Hogy tartja fent az oszcillációt ez az fm adó?
Azt olvastam, hogy a 4.7 pf-os kondi tartja fent az oszcillációt az emitterre és a kollektorra kapcsolva. Viszont én úgy tudom, hogy a bázisra eső feszültségváltozás okozza a feszváltozást az oszcillátorral szinkronban, újra és újra táplálva/feltöltve azt.
Szóval csak szeretném megérteni, hogy pontosan mi is zajlik ebben az áramkörben.
Barcsak annyira is ertenem mint te.. :D
Valoszinuleg en vagyok az egyetlen radioamator,aki egy halalegyszeru radiot se tud osszerakni:DD
Az oszcilláció fenntartásához pozitiv visszacsatolás kell a kimenetről a bemenet felé, hogy a veszteségek miatt egyre csillapodó rezgések sose szűnjenek meg.
Ezt a visszacsatolást csinálja az a kondi.
Ha jól értem, akkor ez a visszacsatolás befolyásolja a feszültséget emitter és kollektor között. Csak azt nem értem, miért ott. Ennyiből egy dióda is lehetne a treanzisztor helyett. Ez egy NPN tranzisztor, szóval a bázis-emitter között folyó áram határozza meg az emitter-kollektor áramot.
Ebben az áramkörben úgy látom, hogy nincs feszültségosztás a bázisra, hanem 9 volt esik rá és kb. 2 mA. Ez is csak bekapcsoláskor, amíg C1 fel nem töltődik. Eközben a rezgőkörben VC1 is feltöltődik, (az induktoron is áram folyik), és mikor C1 telítődik, a tranzisztor megszakítja az emitter-kollektor áramot. Ekkor C2 töltetlen. Majd VC1 a tekercsen keresztül kisül, majd a csökkenő mágneses mező energiája feltölti ellentétes irányban, s ekkor töltődik fel C2 is.
Namost itt mit fog C2 csinálni ahhoz, hogy a tranzisztor áramot engedjen emitter-kollektor között újra?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!