Mi a különbség a túláram és a túlfeszültség között?
Elsőnél nagy az amper, a másiknál nagy a volt.
Ha pl. sok fogyasztót bekapcsolsz otthon, akkor túl nagy áram megy a villanyórán, az áram hőhatása miatt felforrósodnának a vezetékek, így kiold a biztosíték.
Ha mondjuk van amerikából egy 110 V-os eszközöd és itthon rákötöd a 230 V-ra akkor az túlfeszültséget kap, ilyenkor a nagyobb feszültség átüthet, pl. IC-kben, így tönkretéve azokat, vagy túláramokat hozhat létre az eszközön belül. stb.
A túláram a megengedettnél nagyobb áram, a túlfeszültség a megengedettnél nagyobb feszültség. Az áram a villamos töltés áramlás mértéke, a feszültség a potenciál különbség.
A túláram védelem arra hivatott, hogy korlátozza a vezetékekben folyó áram nagyságát, mert az a rendszer károsodásához vezethet a melegedés miatt. Az áramszolgáltató a villanyórához kismegszakítót is felszerel, ami egy túláram védelmi eszköz, ezzel korlátozza, hogy mekkora teljesítményt vehetsz ki a hálózatból. A kismegszakító általában a vezeték védelmére szolgál.
A túlfeszültség levezetők a hálózati feszültségnél nagyobb káros vagy veszélyes feszültséget vezetik le, amik például egy villámcsapás alkalmával kerülhetnek be a rendszerbe. Az elektromos eszközök (általában 230V vagy 400V feszültségről üzemelnek) nincsenek felkészítve több ezer voltos feszültség kezelésére. Az elektronikus fogyasztók pedig kifejezetten érzékenyek a nagyobb feszültségekre, ezért meg kell akadályozni, hogy bejusson.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!