Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Inverteres hegesztő választásn...

Inverteres hegesztő választásnál mik azok a paraméterek, amik fontosak?

Figyelt kérdés

Hegesztő vásárlása előtt állok. Nem tudom mire kell figyelni, milyen értékek azok, amik nagyban meghatározzák a hegesztőinverter stabil használhatóságát.

Nyugdíjas vagyok, de még aktívan dolgozom és nagyon sokat kell hegesztenem is. Van úgy, hogy egész napos hegesztő munkám van. Eddig trafóval dolgoztam, de azt már nehéz cipelni (40kg).

Vizsgázott hegesztő vagyok, de ezekhez a modern hegesztőkhöz szükségem van tanácsra.

Ha esetleg konkrét típus ajánlattal is (melyik márkát érdemes megvenni, ill. melyiket kerüljem) segítene valaki megköszönném.



2017. márc. 7. 12:40
 1/5 anonim ***** válasza:

Ismert márka, garancia és alkatrészellátás.

Nagyfrekvenciás gyújtás.

Én ezeket nézném.

2017. márc. 7. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Ha bevont elektródásról beszélünk, akkor az U0 (a terheletlen feszültség) nagyon jó, ha magasabb: könnyű az ívgyújtás, ha bekacsint a 80V tartományba, és 85V fölött már lehet cellulóz elektródával is kacérkodni.


Szintén ívgyújtás témakör a legtöbbször "Hot start" néven emlegetett funkció, ami ívfogáskor odaver 5-15 ampert neki, így talán nem indul olyan hidegen. Természetesen nagy előny, ha ez kikapcsolható: vékony lemeznél ha szaggatni kell az ívet, nagyon bolond dolgokat művel (három-négycentis, felhőszerű ív, óriási fröcskölés, pocsék elektródavég). De még ha hegeszthető folyamatosan kis árammal valami, akkor is jobb, ha nem tol rá az inverter plusz ampereket. Akad (drága) gép, amin szabályozható. Én szeretem az ilyesmit, minden kézben tartható, vagy legalábbis erős az illúzió. És persze túl sokan húznak tökéletes varratokat anélkül, hogy keverőpult kinézetű gépeket tekergetnének, míg lefő a kávé, aztán lehet is kezdeni a munkát... :D


Ívtartásban hivatott segíteni az "Arc force" nevű okosság, ami szintén az amperral, esetleg volttal játszik, többnyire fölfelé. Ha a hegfürdőbe merül az elektróda vége, akkor segít nem leragadni azzal, hogy jó esetben szinte csak feszültségemeléssel, rossz esetben csak áramerősségemeléssel próbál elegendő ívfúvást létrehozni ahhoz, hogy ne ragadj le. Ez nem túl hasznos, mert csak akkor segít nem leragadni, ha rendesen elalszol, de akkor meg hogy ébredsz fel, ha nem izzik fel semmi a kezedben?? :) És ez is "segít" ívmegszakításkor nagy, felhőszerű, többcentis ostoba ívet kelteni bele a nagyvilágba. Nem tudom, mire jó a gyakorlatban. Ha tüsszentesz, úgyis megállsz pajzsot törölni, de legalább az ív nem szakad meg... Ha kikapcsolható, az nagyon jó dolog.


Van még "Anti stick" nevű okosság is, ez tényleg jó: minimalizálja az áramerősséget, amikor tényleg kicsit is tartós rövidzárlatot "lát" a gép. Nem izzik fel a pálca (így most tényleg mire ébredjen fel a hegesztő??), viszonylag könnyű letörni is. Röhej, de könnyebb, ha nem engedsz a reflexnek, hagyod az elektródafogóban, és nagyon hamar letöröd nagyokat ingatva. Kivéve bázikus, természetesen. :)


Nyilván a minimális, maximális áramerősség céljaidtól függően számít jobban vagy kevésbé, és a bekapcsolási idő (BI) is ha 60% adott áramerősségen, akkor az folyamatos munkát jelent a gyakorlatban, feltéve, hogy szabvány szerint 40 fokon mért bekapcsolási időről van szó. Ipari kategóriájú gépre kb tutira 40 fokon mért BI-t hoz az adatlap, barkács kategóriásnál pedig ritka, hogy nem 20 fokra adják meg a kissé optimistán saccolt adatot, természetesen van aki mér, és akad, aki 40 fokon. Mindig jó egy e-mailben megkérdezni, mire gondolnak a hiányos adatuk mögött, és nyilván konkrét modellekre jó fórumokon kérdezni (pl index.hu fórumon "hegesztőgép vásárlás" topikban).


Ha nem barkács a kategória, akkor a porvédettség is számíthat, meg különféle szigeteltségek, zavarvédelem... Ilyesmivel sose mulasztják el a dicsekvést. Elég sokan minden porvédettség ellenére csak terítenek egy szép, tiszta rongyot az inverterükre, amikor nem használják (áramtalanítva remélhetőleg). Nem szeretik a port, pont. Jó kifújni kompresszorral (ha nem köpi az olajat), de jobb, ha nincs pornak kitéve. 0 fok alatt is lehet kezdeni aggódni a kondenzátorok épségéért (-10 igazából, de szokott hidegebb lenni a cucc a levegőnél egy jól átfagyott garázsban). És sok kondenzátor van benne. Hirtelen hidegből lakásba hordva is jobb egy órát várni a párátlanközeli állapotig... De ez így még mindig nincs negyven kiló! :D


Stabil használhatóság tekintetében pedig még fontos lehet, hogy kicsit legalább jó név legyen, legyen áramerősségkijelzője, ami a beállított áramerősséget jó pontossággal kijelzi. A potenciométeres megoldásnak megvan a szokásos hátránya: "lezajosodik", instabil lesz. Jobb a "végtelenített" tekerő, ami kicsit berregve fordul el, mint az egérgörgő.


Azt hiszem nem hagytam ki semmit.

2017. márc. 7. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! :)


#1-nek:

Az ismert/nem ismert márkákkal is bajban vagyok.

2017. márc. 8. 09:35
 4/5 A kérdező kommentje:
Melyiket márkák azok, amikkel érdemes foglalkozni?
2017. márc. 10. 08:59
 5/5 anonim ***** válasza:
Olyan inverterest drágán lehet venni, ami egész nap megy, főleg, ha 150 amper vagy afelett dolgozik. Ez az a kategória, amikor a trafó verhetetlen a súlya ellenére is, persze ha mindenféleképpen inverteres kell mert megéri befektetni bele, akkor pl Hetra ZX7, IWeld HD220. De megmondom őszintén nem tudom, hogy ezek hogy viselik a folyamatos hegesztést, és mennyire melegednek.
2017. márc. 26. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!