Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Egy diktafonnál hogy tudnám...

Egy diktafonnál hogy tudnám megnézni, hogy a külső mikrofonhoz beépített aljzat stereo vagy mono?

Figyelt kérdés

Arról nem beszélve, hogy egyáltalán kondi vagy dinamikus mikrofon kell hozzá?


(egy Olympus VN-8600PC típusról van szó, és sajnos az állítólagos szakértők össze-vissza mondanak mindig tök mást ... valaki esetleg tapasztalatból?)



2015. jún. 26. 20:51
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Próbáld ki.

Egyrészt, készíts vele felvételt a legjobb minőségű mp3 formátumban. Nézd meg számítógépen, hogy ez monó vagy sztereó fájl. Ha monó, nincs több kérdés, a mikrofonbemenet is monó. Ha sztereó, nézd meg így:

Dugj bele egy fülhallgatót a mikrofon aljzatba. Közelről kiabálj bele először a bal oldalába, utána a jobb oldalba.

Ha visszahallgatod a felvételt, és mindkét kiabálás ugyanolyan hangos, és az egyik a bal, a másik a jobb oldalról jön, akkor a bemenet sztereó. Ha az első hangos, a második épphogy hallatszik, akkor monó.

A fülhallgató dinamikus mikrofonként is működik, csak nagyon rossz minőségben, pocsék érzékenységgel.


Amúgy kondimikrofont kíván, ad ki tápot a mikrofonbemenetre a kondimikrofon számára.

2015. jún. 26. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

bevallom, csak a felét értettem, de tehát egyértelműen kondimikrofonra szavazol ... ez is haladás, mert eddig ezt kb 50-50%-ra mondták. Próbáltam szétszedni, hogy megnézzem, milyen aljzat van beépítve (MIC), de reménytelen az is, egyszerűen lehetetlen.

(stereo kondival próbáltam már, de sztem zárlatot csinált csak, mert olyan furán búgó hang lett csak, de a beszédből meg semmit nem vett fel)

2015. jún. 26. 22:14
 3/11 anonim ***** válasza:

Akkor még egyszer.

Indítsd el a felvételt, úgy, hogy egy fülhallgató van bedugva a mikrofon bemenetbe.

Ezután beszélj először a fülhallgató bal felébe, közelről. A másik oldal a szádtól a lehető legmesszebb legyen. Utána beszélj a fülhallgató jobb felébe.

Állítsd le a felvételt.

Hallgasd vissza. Ha a felvétel mindkét fele hallatszik, sztereó a bemenet. Ha csak az, amit a bal felébe mondtál, monó.

2015. jún. 26. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
oké megpróbálom köszi, de mondjuk gyanús azóta, hogy ugyan jelez külön L és R hangfelvételi sávot a kijelzőn, viszont csak 1 db beépített mikrofonja van. és nem is hivatkoznak sehol stereo mic-re, ugyanakkor ellenérv, hogy tartozékként kapható hozzá akár mono akár stereo mic is. na úgyh teljes kásoz ez nekem, de kipróbálom amit írtál ...
2015. jún. 26. 23:24
 5/11 A kérdező kommentje:

Leírom a tapasztalatokat:


Azóta észrevettem, hogy van külön "L" és "R" sáv, ami már felvétel közben mutatja a kijelzőn, hogy melyikre vesz, azaz elviekben ez így stereonak néz ki, de aztán a műszaki megoldást nem értem, bevallom. A készüléken magán csak 1 db mikrofon van, ez teljesen biztos. Ettől még lehet stereo?


1, Kipróbálta m a fejhallgatós dolgot, és működik mindkét oldal. Jelzi is a kijelző, hogy hol az L hol a R sávra vesz.


2, Kondimikivel (a számítógéphez kapható, stereo jack véggel) működik nagyon szépen, mindkét oldalra vesz, ugyanakkor mintha típusfüggő lenne, mert többel is próbáltam, és az egyiknél mindkét sávra vett, és minden oké volt, myga másiknál csak a bal oldalra vett.


3, Dinamikus mikivel kicsit keményebb volt a hangzása, de ugyanúgy működik. XLR > mono 6,3 Jack > stereo 3,5 jack > diktafon >>> csak a bal oldalra vesz


4, Dinamikus rádiós miki > vevőegységből a jelkimenet eleve csak 6,3-as mono jackkel történik > 3,5 stereo jack > diktafon >>> szintén csakis a bal oldalra vesz. Itt kíváncsi lennék, ha stereo 6,3-as jackre alakítanám a jelátvitel végét és azt alakítanám tovább 3,5-ös jackra, akkor vajon venne mindkét oldaklra? sajnos nincs ilyen átalakítóm, egyelőre nem tudtam kipróbálni, de tippelem, hogy igen.


4, Dinamikus miki XLR > 6,3 mono Jack > 3,5 mono jack > diktafon >>> nem vesz semelyikre, néma (és ezt nem is értem, de gondolom, bezárlatolja a jack aljzatot).


