Inverteres split klíma fűtés vagy gáz cirkó fűtés. Melyik lehet a gazdaságpsabb Őszi/tavaszi időszakban?
A klíma hőszivattyú, vagyis a befektetett energiánál többszörös hőmennyiséget mozgat. Szokták tévesen úgy mondani, hogy több száz (200...300) százalékos a hatásfoka. Azonban ha tartósan lejegesedik a kültéri kondenzátor. A jég elég jó hőszigetelő. Erősen romlik a hatásfok, így időnként a klíma beiktat egy leolvasztási ciklust, azaz időnként fel kell neki a kültérit is fűtenie a villanyoddal. Erre klímánként eltérő megoldásokat alkalmaznak. A leggagyibbak 3 fok külső hőmérsékletig olcsóbbak, a valamivel jobbak nulla fokig gazdaságosak, illetve vannak a legdrágább gépek, amiket -5 fokig ajánlanak. Ez alatt - akár -10...-12 fokig - is működik több típus, de a gáz szinte minden esetben olcsóbb lesz. Van egy átmeneti megoldás: két kutat kell fúrni a telek átellenes (minék távolabbi) sarkában és hőszigetelt csővel egy minimum egy szintén hőszigetelt, minimum egy köbméteres tartályba egyik kútból szivattyúzni a vizet, majd a másik kútba visszanyomni.
A klíma a kinti hőcserélőjét ebben a vízben melegíti fel.
Kell még egy hőkapcsoló, ami a víz keringetését kapcsolgatja ki/be. A lényeg, hogy a tartályba beérkező 9 fok körüli vizet lehűtöd 3..6 fokra és úgy pumpálod vissza. A ilyen közeg a közel végtelen hőkapacitásnak tekinthető föld melegétől felmelegszik és idővel körbeér a két kút közti réseken, vagyis elméletileg a kutak nem apadhatnak el. Ha így oldod meg, akkor sokkal gazdaságosabb és méretezés kérdése a dolog, de a gyakorlatiban nincs alsó hőfok határ, ahol ne érné meg. Persze vannak a vízhozamra előre kiszámolható feltételek.
Adott a víz hőkapaca, a klíma által leadott hőteljesítmény, a klíma hatásfoka, ebből a vízhozam már kalkulálható.
Ha túl mélyen a víz, túl drága a két kút kiépítése, fenntartása, túl kicsi a hozama, stb. - akkor persze nem megy a dolog. Nyilván ha több hőt kell kivenni, akkor vagy több vizet kell megmozgatni, vagy jobban lehűteni. De 3 fok alá nem érdemes menni, mert a kútba visszaérkezés előtt a víz a hőszigetelés ellenére is pár fokkal tovább hűl, így befagyhat a rendszer, azaz leállhat a teljes fűtésed épp akor, mikor legnagyobb szükség lenne rá. Ezért érdemes egyéb (pl. gáz) fűtést is készenlétben tartani baj esetére.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!