Villamossági ismereteim általános iskolás szinten vannak, ami alapján kiindultam, hogy 230V a hálózati feszültség, és 16A-es a kismegszakítóm, vagyis a teljesítmény: P=I*U=3680W
Azt is tudom, hogy mivel váltóáramról van szó, a feszültség ténylegesen a min. 162V és a max. 325V között mozog. Ha ezekkel az értékekkel számolok, akkor P=2602W és P=5204W teljesítmény jön ki.
Az a kérdésem, hogy a fenti értékek közül melyikkel kell számolnom, hogy véletlenül se csapjam le a biztosítékot? (esetleg a fentieken kívül teljesen más értékkel..)
Az effektív érték deffinicójából következik, hogy az első szám az igaz 3680W (ha a teljesítmény tényező 1), azoban az sose lesz 1, ma háztartásokban 0,9-0,95 között várható, így a tényleges teljesítmény kb. 3300W lesz. Egyébként az se rossz elgondolás, hogy a hálózati feszültség effektív értéke változhat, ezt az MSZ EN 50160 szabvány határozza meg (ezt az ELMŰ is betartja). Ez alapján -15(10)% +10% tűrésmező az ami elfogadható. Plusszos nagyon ritka, inkább a -os tűrés az ami gyakorlatban előfordul (10%-nál ritkán rosszabb), ez alapján a minimális effektív érték 207V is lehet ami még elfogadható és nem panaszkodhatsz az ELMŰnél (EON-nál és társainál). így 16A esetén kb. 2900W az amivel szinte biztos, hogy számolhatsz. Műszaki gyakorlatban még figyelembe szoktunk venni egy kis "tartalékot" (pl. kapcsolási tranziensek, egyidejűség stb.) ezért ezt még levesszük egy pár százalékkal. Tehát ha biztosra akarsz menni 2600W-nál nem számolsz nagyobb egyidejű csúcsigénnyel.
2017. jan. 18. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
4/8 A kérdező kommentje:
Üdv!
Köszönöm a válaszokat!
További kérdés, esetleg van-e lehetőség növelni a maximális teljesítmény értékét nagyobb megszakítóval vagy más módon?
2017. jan. 18. 21:45
5/8 anonim válasza:
Valószínűleg a kismegszakítót a vezetékekhez méretezték, szóval ha nem akarsz lakástüzet, akkor a megszakító csere nem feltétlenül elégséges.
Teljes vezetékcserével természetesen megoldható.
2017. jan. 18. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
6/8 anonim válasza:
Az óránál lévő bővíthető általános esetben 32A-ig. Az más kérdés, hogy az óra után lévő elosztóból milyen vezeték és, hogyan mennek tovább. Ha normálisan van szerelve akkor általában 1 értékkel bővíthető simán (16->20A), de ezt mindenképpen meg kell néznie egy szerelőnek, hogy milyen vezetékek és hogyan vannak kötve.
2017. jan. 19. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
7/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a további válaszokat!
Utolsó felmerült kérdésem a témában, van-e valamilyen általános módszer, amivel megállapítható, hogy mely konnektorok tartoznak egy-egy áramkörhöz? Otthon 7 kismegszakító van, és ha jól értem mindegyikhez tartozik egy áramkör. Ha jól tudom általában konnektorok és lámpák (esetleg bojlerek) tartoznak az áramkörhöz.
2017. jan. 20. 07:51
8/8 anonim válasza:
7.-hez: fogod lekapcsolod az összeset, majd visszakapcsolsz belőle egy darabot és megnézed, hogy hol van "áram" (azaz mi világít mi nem. A konnektorokon egy multiméterrel vagy ha az nincs egy iróasztal lámpával végig tudsz menni. Ha kész az első áramkör akkor lekapcsolod és felkapcsolod a másodikat és úgyanígy végig mész (a maradékon).
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!