Ennyi a tapasztalat, most még arra lennék kíváncsi, hogy ha az XLR-t (ill a jelkimenetet) stereo jackre alakítom eleve, mármint a 6,3-ast, és ezt alakítom tovább 3,5-es stereo jackra, akkor vajon venni fog mindkét oldalra a dinamikus miki is? (ugye a dugó stereo lesz, de az se lesz több egy dualmono átalakításnál, viszont elérném, hogy mindkét oldalra vegyen ... jól gondolom?)


Még annyi, hogy a saját mikrofonjával olyan dobozhangja van, de külső kondimikivel a legszebb, majd második helyen a

2015. jún. 28. 06:44
 6/11 A kérdező kommentje:

sikerült még kísérleteznem, rögtön írom. de nézd csak, itt is kínálnak stereo és mono mikrofont is, de mindegyiket stereo jack dugóval ... na most ezt fejtse meg valaki, de én arra tippelek, hogy a mono esetében egyszerűen ugyanúgy egy dualmono jackez csinálnak belőle, mint ahogy én tettem a következő leírásban


[link]


Tehát ezt alkottam, és így vett mindkét oldalra:


A dinamikus miki jelkábelének mono 6,3-as jackjét átalakítottam RCA-ra, eddig ugye csak 2 ér van, nincs kavarás. Na ami miatt pedig működik "stereoként", az sztem az a húzás volt, hogy az RCA pozitívját rákötöttem a 3,5-ös stereo jack mindkét pozitívjára, a negatív pedig maradt az 1 negatív a jacken is. és ezt vittem a diktafonba, és így már a dinamikus mikit is stereoként vette fel. Linkelem a képet, de remélem érthető, ahogy leírtam.


1, az átalakításom XLR > mono 6,3 jack > RCA > stereo 3,5 jack dugó (dualmonoként forrasztva)


[link]


2, és itt pedig lefotóztam, hogy a diktafon tök jól mutatja, hogy melyik oldalon történik a rögzítés, csak még arra nem jöttem rá, hogy ez mitől függ, de igazából mindegy is, lényeg, hogy tudom ellenőrizni már felvétel közben, hogy mi működik és mi nem.


[link]

2015. jún. 28. 08:12
 7/11 anonim ***** válasza:

Egyértelműen sztereó a diktafon, mono mikrofont úgy kell csatlakoztatni hozzá, hogy egy 3,5-es sztereo jack dugó bal és jobb oldalát összekötöd, és arra kötöd a mikrofont.


XLR-es mikrofonokkal óvatodan azok alapból szimmetrikusak, nem a testhez (árnyékolás) képest adják ki a jelet, hanem két vezetékem a testponttól függetlenül. Aszimmetrikus bemenetre kötve le kell kötni az XLR dugó 3-as pontjáról jövő szálat a jack dugó testjére (XLR 1-es pont), az XLR 2-es pontja lesz a jel.


Ha sztero külső mikit akarsz, nem feltétlenül kell ragaszkodni az Oympus márkához (igazából már a diktafon megvásárlásánál sem kellett volna, vannak jobb minőségű hordozható felvevők), pl. ez a mikrofon is jó lenne hozzá:

[link]

2015. jún. 28. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

köszi, de akkor azt mondod, hogy dinamikus mikivel egyáltalán ne is akarjam használni? csak mert az nagy gond lenne, ugyanis csak dinamikusunk van ami rádiós, viszont annak a vevőegységéből nem csak XLR-kimenet van, hanem sima mono jack is, és akkor azt be tudom vinni a stereo jack dugóba.


vagy így se ajánlod? kárt tesz a mikiben? nagy gond lenne, mert elismerem én h kondi mikivel sokkal szebben szól, na csak a kábelek nagy gondot okoznak, nyilván a rádiós nagyobb szabadságot ad. számítógépen visszahallgatva pedig van különbség persze a hangminőségben, de azért tűrhető ...

2015. jún. 28. 15:45
 9/11 A kérdező kommentje:

az XLR-es mikihez még annyi, hogy gyárilag az átalakítója olyan, hogy az XLR kábel vége megy egy 6,3-as mono Jack dugóba, azaz feltételezem, hogy akkor ebben már összekötötték az árnyékolást a negatívval ... (jó esetben).

azaz ha akarom, ha nem, mindenképp a mono jack megy a keverőbe, vagy most éppen a diktafonba, csak ez "sztereosítva".

erre is azt mondod, hogy nem kéne így ?

de egyébként alapvetően milyen gond adódhat, ha kondi helyett dinamikust használok?

2015. jún. 28. 15:54
 10/11 anonim ***** válasza:

Ne variáld már túl az egészet.

A rádiós mikrofon pedig mindegy milyen, nem a mikrofont dugod a diktafonba, hanem a rádiós vevő hangfrekvenciás kimenetét. Ebben az esetben - ha van ilyen állítási lehetőség - kapcsold ki a mikrofonbemenet tápfeszültségét. "MIC PLUG-IN POWER" vagy valami ilyemi lesz. A bemenet beállításainál keressed.

2015. jún. 28. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!