Melyik a tényleges FULL HD és HD felbontás?
Főleg kamerák körül megy a kábítás, és a neten meg elég ellentmondó infókat találok, nem beszélve aztán az olyan kifejezésekről is, mint pl, "nem HD hanem HD ready", és bevallom, elakadtam már az értelmezésben
Tehát az én ismereteim szerint:
Full HD: ???
HD: :1920x1080
?? :1280x720 (ez lenne a HD ready?)
és az alatta levők mér nem érdekesek.
A 2K 2048x1080 és a 4K: 4096x2160, ez is érthető, de akkor melyik felbontást nevezik FullHD-nek?
És van különbség az 1080p és az 1080i között?
1920 x 1080 a Full HD (de sokszor csak simán HD-nak mondják, írják)
1280 x 720 mondják HD-nak, de ez nem szabvány, viszont ezt nem szokták Full HD-nak mondani
HD Ready csak annyit jelent, hogy a TV képes megjeleníteni a HD adást (de itt a HD-n a Full HD 1920 x 1080 felbontást értik).
De a HD Ready 1366 x 768 szokott lenni a tévéknél.
2K meg 4K sem ennyire egyértelmű azért, mert az nem lenne 16:9 és itt sincs igazán szabvány, de egyébként igaz, amit írsz.
1080p = progresszív 1080 méretű kép, tehát ez egy normál kép
1080i = interlaced (váltottsoros) kép
Itt nem jön egyszerre egy teljes 1920 x 1080 felbontású kép, hanem egyszerre csak egy 1920 x 540 felbontású képre elegendő adatfolyam jön, ebből két darab összefésülésével jön létre egy 1920 x 1080 felbontású kép. Ezzel sávszélességet spórolnak, némi minőségvesztés árán.
1080p és 1080i csak az adásra vonatkozik, tévére nem, mert a digitális LCD tévék megjelenítése mindig progresszív. A régi analóg adások voltak váltottsorosak és a katódsugárcsöves tévék.
Magyarországon (és a legtöbb helyen a világon) a HD (Full HD) adás max 1080i-ben jön, 1080p-s adás nincs.
köszi, elolvastam mindegyiket, de továbbra is egy az egyben ugyanazok a kétségeim maradtak.
az egyik "kétféle" HD-szabványról ír (amit szintén nem értek, hogy a 720-as is hogy lehetne HD), a másik szerint egyértelműen csak az 1080 a HD, aztán a harmadik szerint az 1080 már fullHD.
na és akkor legyek okos? Ezek szerint az 1080p adott, és ezt néha HD-ként, néha meg FULL HD-ként nevezik?
"1920 x 1080 a Full HD (de sokszor csak simán HD-nak mondják, írják)"
oké, köszi, na akkor itt lesz a kutya elásva .... ezért nem értettem, jól írtam az előbb, hogy néha így, néha meg amúgy hívják, csak hát ez így necces.
Amit az "I" és "P"-ről írsz a műsorsugárzásban, oké, de most kifejezetten kézikamerák felvételi minőségéről van szó, és ezért érdekelne ennyire pontosan. Ha műsorsugárzás nem is éri el ezt a minőséget, de sok kamera hirdeti magáról, hogy ők igen.
és akkor még egy fontos dolog: A Full HD-t csak akkor képes normálisan rögzíteni egy kamera, ha az minimum 30 fps-ben dolgozik? Mert erről is eltérő adatokat olvastam, viszont amelyiknek csak 15 fps, na ott már azt mondják, hogy bizony akadozik ...
Erről mi az igazság?
Kameránál van, amelyik csak 1080i-ben tud felvenni és van, amelyik 1080p-ben. Az már más kérdés, hogy itt rengeteg a "csalás", sokszor alacsonyabb valódi, fizikai felbontásról skálázzák fel a képet. Főleg fényképeknél és főleg a videókamerák fényképeinél, mert pl. egy FullHD videókamerában jobb esetben egy maximum 1920x1080-as érzékelő van, a fényképeknél viszont megy a számháború, hogy 5 megapixelesek, meg minden, ezt nyilván csak szoftveres nagyítással lehet elérni 1920x1080-as érzékelővel. Fényképezőknél ugyanígy, de itt azért nagyobb érzékelők vannak, esetleg.
