Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Hogyan működik a tranzisztor?

Hogyan működik a tranzisztor?

Figyelt kérdés

Arra lennék kiváncsi hogy mi megy végbe a belsejében.

Találtam egy jó pár oldalt de nem igazán értem.

(NPN)Ha a B(bázis) oldalára feszültséget kapcsolunk pld egy R1 keresztül Akkor a kollektorból az emitter felé U(5V) feszültség kezd el folyni. pld a tranzisztor nyitóárama 0,01 A akkor az R1-500 ohm elég ez igy helyes?

De pld ennél a kapcsolatnál hogy számolom ki az ellenállásokat és a kondenzátort?


[link]


pld ezel a tranzisztor:

[link]



R1=Ut-Ube/Ib R1=5-0,6/0,015


Ube: VBE(SAT) IC=150mA, IB=15mA 0.6 1.2 V hfe=B=40

Ib = akkor 15mA.


R1=293ohm.


Rc=Ut-Uce/Ic


Ut: VCE(SAT) IC=150mA, IB=15mA 0.3 V


Rc=5-0,3/0,15 Rc=31,33ohm


Re =?

Cbe=?

Cki=?

Ce=?

Ha jól látom az Re és a Ce egy rezgőkört alkotnak


Jó úton járok?



2016. ápr. 17. 18:19
 1/4 A kérdező kommentje:

Néztem több videot is átolvastam pár oldalt PN átmenetek ről értem is de ha olvasom, akkor ott azt irják, hogy az elektronok a C ből az E felé áramlanak és a B felé ami a veszteség pld.0,6V.

Ha videót nézek azon pedig az elektronok E felől C felé áramlanak.NPN.

2016. ápr. 17. 19:33
 2/4 anonim ***** válasza:

NPN tranzisztor esetén az elektronok áramlási iránya az emitterből a kollektor felé van. A kollektoráram 1/béta része a bázis felé folyik (bázisáram)

A valós áramirány mindig a negatív potenciál felől a pozitív felé folyik. Az más kérdés, hogy a megegyezés szerinti technikai áramirányt a pozitív felől a negatív felé jelzik.


Re és Ce nem rezgőkör. Az Re a tranzisztor egyenáramú munkapontját állítja be. A bázisáram bétaszorosa folyik keresztül rajta, megemeli az emitter potenciálját, és ezzel csökkenti a bázisáramot.

A Ce az emittert "hidegíti", váltakozóáramú szempontból földpotenciálra hozza.

2016. ápr. 17. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Már bocs, de ezt itt ezen a helyen nagyon nehezen tudnám leírni. Elég összetett. Nagyon röviden van két egymással szembe fordított P-N átmenet. Pl. egy NPN tranzisztornál, az első N réteg lesz az emitter, a másoik N réteg a kollektor. A közte lévő P réteg egyrészt vékony, másrészt alig szennyezett. A potenciálok úgy alakulnak, hogy tegyük fel, hogy az emitteren 0V-van (ahhoz viszonyítunk) akkor a Bázis (P) réteg egy kicsit + potenciálon lesz (kb. 600mV), majd a kollektor jóval pozítivabb feszültségre kerül. Ekkor az első NP átmenet nyitó írányba van kapcsolva, ezen képes valamennyi áram folyni, a második mivel a bázis negatívabb mint a kollektor záró írányba van előfeszítve. Normális esetben itt nem tudna áram folyni, mert záró írányba van kapcsolva. Azonban a vékony bázisrétegen átjut valamennyi elektron, és így lesz érzékelhető kollektor áram. Minnél jobban nyit az Emitter-Bázis dióda annál több töltés tud átjutni a kollektorba. Nagyon nagyon leegyszerűsíve erről szól a történet. Részletesebben privátba leírom. És lehet lepontozni, hogy pongyola, de rajzok és egyebek nélkül érthetően ennél pontosabban nehéz elmagyarázni.
2016. máj. 1. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
A konrkét kérdéshez a három kondenzátornak sok köze nincs a tranzisztorhoz, az váltakozó áramú erősítőben kell, a Cbe és a Cki szerepe, hogy "levágja" az egyenfesz. komponenst, ne kelljen arra figyelni, hogy viszonyítási ponthoz képest eltérő egyenfesz. komponensek vannak. A Ce a váltakozó áramú erősítést emeli meg (megszüntet egy negatív visszacsatolást). Ezekkel igazán nem kell számolni. Szintén nem foglalkozunk erősítőnél a telítéssel (VCE sat) mert odáig nem visszük el ezt a kapcsolást mert nagy lenne a torzítás. Ha jobban érdekel küldj privát üzenetet.
2016. máj. 1. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!