Egy 1.5 voltos elemet, amikor már csak 1.1 volt miért dobnak ki az emberek? Nincs benne még energia, amit más eszközben használni lehetne?
Például a Joule Thief elnevezésű feszültségnövelő áramkörrel akár 0,3 V-ra lemerült elemmel is tudnál működtetni egy LED-et. (Egy Super Joule Thief nevűvel 0,15 V volt a minimális tápfeszültség).
De például egy LCD kijelzős falióra kb. 2,5 V-nál (2×1,25 V) már eléggé halványan látható. Hogy élénken lehessen látni a számokat, új elemet helyeznek bele.
Elvileg a fent említett (Super) Joule Thief áramkörrel meg lehetne növelni a feszültséget, majd kondenzátorral simítani és feszültségstabilizátor IC-vel stabilizálni hogy a végsőkig ki lehessen használni az elemeket más készülékeknél is.
Egy "gyári", tehát nem deszkamodell Joule Thief:
Ami akár ilyen pici NYÁK-on is elfér:
Például egy kerékpár villogóba vagy a LED-es zseblámpákba 1 elem is elég lenne és a teljes energiáját ki lehetne használni. A LED-eknek mindenképpen szükséges a 3 V-os tápfeszültség. És jelenleg ezért dobják ki az 1,1 V-ra lemerült elemeket mert 2×1,1 V-ról már nem is lehetne látni hogy világít-e a LED.
A kérdés jó, csak a plusz áramkör amivel ki tudnád használni az elem még használható energiáját, többet fogyaszt, mint az alap áramkör nélküle. Így sok értelme nincs az alkalmazásának.
De egyre kisebb fogyasztásúak az áramkörök a FET-es kapcsolások elterjedésével.
Van egy fázisceruzám, 6 évig működött két elemről.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!