Az izzóknál ha egy foglalat max 40W-ot bír el, akkor energiatakarékosból is bele rakhatok 40W-osat, ami hagyományos körteként kb 150W-nak felel meg?
Nem tudom, hogy létezik-e energiatakarékosból 40W, de most nem is ez érdekel, hanem leginkább az, hogy lényeges, hogy minek felel meg az izzó, vagy az csak számunkra fontos, hogy tudjunk mihez viszonyítani a boltban?
Érdekel a technikai háttere is, hogy miért van ez.
A foglalatoknál nem azért írják, hogy max 40W, mert a nagyobb áramfelvételt nem bírná. Itt a hőterhelés az, ami miatt nem mehet bele nagyobb. Erre a legjobb példa, a halogén izzó. A 42W-s pl már nem mehetne bele. Nem amiatt a 2W miatt, hanem azért, mert a halogén izzó hőterhelése eleve nagyobb (hiszen magasabb hőmérsékletű). Ezért halogén izzónál fontos, hogy egy max 40W-na megfelelőt használj (28W-s típus), így nem okoz gondot.
Egy kompakt fénycső, vagy led hőterhelése lényegesen kevesebb, így már nemigazán számít. Itt elsősorban a könnyebb tájokozódás miatt írják rá.
Nem, a második téved! A halogén izzó (ami 40W -os) ugyan akkora teljesítményt vesz fel, mint egy hagyományos~. Igaz, hogy a halogén magasabb hőmérsékleten izzik...
...nade a teljesítménye attól még nem nagyobb. Következésképp több hőt sem ad(hat) le. Sőt!!! Mivel nagyobb a hatásfoka a hagyományoshoz képest, ezért pont hogy kevesebb hőt ad le a foglalatnak, HISZEN A FELVETT energiának nagyobb hányadát alakítja fénnyé!
A kérdezőnek válaszolva: Igen, energiatakarékosból is betehetsz 40W -ost. Amúgy én már láttam 45W os kompaktot. Csakhát elég nagy volt, és rettentő fényes.
Csak azt vegyük figyelembe, hogy egy komolyabb teljesítmény lednél a megengedett maximális chip talp ponti hőmérséklet 85 Celziusz fok lehet.
Azután a LED-es lámpában ez a hő már tovább eloszlik a felületén, vagyis a foglalatot jóval kisebb hő terhelés éri egy lednél. Bármilyen 40 Wattosnál nem gyengébb hagyományos izzó annál jóval magasabb hőfokot hoz létre a foglalatban, ez egyértelmű. Már jó évtizede foglalkozom ledekkel és ismerem az összefüggéseket. Tudom mire kell figyelni egy led chip üzemeltetésénél. Ismerem a működéshez és a hosszú élettartamhoz párosuló igényeit és lehetőségeit.
Vagyis lehet akár 50 Wattnyi LED is, annál sem lépheti át a chipeknél a talpponti hőfok a 85 fokot, legfeljebb nagyobb hűtőfelületre, esetleg forszírozott (ventillátoros hűtésre) lesz szükség a megfelelő hő leadáshoz. A foglalat hőmérséklete semmiképp nem fogja elérni az a max 85 Celziusz fokot sem, nem úgy mint egy akármilyen izzószálas fényforrásnál, ahol talán 95% a hőtermelés és kb. 5% a fény.
A LED-ek energia-fény átalakítási hatásfoka már valahol a 30-50% környékén van. A kimondottan nagy szín hűségű meleg fényű szín visszadással bíró LED-ek azok gyengébb hatásfokúak és a hideg fényű LED-es fényforrások a hatékonyabb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!