Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Miért vásárol az ország...

Miért vásárol az ország áramot külföldről?

Figyelt kérdés
Azt olvastam, hogy külföldi import áram fedezi az ország egy részének villamos szükségleteit. Viszont, az 1980-as években rengeteg erőmű volt az országban amik szintén bezárt hatalmas energiaigényű gyárainkat működtették. A megmaradt rendszer energiaigénye nyilván nem lenne akkora mint ha még most is üzemelnének a hatalmas energiaigényű ipari létesítmények?! De akkor miként fordulhat elő, hogy a startra készen álló korszerű (pl. gázüzemű) óriási erőművek állnak (pl. Tisza-2) és inkább külföldről vásárol az ország? Hiszen ez nem csak piac kérdése hanem nemzetgazdasági érdek is, hogy helyben, helyi munkaerő által legyen megtermelve minden amit meg lehet. Azzal, ha külföldről vásároljuk meg azt amit itthon, saját gyárakban saját emberek munkájával is elő lehetne állítani, nem követünk el óriási baklövést? Még ha olcsóbb is kevéssel a külföldről behozott áram? Mi változott meg az 1980-as évek óta, hogy megéri külföldről behozni az áramot mint hogy itt termeljük meg a beépített összes kapacitással? Külföldön is ugyanazokkal termelik meg, nem hinném, hogy másütt ráleltek a szent grálra mi meg nem. Ha alapanyagunk nincs elég, nem volna olcsóbb azt behozni? (pl. szenet, gáz) mint magát az előállított áramot?

2015. nov. 23. 13:26
 1/4 anonim ***** válasza:
Sok mindent összeolvashatsz, ha akarsz. De ha valamit meg akarsz kérdezni, akkor hivatkozzál a forrásra...gondolom meg is magyarázza a cikk, hogy miért.
2015. nov. 23. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Egy ország áramellátását sziget üzeműre korlátozni rendkívüli módon megdrágítaná az elektromos áram költségét. Egy erőmű működtetése nem abból áll, hogy elindítom, aztán jóccakát. Az elektromos áram gazdaságosan nem tárolható, tehát minden erőműnek ugrásra készen kellene állni. Ha Rozi néni abbahagyja a traccspartit a szomszédasszonnyal és bekapcsolja a mosógépet, de közben jut eszéébe megmelegíteni a tegnapi babfőzeléket, az áramnak abban a pillanatban kell rendelkezésre állnia. Annyinak, amennyit elhasznál, és nem többnek. Az ország percenként változó igényét csak rugalmas, kontinentális keretek közt működő oda-vissza rendszerrel lehet megoldani, hiszen egy erőmű beizzítása sokszor fél napokat vesz igénybe. Túltermelni hülyeség, mert azt valami haszontalan dologra kell elhasználni.

Vannak gazdaságilag fejlettebb országok, ahol nem "büntetik" különadóval a háztetőőre szerelt napelemet. Oda-vissza mérővel rá avn kötve a hálózatra, amikor nem süt a nap, veszi az áramot, amikor süt, eladja. Nálunk a jelen gazdasági helyzetben ez még elképzelhetetlen. Vannak országok, ahol megéri szélerőműveket építeni. Nálunk csak a Bakony két pontján, meg az Alföldön térülne meg a befektetés. (Vagy külföldi befektetés által, mint az osztrák határ felé.) Vannak tengerparti országok, ahol ár-apály üzemű erőművek szolgáltatják az áram java részét. Nincs naprakész adatom, de utolsó ismereteim szerint Németország áramellátása pl 82%-a körül zöldenergiából termelődik. De a zöldenergia sem fenékig tejföl. Nappal süt a nap, de nappal Rozi néni kint kapirgál a kertben, csak este ér rá mosni, amikor kint már sötét van. Tehát rendkívül rugalmas rendszerre van szükség, és ezt csak kontinentális cserekereskedelemmel lehet fedezni.

2015. nov. 24. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ! És a Tisza2 hőerőmű? Az nem gáz üzemű, giga erőmű? Úgy tudom azt átalakították olyan korszerűre, hogy strat-stop működésre is alkalmas nagyon nagyon rövid idő alatt. Akkor miért hagyjuk, hogy álljon, bezárja a külföldi tulajdonosa? Az ott dolgozók biztosan hasznos szakemberei országunknak, miért hagyjuk, hogy a külföldön dolgozó erőművek dolgozóinak munkája legyen az itthoniaknak pedig nem? Hol van ilyenkor az állami támogatás? Ugyanis, ha összeszámolnánk -szerintem- , hogy mi éri meg ha itthon termeljük és mi éri meg ha külföldről hozzuk be akkor lényegében semmit sem szabadna itthon előállítani. De van a másodlagos érték, nem? Amikor ezáltal munkát, az itt élő embereknek élhető környezetet biztosítunk mesterségesen? Hiszen ha senkinek nem lesz munkája, nem kell majd külföldről sem megvenni a dolgokat. Értem, hogy Európai rendszerben kell gondolkodnunk, de miért mi vásárolunk külföldről és miért nem arra rendezkedünk be, hogy mi járassunk mindent 100%-kal és a felesleget mi adjuk el külföldnek? Miért mi vesszük meg a külföld feleslegét? Az már onnantól csak politika és akarat kérdése, hogy a nyersanyagot honnan és milyen áron szerezzük be. Nem? Persze ez összetett dolog, csak mérgesítő, hogy egyre több üzem zár be, egyre kevésbé kell az itthon előállított dolog csak mert másütt van olcsóbb. Közben, családok, városok mennek tönkre egy egy ilyen lehetetlen döntés miatt.
2015. nov. 24. 13:27
 4/4 anonim ***** válasza:
A Tisza erőmű fosszilis energiákból állít elő áramot, az importált áramnál sokkal-sokkal drágábban. Ki venné meg tőle? Támogatást nem éri meg rá adni. Az, hogy megmentünk húsz családot, de közben az egész gazdaságot ezzel még mélyebb szarba nyomjuk, nem igazán jó üzlet. Elhiheted, ha egy kicsit is megérné, minden kormány ráugrott volna a témára, mert lopni csak onnan tudnak, ahol pénzmozgás van.
2015. nov. 24. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!