Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Nagy teljesítményű LED (Power...

Golyó11 kérdése:

Nagy teljesítményű LED (Power LED) használatakor milyen hűtőborda szükséges?

Figyelt kérdés

Egy 5W-os LED-et szeretnék üzemeltetni, amihez hűtés szükséges. Ugyanakkor fontos lenne, hogy minél kisebb legyen.

Egyelőre csak az Ebay-on néztem szét, elvileg létezik ilyen 20 mm széles, hatágú fémlapka ("star heatsink"), amire rá lehet forrasztani a LED-et. Az alakja és a mérete kiváló lenne, de nem tudom, elbír-e a LED-del, illetve felmerült, hogy ez nem is hűtőborda, hanem azt ezen keresztül lehet hozzákapcsolni.

Segítene valaki, aki jártasabb ebben a témában? Köszönöm előre is!


UI.: Csatoltam egy linket a "star heatsink"-ről:

[link]



#elektronika #LED #Nagy teljesítményű LED #Hűtőborda.
2017. márc. 29. 17:32
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Jól gondolod. A hűtőcsillag csak arra való, hogy ezzel rögzítsd a bordára a LEDet.

Kicsit keresgélsz még és tömérdek bordát találsz majd ebay-en.

2017. márc. 29. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
63%

Még annyit javasolnék, hogy ne az 5W-os csippel próbálkozz, hanem inkább 5db 1W-ossal. Mivel a tokozásuk ugyanakkora, az 1W-osok hője kevesebb, könnyebb hűvösen tartani.

Az 1W-osat megnéztem hőkamerával: kb.5*5*1 cm-es PCtápból kiszerelt bordát kb. 20 fokkal fűtött meg (azaz 22 fokos szobában az asztalon 43 fokra melegedett). A Ledek maghőmérsékletét 60 fok alatt érdemes tartani.

2017. márc. 29. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

A helyzet az, hogy mint említettem kis helyen lenne rá szükség, egy 20-25 mm átmérőjű csőben kellene elférnie, de ez így sajnos esélytelen.

2017. márc. 29. 21:03
 4/9 anonim ***** válasza:
A csőre nem tudod rögzíteni? Valószínűleg az is megfelelne, mint hűtőborda.
2017. márc. 29. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Ez nekem is eszembe jutott már, nem tudom, elég lenne-e. Egyik végén kúposan összemegy, a másik végén kissé kiszélesedik. Teljes hossza 30-35 mm, falvastagsága 1 mm, külső átmérője kb. 25 mm, anyaga pedig vörösréz lenne.

Szerintem nem lenne elég, de nem tudom. Ön

2017. márc. 30. 01:41
 6/9 A kérdező kommentje:

Hopp, az utolsó mondat lemaradt...

Ön szerint?

2017. márc. 30. 01:42
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Húha. 35mm hosszú cső, 20mm-es átmérővel. Ez sehogy sem lesz elég a5 5W-o csipp hűtésére. Egyszerűen túl kicsi a felület és a hőátadást is nehéz megoldani.

Csak a nagyságrend érzékeltetésére, én kb. ekkora bordát használnék az 5W-os ledhez:

[link]

2017. márc. 30. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm. Igen, nekem is a felülettel van problémám.
2017. márc. 30. 16:00
 9/9 anonim ***** válasza:
Nézd meg a LED katalógusadatában szerepel a maximális réteghőmérséklet, illetve a legtöbb LED-nél megadja a hőmérsékletnek megfelelő visszaterhlést, illetve azt is, hogy egy adott hőmérsékleten mennyi idő után van észrevehető fényerő vesztés. Ezekből ki tudod találni, hogy mi lesz az a réteghőmérséklet ami megengedhető a LED-nek. Szintén megadja a réteg-ház, illetve a réteg-hűtőfelület termikus ellenállását. A hűtő tönknek megadják, az általad választott szerkezetenek számítható (erre vannak programok, de sajnos azok mind fizetősek) amelyek tetszőleges anyagu-geometriájú hűtőtönkre becsül termikus ellenállást. Ha tudod, hogy mennyi lesz a telepítési helyszínen a környezeti hőmérséklet, ismered a LED termikus ellenállástá, ismered a teljesítményt ebből kiszámíthatod a hőttönk maximális termikus ellenállását és innen kezdve egyszerűbb az életed és az alapján tudsz választanié
2017. ápr. 2. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!