A hangszóró kábel tényleg nem alkalmas az áram vezetésére?
Mondjuk ellentétes véleményeket hallok, mert egy autóvillamosságis meg azt mondja, hogy már hogyne lenne, sőt, sokkal jobb minőségűek általában.
De az elektronikai boltban meg kb kiröhögtek h hiába számolgatom, hogy a 4 A-hez veszek 0,75-öset, mert ez hangszórókábelnél teljesen másképp van, és az nem alkalmas az áram vezetésére (csak hsz-kábelük volt, ezért nem vettem "normálisat").
Hát tudja fene, én eddig nagyon sok helyre használtam hsz-kábelt és nem volt gond vele, de mi ebben az igazság akkor?
Hova használtál eddig? Milyen "áramról" van szó?
Szigetelését tekintve pl. falba "amennyiben erősáramot akasztanál rá, semmiképp sem ildomos használni, továbbá mivel 2 vezeték, így földelés nincs, az meg nem árt ha van, úgy is mondhatnám, hogy ma már nem szabad semmit sem úgy leszerelni, hogy az adott fogyasztóhoz nincs odahúzva a földelés, teljesen mind1, hogy az igényel földelést vagy sem, hisz csere esetén lehet, hogy a másik fogyasztó majd igényel földelést. No de, ha abból indulunk ki, hogy régen használtak MZS vezetéket (MZSL), ami gyak. ugyanaz volt, mint a hangszóró vezeték, sőt a robbantózsinórról nem is beszélve, ugyebár bányászok előszeretettel szerelték, szereltették le azzal a házukat... DE ma már ha a lehetőség adott, akkor megfelelő vezetéket használjunk, ezen nem szabad spórolni! Az MZS-vel amúgy ma leginkább a kettős szigetelt fogyasztóknál találkozhatsz, (s ma már ez is kétszeresen szigetelt, MTL). Fogalmam sincs, hogy miért akarsz hangszóróvezetéket ilyesmire használni, ha azért, mert lapos, akkor inkább használj MM falat. Avagy ha panelban laksz, s nem lehet megvésni, s ezért falon kívül kell szerelni, ajánlom a vékony kábelcsatorna használatát, esetleg, ha nem akarsz fúrni, a Legrand-nak van kiválóan tapadó öntapadós csatornája, ebbe már tehetsz akár vezetéket is, nem muszáj kábelt használj, még mindig jobb megoldás, mint a hangszóróvezeték. A hangszóróvezetéknél a szigetelés az, ami nálam kétséges, egy ma is kapható MZS vezetéken sokkal vastagabb a szigetelés, mint egy hangszóróvezetéken, továbbá a hangszóróvezeték szigetelő anyaga kétséges számomra, változó tud lenni, találkoztam már igen silány minőségűvel is, nincs olyan szigorúan véve, mint egy erősáram vezetésére szánt vezeték, kábel. Az biztos, hogy ahol napsugárzásnak van kitéve, ott akár könnyedén megkeményedhet, majd lepattoghat. Én ezért nem merem ajánlani ilyen célra.
Mi a bajod az MT vagy MBCU kábellel? A hangszóróvezeték nevében is benne van, hogy mire való. Írd le, hogy konkrétan mire szeretnéd használni.
Az autóvillamosságis persze, hogy azt mondja, hisz az Ő szakmájában a gyengeáram "van jelen", arra abszolút alkalmas.
Azért azt tisztázzuk, hogy a villamosságban a "nem volt gond vele" még közel sem jelenti azt, hogy nem is lesz.
Szóval ált. a laikus embereknek a házban lévő vill. hálózat abban dől el, hogy jó vagy sem, hogy világít a lámpa, hogy megy a mikro, TV, s arról már fogalmuk sincs, hogy esetleg másfeles aluval van lehúzva a ház, hogy kupolfixes kötés van, ami 5× rosszabb egy sodrott, cinezett kötéstől, hogy megnövekedett a háztartásban használt elektromos eszközök száma, s viszonylag kevés áramkör van behúzva, ezáltal az áramkörök túl vannak terhelve. Hogy a kötések szét vannak égve, s a jó Isten tartja egybe. Hogy nincs földelés olyan helyen, ahol elengedhetetlen lenne, vagy esetleg "van", de az "öregek" szerelték le, akiknek nem fért bele az agyukba, hogy mi a különbség a szétválasztás és az összekötés között.
Szóval az, hogy "még nem volt gond vele", az az, amitől egy villanyszerelő falnak szokott rohanni.
Vannak különbségek, lehet többféleképpen csinálni, de mindenhol, minden szakember az előírásnak megfelelő anyagot használja. S nyilvánvalóan nem poénból, nem üzleti szempontból!
Olyan ez egy kicsit, mintha én otthon csinálnék egy kerti csapot, s ahhoz egy mezei slaggal vezetném el a vizet a földben. Egy jó darabig biztos nem lenne vele probléma. Nem véletlenül szakma, bár arra kimondottan büszke vagyok, hogy a magyarok nem balf.szok, megtudnak oldani olyan dolgokat is, amiért egy nyugati biztos, hogy szakembert hívna. Hogy ez nálunk ugyanígy legyen annak az lenne a feltétele, hogy úgy viselkedjünk, mint ők. Pl. ezt a kérdést, ha Angliában, Németo-ban teszed föl, akkor nem mond rá senki semmit, csak azt, hogy hívj szakembert. Ezért old meg minden szakmai feladatot szakember, nem azért, mert van rá pénz (ez tévhit), hanem azért, mert a szakemberek hallgatnak.
igen értelek, de elbeszélünk egymás mellett. én 12 V-os rendszerre, autóba szerelem a dolgokat !!!!!!!!! ott meg eddig még az életbe se tettem sehova földelést, mindezzel együtt is csak azért vettem hsz-kábelt, mert a tahó falusi üzletnek csak ez volt. ennyi.
na de az a kérdés, hogy tehát a 0,5 keresztmetszetű vezeték elbír-e 2 A áramot (kocsiba, 12 V-on). én azt tippelem, hogy igen, csak így szemre mégis vékonynak tűnik. tehát nem lakásról van szó, és földelésnek sincs értelme !!! bocs ha kétértelmű volt a kérdés, de tehát ez a helyzet. az tapasztalat h az 55-60 W-os fogyasztókhoz a 0,75-öst teszem be mindig, de azért hosszabb használatnál érzek enyhe langyosodást, azaz sztem olyan határérték lehet. viszont az nem hangszórókábel.
hsz-kábelnél akkor milyen képletet használjak, a "rendes" kábel hányszorosát kell vennem, hogy ugyanakkora áramot elbírjon?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!