Távvezeték elektromágneses terének nagyságát egy villanyszerelő miért nem tudja kimérni?
Az egyszeri villanyszerelőnek (mármint akit az egyszeri honpolgár kihív, hogy szerelje fel a házában a konnektort) általában nem feladata (meg nincs ilyen megfelelő műszere, meg lehet, hogy nem ért hozzá) a nagyfeszültségű távvezetékek elektromágneses terének vizsgálata.
Ő csak a kisfeszültségű hálózat szerelését végzi.
Az ezzel kifejezetten foglalkozó szakemberek villamosmérnökök, vagy sugárbiológusok. Ezen utóbbiaknak van egy szervezete, az Országos Közegészségügyi Központ Országos Sugárbiológiai és Sugáregészségügyi Kutató Igazgatósága, akik kiadtak egy, a hálózati frekvenciájú elektromágneses terek egészségre gyakorolt hatásáról egy kiadványt:
De pár műszaki újságíró is körüljárta már a témát - bár más aspektusból:
Akkor jelent ez problémát ha te változtatsz a lakóhelyeden és olyan helyre költöztél ahol a nagyfeszültségű távvezeték
közelébe kell élned. Akkor is érdemes vele foglalkozni ha nem te költöztél inkább a távvezetéket létrehozók létesítettek ott ilyesmit. Vezeték,trafóház stb. nem igazán élettér és csak idő kérdése hogy mikor betegíti meg a közelébe sokat tartózkodót. Egyszer volt nálam egy egyszerű készülék kölcsönbe egy telek méregetése kapcsán de visszaadtam. Figyelted hogy a buszon hogy reagál a megállóhely bemondó eszköz mikor a vasúti síneken megy át a busz? Gerjed,búg. A kimérni az nem elég azt is el kell dönteni ki marad te vagy a távvezeték.
és mi az elfogadható érék, azt honnan tudom meg?
egyáltalán mit mérnek ezek?
"és mi az elfogadható érék, azt honnan tudom meg? "
Ez szerepel az általam belinkelt könyvben is.
De itt van a magyar jogszabály:
Az ICNIRP (Nemzetközi Nem-ionizáló Sugárvédelemi Bizottság) ajánlása erre a frekvenciatartományra:
"egyáltalán mit mérnek ezek?"
Mármint kik? Az Attraktorosok?
Ők - a V/m mértékegység szerint - elektromos térerősséget, de inkább a mobiltelefon sugárzására kihegyezve.
Egyébként ezt az eszközt használják: [link]
7-esnek: az 5000V az jó 10(11) 000V-nak, illetve 20(22) 000V-nak. Illetve Budapesten sok helyen a 120kV-os körvezeték is sok helyen a házak között halad. Illetve ha tanultál volna valamit villamoságtanból kb. tudhatnád, hogy a feszültség csak az egyik tényező (elektromos tér), de az áramerősség a második tényező (mágneses tér). És ha vetted volna a fáradtságot és elolvasod a villamosságtan tankönyvedet (ha egyáltalán volt ilyen) akkor azt is láthatnád, hogy még szimmetrikus 3 fázis esetén sem oltják ki egymást (különben sem a szinkron sem az aszinkron motor sem lenne képes forogni). Egyébként rém egyszerű erre összedobni egy szimulációs programot ami egy adott vezeték geometria esetén kiszámolja neked, hogy egy adott pontban hogyan fog kinézni a két forgó vektorod. Meglepő eredményeket fogsz kapni. Ami hibádzani fog, hogy nem tudod mekkora az egyes kábelekben folyó áram. Erre nagyjából az OVIT/MAVIR adatokból lehet becslést adni.
De mielőtt hülyeségeket beszélnél nézz utána.
Mint említettem néztünk egy telket.Az ára is elfogadható volt és jó helyen a vízparton feküdt ideális hétvégi teleknek tűnt. Amiért elkértem az ismerőstől a műszert hogy mi volt? talán térerősségmérő az azért volt mert ott álldogált egy kb. 30 méter magas mobil telefontorony. Szépen le volt szórva az út apró fehér kövekkel a toronyig és azon lehetett kocsival megközelíteni az ottani telkeket.
Úgy rémlik mindenhol sípolt a kezemben a kütyü és rájöttem hogy azért tették lakot területen kívülre a tornyot és azért van csak ültetve uborka,paprika,paradicsom mert az elviseli. Így is úgyis itthon is sugárözönben élünk,mert a mobilnak működnie kell. A műholdról nézem a tévét,a mobildokkoló a polcon áll. Talán az utcán a 230v nem ártalmas fent az oszlopon.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!