Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Egy 19V-os laptop töltőről...

Egy 19V-os laptop töltőről üzemeltethető -e 2db sorosan kötött 12V-os számítógép ventilátor?

Figyelt kérdés

Tudom, polaritáshelyesen kell bekötni, lassabban fognak forogni mint 12V-on, és a ventilátorok képesek akár 7V-on is stabilan működni.


Azt nem tudom, hogy a töltő figyeli -e, hogy van -e terhelés rákötve, és csak akkor "kapcsol be".

A 2 venti terhelésben sehol nincs a laptophoz képest.


2015. dec. 3. 09:09
 1/5 anonim ***** válasza:
A laptoptöltő nem más, mint egy adapter. Nem sok mindent figyel, legfeljebb pár védelme lehet (túlterhelés, túlmelegedés, rövidzár). Magát a töltésvezérlőt a laptopban helyezték el. Ebből kiindulva két azonos feszültségű és teljesítményű ventilátort sorbaköthetsz, a táp nem fog letiltani.
2015. dec. 3. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm
2015. dec. 3. 13:15
 3/5 Szirty ***** válasza:

Működhet, de mivel a PC ventilátorokban elektronika van (elektronikus kommutációjú motor) én párhuzamosan kötnék a ventilátorokkal (külön mindkettővel) egy-egy 100-220uF/25V elektrolit kondenzátort (szintén polaritáshelyesen).


A két ventilátor ugyanis nem fog szinkronban forogni és a vent. elektronikája szaggatottan kapcsolgatja a tekercset.

Ezért ha az egyik vent. elektronikája egy adott időpillanatban éppen bekapcsolja a tekercset a lapát szöghelyzetének megfelelően a másik meg ugyan emiatt éppen kikapcsolja, akkor az egyik ventilátorra akár 15-19V feszültség is juthat. Ezt vagy elviseli vagy nem.


A párhuzamos kondik ezt a problémát enyhítik.

Használj teljesen egyforma ventilátorokat!

2015. dec. 3. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Való igaz Pc ventilátorokról volt szó, azt figyelmen kívül hagytam. Vagy Szirty megoldását alkalmazod, vagy ha a terhelés engedi egy 7812-es nevű háromlábú stabilizátorral 12-voltról párhuzamosan járathatod a ventilátorokat (1 vagy 1.5A-ig).


[link]


[link]



Én ezt a megoldást választanám.

2015. dec. 3. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszi,akkor maradok a stabilizátornál.
2015. dec. 4. 07:42

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!