FPS terén a 30 nem rossz, ez az európai PAL szabványból jön, az amerikai NTSC a 25-öt preferálja, de manapság vannak 24-esek is. Ez szerintem megfelelő HA tényleg ennyi. Mert ezt sok dolog befolyásolja, pl. van-e elegendő fény a felvételnél. Ha nincs, akkor tovább kell kitartani az expozíciót, hogy ne vaksötét kép legyen, tehát lecsökken a sebesség. De simán csak a gyenge alkatrészek (processzor) miatt is eshet a sebesség. Ezt viszont a fájlokból nem lehet azonnal tudni, mert a névleges érték mindig az lesz, ami be van állítva, tehát mondjuk 30, viszont ha kikockázod a képet, akkor sok képkocka ugyanaz lesz, nem lesz minden kockánál váltás, tehát hiába technikailag 30 a képráta, a valóságban akadozni fog a kép. Ez gyenge kameráknál általános.
Elméletileg a 24-25 a határ, amit folyamatosnak látunk, de itt sok dolognak passzolni kell, mert ha az adó (a lejátszó) vagy a vevő (a megjelenítő LCD) nem bírja a sebességet, akkor akadozik a 30 is, ethát technikai okokból, nem a filmminőség miatt.
Amúgy a 15 sem annyira vészes, ha az egy jó 15-ös felvétel, 12-15-től lejjebb viszont nem érdemes menni. A legtöbb régi webkamera 15 fps-s volt vagy reálisan most is annyi, pl. laptopokban lévők.
Van olyan kamera, ami 50-60fps-ben tud venni (legalábbis ezt állítják róla), szerintem annyira nem látszik a különbség, főleg ha a tévé nem is tud megjeleníteni csak 30-at, ami sűrőn előfordul. Viszont ha 60-50-ben veszel fel, akkor ezeket 15-12-re lelassítva egy már eléggé lassított felvételt lehet nyerni, ami még élvezhető. Mondjuk az igazi lassítás nem itt kezdődik, legalább 8-10-szeres, de egynek elmegy ez is.
Ja, még azt kihagytam, hogy kameránál nem igazán érdemes 1080i-ben felvenni, mert ugyan a mai modern tévék már alapból összefésülik a félképeket, tehát prograsszívnek látod, de azért nem olyan jó, mint egy eredeti 1080p. De nem is ez a baj, hanem pl. ha számítógépen nézed, akkor ott a lejátszóra van bízva az összefésülés. Jobb lejátszóknak manapság már nem probléma, sokszor automatikusan megcsinálják, de ha nem akkor be lehet állítani, de nem minden lejátszóban. Ha csak simán megjeleníti a valóságot, akkor "szálkás" lesz a kép a mozgásoknál. Ha esetleg konvártálni akarod a váltottsosrs képet, akkor először mindig össze kell fésülni, mert enélkül elég gyenge lesz, belekódolod a filmbe a szálkás mozgásokat és akkor az már örökre olyan marad, nem lehet kijavítani.
Viszont sok olcsóbb kamera valójában 1080i képet tudna csak rögzíteni, csak éppen szoftveresen összefésülik a képeket és már 1080p-ben rögzíti a fájlt. Biztos, hogy ilyen is van, de ezeket mindig titkolják.
hát ez az, és akkor az fps-t tekintve csak max arra tudok hagyatkozni, hogy ki a gyártó? azaz pl egy JVC vagy SAmsung tényleg tudja is a 30 fps-t, de egy kínai kameránál ez már neccesebb kérdés, hiába van az ráírva?
Mert ugye az ember ha már HD minőségű felvételt akar készíteni, hát durva lenne, ha az fps miatt a végén még szakadozna is a kép :(
Igen, jobb gyártók, meg az ár...
De sok kamerának fent van a képe youtube-on (bár a túlnyomó többség konvertálva) vagy más teszt oldalakon, abból azért lehet látni valamit.
na hát igen, de az a vicc, hogy ugyanazon a kamerához teljesen eltérő infókat találok akár youtuben akár más műszaki leírásban, azaz továbbra is rejtély.
itt egy újabb díszpéldány, erre mit mondanál?
"Videocamera PRO MORE HD 720p (640x480)"
>>> tehát egyes gyártóknál már a 640x480 is HD-nek számít? és 720p-nek? egyszerűen az ész megáll komolyan, hát így döntse el az ember, mit vesz meg :(
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!