Fényerő szabályzás közben a LED szalag tápegysége zúg. Mi lehet a baj?
A PWM teljesítményzsabályzás egyik gyakori következménye.
Jobb minőségű dimmereknél ezt ki szokták küszöbölni.
A táp kapcsolóüzemű, a fényerővezérlő is kapcsoló üzemű.
A fényerő vezérlő nagyjából 400...1000Hz frekvenciával jár ezen a frekvencián állítja elő a 0...100% közötti kitöltést.
Amikor a kitöltés nagyjából 10...90% között van, akkor van hangja a tápnak. Amit hallasz az nem más, mint a PWM szaggató és a táp szabályozó áramkörének összelengése. A jelenség azért alakul ki, mert a szekunder szűrés a 30...70kHz üzemi frekvencia miatt kicsi, néhány ezer mikroFarad. A tápegység a szekunder szűrést maximum kettő kapcsolási ciklus alatt feltölti. A szűrőkondikkal párhuzamosan van egy kisütő ellenállás, amin milliamperes nagyságú áram folyik. Így a szekunder körnek van egy időállandója. Üresjárásban ezért lehet hallani "pattogni" a tápegységet. Ekkor ugyanis a pufferelést a szabályozás kis mértékben túllövi. Terhelés hatására a táp hangtalanul jár. Ha a terhelést PWM vezérlőn keresztül kapcsoljuk a tápra, akkor a terhelés kapcsolás kezdetén hirtelen jelenik meg. Ekkor a szekunder szűrőkondik hirtelen kisülnek, a szabályozás ezt érzékelve a benne lévő késleltető (stabilitást fokozó)elemek miatt későn tudja követni, a kimeneti feszültség pillanatnyi értéke 6...8 Voltra esik. Ekkor indul meg a rátáplálás és visszaáll a névleges kimeneti feszültség. Amikor a PWM vezérlés a terhelést hirtelen lekapcsolja, az említett késés miatt a szekunder szűrés jelentősen túltöltésbe kerül, mire a szabályozás a rátáplálást megszünteti. Ekkor 14...16V is lehet a pillanatnyi értéke a kimeneti feszültségnek. A hang mindig a terhelés rákapcsolásakor jön létre, mert ekkor a táp porvasmagjában jelentős elektrodinamikai hatások jönnek létre az állandósult állapotig.
Üdv.
Az előttem lévő hozzászólótól kérdeném, hogy ha az okot ennyire jól tudja, akkor a megoldásban is tudna-e segíteni?
Valamelyik alkatrész cseréjével orvosolható-e a probléma?
Kedves Barpibacsi!
A kapcsolóüzemű tápegységben a változtatás több kárt okoz, mint hasznot. Azt úgy érdemes használni ahogy van, legalább is én ezt vallom.
A jelenség csökkenthető, illetve észrevehetetlenné tehető a tápegység után kapcsolt vegyes kapcsolású C-LR-C-LR-C hálózattal. Ez nem igazán költséghatékony, de legalább a tápegység élettartamát növeli. A lényeg az, hogy a tápegység ne hirtelen változó terhelést lásson, hanem olyan terhelést, aminek a változását folyamatosan követni tudja. Azaz a terhelés dirac jellegű változását egy olyan meredekségű rámpára alakítsuk, amit a tápegység szabályozása már követni képes, így elmarad a "zizegő" hanghatás.
Üdv.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!