Van olyan akinek BenQ monitora van? Körülbelül 3éves ez a monitor és már régóta a monitor alján van egy 1cm-es vastag csíkozott vonal/csík. Mi lehet a gond? Többi lent
Vagy LED, vagy fénycső. De ha nem működik valamelyik, akkor árnyékos lesz a fél monitor.
"Hiányzó egyedi sorok/oszlopok
Ez a hiba az LCD panel COF (Chip-On-Film) chipjeinek finom szerkezetében bekövetkező fizikai sérülés miatt keletkezik. A leggyakoribb a plexi és a ragasztott fólia közti kontaktus bizonytalanná válása. Ilyenkor nyomásra/melegítésre gyakran megjavul a hiba. A javítás igen nehézkes és aprólékos, valamint nem is biztos, lehet, hogy több kárt okozunk vele, de meg lehet próbálni.
Szedjük szét teljesen a monitort, emeljük ki az összes áramköri elemet, vegyük ki a panelt a fém tartóvázból, majd szedjük szét a panelt. Ha megoldható, akkor helyezzük el úgy a különböző elemeket, hogy azokat csatlakoztatni tudjuk egymáshoz és a "műtőasztalunkon" szétszedett állapotban is be tudjuk kapcsolni a monitort, ez ugyanis sokat segíthet. Ha ez sikerült, akkor kapcsoljuk be a monitort és kezdjük el kézzel óvatosan végignyomogatni a gyanús COF fóliát és a kontaktusait. Kis szerencsével találunk egy hibás érintkezést. Ha nem tudjuk bekapcsolni a készüléket, akkor sajnos találomra kell a hibás sor/oszlop környékén javítani.
Javítási módszerek:
Ha a hibás oszlopot/sort behatároltuk és a vezetősávok emberi nagyságúak, akkor megpróbálhatjuk a legfinomabb SMD heggyel megforrasztani. Nagyon kevés forrasztó ón használandó! Egyedi oszlopok/sorok jó eséllyel javíthatóak, főleg ha a COF szélén található a kontakthiba és az esetleg gyárilag is forrasztva volt.
A COF fóliákat szinte mindig ragasztani szokták. Ez a ragasztó hőre lágyul. Egy megfelelő céleszközzel meg lehet próbálni "kivasalni". Hőlégfúvó és közben folyamatos finom hengerelés, nyomás, esetleg valamilyen felmelegített kerek tárggyal való hengerelés, pl. régi videóból származó csapág egy nyélre rögzítve. Ez mindenkinek egyéni, hogy ki hogy szeret dolgozni. A módszer nem hivatalos és magában hordozza az esélyt, hogy több kárt okozunk, mint amennyi hasznot. Esetleg még több vezető szakadhat fel a meleg hatására, vagy a túlmelegített fólia összeugrik és felszakad. Az LCD panel sérülékeny, a melegtől megolvadhat/eltörhet. Az eljárás rizikós, de akár jó vége is lehet.
Kókány megoldás: Valamilyen eszközzel nyomást gyakorlunk a KH-ra. Pl. Kitámasztjuk vagy szigetelő szalaggal leragasztjuk. No comment.
Előfordulhat még magának a fóliának a megtörése. Ha a COF chip és a NYáK között tört meg, akkor meg lehet próbálkozni a kipótlásával valahogy, ha a másik oldalt, akkor a kis méretek miatt reménytelen.
Elméletben ki lehet cserélni a COF chipet kompletten egy másik ugyan olyan típusú (pl. törött) kijelzőről. Gyakorlatban olyan műszerezettség és körülmények kellenek ehhez, hogy ez otthoni viszonyok között nem megoldható."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!