Nagynyomású nátriumlámpa, HPS 250W-os lámpa szett használható 400W-os izzóval?
A folytó tekercs 250W-os, a Gyújtó pedig HPS-re 100W-600W-ig használható.
Kipróbáltam, gyakorlatilag működik, fogyasztás mérővel mérve 3,6A és 260W a felvétele 10perc bemelegedés után.
Használható így egy lámpa biztonságosan?
Kipróbáltam Belevaló 250W izzóval is.
A 400-assal sokkal melegebb a fojtó, ennek mi lehet az oka? Okozhat ez hosszútávon problémát? 135fok körüli az adatlapi megengedett maximum, ez kb akörül járt, (99-ig tudtam mérni.)
Nem kéne melegebbnek lennie, éppen azért, mert az áramkörben nem a lámpa határozza meg a teljesítményt, és ezáltalal az átfolyó áramot (a fojtó, a gyújtóban lévő impulzus-transzformátor egyik tekercse, és a lámpa egy soros áramkört alkot, a sorba kapcsolt alkatrészeken az átfolyó áram ugyanakkora), hanem a fojtó. Így a fojtón átfolyó áram nagyon minimális eltéréssel ugyanakkora kell legyen 250W-os és 400W-os lámpával (<0.2A eltérésnek kéne lennie). A 400W-os lámpa egyébként új? Mert az életciklusa végén (típustól függően 4-12000 óra az életciklussa) a lámpa egy hibás állapotba kerülhet, amitől megnőhet az áramkörön átfolyó áram (kevésbé tud a fojtó szabályozni), elképzelhető, hogy a lámpa már közel van ehhez (kicsit magas a 3,6A, bár öreg lámpa esetén 8-9A is lehet, kb háromszorosra nőhet).
A 135°C nem túl sok a fojtónak, igaz ha hővédelmes (többnyire a típusában van egy TP, mint Thermal Protection jelzés), az 145°C-155°C körül old le (kikapcsolja az áramkört, majd ha lehűl, akkor vissza, és ezt néhányszázszor képes eljátszani, mielőtt tönkremegy). 200°C fölött is tesztelik őket amúgy. Persze ne legyen olyan (elsősorban műanyag) közelében, aminek árt a magas hőmérséklet.
A lámpák nem mai darabok, régebben napi használatban voltak műhely előtt, de már egy jóideje használaton kívül vannak. Az egyik vissza kötés után még normálisan működő 250W-os szett. A másik lápa úgyanaz a típus, abba kaptam egy használt 400W-os izzót 250-es helyett, de az se mai darab lehet, bár ránézésre nincs megkormolódva. Tulajdonképp arra jutottam, hogy ezek a lámpák nem túl gazdaságosak, manapság nagyon nem is érdemes beruházni ezekre, inkább megéri led reflektort vásárólni. Mellesleg mivel borzaszó kíváncsivátett a fojtó melegedésének miértje, szét szedtem mind két lámpát, egymás mellé raktam és negyed óra járatás után megcseréltem az izzókat, persze miután teljesen kihült a rendszer. A 400W-ost működtető fojtó mindig jóval melegebb lett. a 250W-os már rég lehült míg a 400-asnak plusz 30perc kellett. Ahogy azt ön is feltételezte, nagy valószínűséggel az izzó kora lehet az oka.
Mellesleg a 250W-os 300W-ot fogyaszt.
Köszönöm a segítségét!
Szívesen.
Amúgy ha veszel egy új fényforrást, az elvileg <2000Ft. Ezen a szinten elég jó a nátrium vagy fémhalogén lámpa fényhasznosítása, így alig kisebb LED-del tudod kiváltani, itt már nem igaz, hogy fele vagy negyede LED elég. Tehát pl egy 250W-os lámpát kb 200, de legalább 150W LED-del tudsz kiváltani. Persze a legtöbb helyen 100W vagy kevesebbel tették ezt meg, különben nincs elég megtakarítás (nem volt mérvadó, hogy mekkora marad a megvilágítás, "lehet látni"). És egy nagyobb teljesítményű LED-reflektor többtízezer forint. Pár év alatt megtérül, ez igaz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!