.
Nemhogy utánad, de még más olyan villanyszerelő után is javítottam szarvas hibákat, aki elvileg ért hozzá.
Ha mindenképpen spórolni akarsz, cseréld fel a lépéseket.
Az első legyen az, hogy konzultálsz egy villanyszerelővel, aki belemegy a játékodba és segít neked a szakma szabályai szerint tervezni, majd kivitelezni. Az iránymutatásai alapján már gyerekjáték lesz megoldani.
Nagy valószínűséggel van egy pár olyan dolog amiről fogalmad sincs szakmai oldalról.
Az pedig nem megoldás hogy mindenhová jó vastag csöveket telepítesz hogy majd át lehet húzni a vezetékeket ha nem jó.
Kb. olyan a példád mintha azt mondanád hogy házat építenél, de nem hívsz kőművest, mert te is meg tudod venni a téglát meg egymásra pakolni. De van egy bizonyos szint, amin túl elkerülhetetlen a szakember közreműködése.
Ha jót akarsz.
Egyelőre még csak elméleti kérdés, házat fogunk venni, ha megkapjuk rá a hitelt. Utána kb nullán leszünk, tehát amiben lehet, abban spórolni szeretnék. Nyilván csak az ésszerűség határáig.
Előtte egyébként mindenképpen fogok beszélni szakival, illetve árajánlatot is kérek. (van ismerős, az is lehet, hogy olcsón vállalja)
Ha újracsöveznék, akkor a régiek helyére tenném, oda ahol 25 éven keresztül működtek, tehát azt már nem kell újra kitalálni (mármint a helyét). Az is lehet, hogy elég lenne behúzni a régi csőbe az új vezetékeket.
Ez majd kiderül, informálódni mindenképpen fogok, szakit fogok hívni aki felméri a terepet.
Egyébként kb 2x70nm-es ház (alsó, felső szint), 2 nagy és 3 fél szoba)
Elég húzós árakat olvastam, de majd kiderül, hogy milyen ajánlatokat kapok amikor odajutok.
Nekem több ismerősöm van, aki szakképzett ember lévén nem maga vés és csövez, hanem embere csinálja, szóval az magában nem szokatlan, hogy más munkájára támaszkodik valaki. Azonban ezek az emberek ismerik a nekik dolgozókat, de egy olyan munkáját, aki még sosem látta a villanyszerelő szempontjait, hát, az kevés lesz. Hogy hajlít, hogy csak egy tételt említsek a sokból? Hajlítani lehet igen rondán és nagyon szépen is, a kettő között a gyakorlat a lépcső. A magyarázással és a bosszantó apróságok korrigálásával majdnem annyi idő el fog telni a mesternek, mintha kimarná a hornyot, oszt becsövezne... Azt megfizetni... akkor már kétséges az előny.
A laikus és a szakmás megközelítés különbségére kölcsönvenném egyik hozzászóló mondatait (bocsánat): nem tudja hová megy; úgyis kiméri... Villanyt szerelni úgy kell, hogy ilyesmire ne legyen szükség. Áramkörönként külön cső, egy dobozban csak egy rendszeren kötés, felesleges (toldó) kötés nincs: lámpaszál egyben behúzva kapcsolótól a lámpahelyig, alternatívnál a játszószálak külön színnel, stb. Ezek után a dobozból kiálló feketéket összekötni, kékeket összekötni, stb. Nem kell rángatás, mérés, semmi.
"Az is lehet, hogy elég lenne behúzni a régi csőbe az új vezetékeket. "
Meg az is lehet hogy a vezetékes érintésvédelem és a fedővédelem elemei hírből sem voltak ismertek vagy alkalmazottak 25 évvel ezelőtt, az EPH fogalma régen főleg, de mostanában is nagy csodálkozást váltott ki a laikusok körében (és sajnos a szakmabeliekben is akár).
És ha be kell húzni két-három 10mm2-es vezetéket, akkor majd rájössz.
És pl. régen is szívesen kötötték spórolósan az alternatív kapcsolást, hagytak ki vagy méreteztek alul vezetékeket.
Nem szivatni akarlak és értem az alap koncepciód, csak én már ezt számos alkalommal láttam megbukni, amibe te még most kezdesz bele.
Meg lehet csinálni, csak nem mindegy milyen áron.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!