Javítsatok ki ha tévedek, az elektromost teljesítménnyel kapcsolatban! Helyes az elméletem?
A lakásokban lévő konnektorban 230V-nyi feszültség van, és <2A áramerősség. P=U*I alapján ez körülbelül (mivel az áramerősség nem mindig pont 2) 460W. Na most én bármilyen fogyasztót csatlakoztatok a hálózatra, teszem fel egy 20W-os lámpát, annak nem lesz szüksége mind az összes 460W-ra. De a teljesítményt transzformálással sem lehet változtatni, hisz a transzformálás az áramerősséget és a feszültséget fordított arányban változtatja, tehát a szorzatuk állanó.
Akkor ez a fogyasztó, (jelen esetben lámpa) hogy fog csak 20W-ot kapni?
Nekem azt mondták, hogy pont ezért van az ellenállás. De mit csinál az ellenállás? ("Értem én hogy gőzgép, de mi hajtja" :) ) Az ellenállás az áramerősségen fog csökkenteni, és ezáltal a szorzatuk fogja ki adni a kívánt teljesítményt?
Ezt az egészet ne kijelentésként vegyétek, ez mind csak az én feltevésem, van már tapasztalatom az elektromossággal kapcsolatban, de EGYENLŐRE csak hobbi szinten űzöm, tehát lehet hogy amit írtam az egy nagy baromság, pont ezért írtam ki, hogy így van-e?!
"230V-nyi feszültség van, és <2A áramerősség. P=U*I alapján ez körülbelül (mivel az áramerősség nem mindig pont 2) 460W. "
Hibás okosokodás.
Amíg nem dugsz be valamit, nem folyik áram, a terheletlen konnektoron elérhető teljesítmény számolgatása lehetetlen és egyáltalán értelmetlenség. Azon lehet majd kalkulálni, hogy ha folyik az áram, akkor az mennyi lehet amíg le nem csap az automata :)
Egy fogyasztó csak a saját terhelésétől függő áramot vesz fel, nem lehet többet ráerőltetni, akármennyi áram is jöhetne egyébként a konnektorból.
Már bocs de nagyon kevered a fogalmakat. Alapvetően az alkalmazott gyakorlati rendszerek jelentős része (legalább 90%-ban), ún. feszültség generátoros táplálású, a fenti példa szempontjából még azt is feltételezhetjük, hogy "ideális generátor" táplálja. Ez azt jelenti, hogy bármilyen fogyasztót csatlakoztatsz a hálózatra annak a kapcsain (magán a fogyasztón) mindig azonos lesz a feszültség. Ezek után alkalmazva Ohm törvényét U=R*I mivel az U állandóan 230V így a fogyasztó jellemzői az átfolyó áram és az ellenállás. Azaz mindig igaz lesz, hogy a 230V=R*I (1. egyenlet). Szintén igaz, hogy egy villamos fogyasztó teljesítménye P=U*I (elhanyagolva a reaktívi hatásokat). Ezek alapján a P=230*I lesz.
Mi az ellenállás? A villamos fogyasztó tulajdonsága bármilyen dolgot bekötsz az áramkörbe a körben folyó áramot az ellenállás határozza meg. így van ellenállása egy villanykörtének, egy motornak, de még Józsi bácsinak is aki véletlenül belenyúlt a konnektorba és agyon vágta az áram. Azaz az ellenállást ne csak úgy képzeld el, hogy bemész a boltba, hogy jónapot kívánok, kérek szépen 10 dkg ellenállást, hanem úgy, hogy ez a dolgok egyik tulajdonsága olyan mint Józsibácsinak a haja színe.
Létezik egy olyan villamos alkatrész amit szintén "ellenállás"-nak hívunk, ez egy olyan "valami" aminek a fő tulajdonsága, hogy ellenállása van.
A fenti gondolatat menet alapján a következő "igazságokat" tudjuk leszűrni:
U=R*I R=U/I I=U/R
P=U*I P=I*I*R P=U*U/R R=P/I*I R=U*U/P
Ebből már kiszámolható pl. egy 1500W-os porszívó "ellenállása" (ezt látszólagos ellenállásnak hívjuk, mert hogy ez valójában porszívó és nem egy kézzel fogható "ellenállás"), ez esetben azt fogjuk kapni, hogy az 1500W-os porszívó "ellenállása" R=U*U/P=230*230/1500=35,3 Ohm. A rajta átfolyó áram I=P/U=1500/230=6,5A.
Elméletileg minnél kisebb az ellenállás annál nagyobb áram folyik és annál nagyobb a teljesítmény. Ha az ellenállás 0 lesz azt hívjuk rövidzárnak, ahol "ideális" generátoros táplálásnál végtelen az áram és végtelen a teljesítmény. Ilyen a valóságban nincs, de még így is igen nagy zárlati áramok tudnak kialakulni.
Ha tovább bonyolítjuk a dolgot, mivel a villamos vezeték is "valami" ezért annak is van ellenállása, sőt még teljesítmény is van rajta (ezért melegszik maga a vezeték is). A vezetéken úgyanaz az áram folyik át mint a fogyasztón, tehát ha a fenti 1500W-os fogyasztót megtápláló vezetéket nézzük azon 6,5A folyik és ez a 6,5A fogja melegíteni a vezetéket. A vezeték ellenállása a hosszától egyenesen arányosan, a keresztmetszetével (átmérő négyzetável) fordítottan arányos. Tehát minnél kisebb keresztmetszű egy vezeték annál jobban melegszik. Ha nem szeretnénk (és általában azért ezt próbáljuk elkerülni több-kevesebb sikerrel), hogy az esti vacsoránál a közeli tűzoltóság munkatársai vendégünk legyen, ezért úgy választjuk meg a vezeték keresztmetszetét, hogy a "várható" áram hatására ne melegedjen fel annyira, hogy kigyulladjon az egész. Tehát ha te a fenti 1500W-os porszívót akarod üzemeltetni akkor olyan vezetéket kell betenni ami legalább 6,5A-t elvisel. Viszont mi történik ha a porszívó zárlatos lesz (vagy még valaki mellé bedugja az 1000W-os villanyvasalót is egy hosszabbítóval?) meg kell akadályozni ekkor is, hogy a vezték túl melegedjen ezért kerül be a kismegszakító amelyik megszakítja az áramkört ha túl nagy az áram.
Remélem nagyjából érthető voltam (és elnézését kérem a szakmai belieknek, de próbáltam leegyszerűsíteni, és ezért lehet lepontozni nyugodtan megszoktam már), de most nagyon-nagyon leegyszerűsítve írtam le ennek az elméleti hátterét.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!