Villanyszerelés! Kettős váltokapcsoloval meglehet azt oldani hogy az egyik fele kapcsol egy lámpát a másik fele meg egy külön másik lámpát?
Ez idáig világos, de a "váltó kapcsoló" alapvetően arra jó, hogy "két helyről" (azaz alternatív) tudjál kapcsolni. Azaz van egy lámpa és van két váltó kapcsoló. Ha bármelyiket átkapcsolod a lámpa világítani fog, ha ekkor bármelyiket átkapcsolod akkor a lámpa nem fog világítani. A kettő váltókapcsoló (két billentyű fedéllel) ezt tudja egy szerelvény helyen két áramkör esetén (két fogyasztónál). Ha neked arra van szükséged, hogy egy helyről kapcsoljál két lámpát akkor oda elég egy ún. csillár kapcsoló. De egy kettős váltó kapcsolóval is megoldható a feladat.
De látva azt, hogy mennyire nem értesz hozzá inkább hívjál szerelőt, mert veszélyes lehet!
Hát ez elég zavaros mármint hogy mit nem értesz ezen .
A kettős váltókapcsolónak az a funkciója amit leírtál . Két független fogyasztót tudsz kapcsolni a két helységből helyenként két billentyűvel.
Ezért kettős .Gyakorlatilag ez két db váltókapcsoló egymás mellé rakva .
Logikusan az egyik áramkör végére az egyik fogyasztót fogod kötni ,a másik áramkör végére meg a konyhait.
Az első kapocsoló aljzatba behúzol 1 szál fázist amit itt ketté osztasz hiszen ez két kapcsoló, utána kijön 4 szál fázis amit tükörszimmetrikusan bekötsz a második váltókapcsolóba .A második váltókapcsolóból immár kifelé néz 2 fázis amit logikusan két külön helység fogyasztóira vezetsz el. A nulla vezetéket nem bántod ,azt nem szabad kapcsolni , a nulla vezetékeket az adott helységben a lámpa nulla jelzésű pólusára kötöd.Ahogy a fázisokat is a fázis jelölésű pontjára.Ez balesetvédelmi jelentőségű.
Neked tudnod kell a lakásban lévő kábelokról hogy melyek a nullák és melyek a fázisok ,és azt sem árt tudni hogy milyen hóbelebancokon keresztül jönnek . Pl panelokban a szobákban a konnektrok párhuzamos leágazásként vannak elhelyezve és egy csavarkötéssel vannak leszorítva a kábelek .Az évek alatt fellazuló kötéseknél nagy ellenállás keletkezik és nagy hő termelődik akár el is olvad meg füstöl a konnektor miközben a másik szobában gyanutlanul porszívózol. Aztán nem érted miért égett le a másik szobában a konnektor miközben nem is használtad.:D
Tehát az ilyen apróságokra figyelni kell ha villanyt akarsz szerelni. Ez nem véletlenül egy szakma.
Egyébként hogy még fűszerezzük ezt a kapcsolást a két váltókapcsoló közé korlátlan számú keresztváltó kapcsolót is be lehet kötni így még több helységből tudod kapcsolgatni azt a két másik helységet :)
Van kettős váltókapcsoló, megoldható hogy több helyről különböző lámpákat kapcsolhass egymástól függetlenül.
De ez elég vezeték igényes (elhelyezéstől függően akár 5-6 plusz vezeték) és a bekötése nem egyszerű olyannak aki nem csinált még ilyet.
Ezért inkább az impulzusrelét javaslom. Van olyan változata hogy egy helyről egy kapcsolóval (illetve nyomógombbal, de a különbség csupán egy rugó) több különböző lámpa kapcsolható külön, egymástól függetlenül. Plusz 1 szál vezeték kell a nyomótól a reléhez és 1 szál a relétől a lámpáig.
Egy áramkörhöz:
Több áramkörhöz, ezzel:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!