Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Egy 400W-os nátrium díszvilágí...

Egy 400W-os nátrium díszvilágítási lámpa, (amely épület megvilágítására szolgál) milyen teljesítményű LED-es lámpával felel meg?

Figyelt kérdés

Arra gondolok, hogy például egy 400w-os nátrium lámpa, ugyanazt a fényt biztosítja mint egy 15W-os LED lámpa. Ez csak egy példa volt, viszont én szeretnék egy biztos számot.


Fontos, hogy ugyanolyan fényerősséget biztosítson, viszont kevesebb fogyasztással.



2015. jún. 10. 16:01
 1/7 Szirty ***** válasza:

Egy mostani power LED 100-120 lm/W fényteljesítményt produkál.

Egy 400W-os HPS nátrium izzó fényereje 56500 lm


[link]


Ennek (csak az izzónak) az ára 7990 Ft

Lámpatest ára kb 22000 Ft.


[link]


Azonos fényerőhöz 470W-500W-os LED fényforrás kellene.

Egy ilyen lámpa ára 180000-210000 Ft!


A LED tehát többet fogyasztana és hatszor drágább lenne. Igaz (ideális esetben) tovább bírja.

Úgyhogy szerintem ezt gondold át!

2015. jún. 10. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

A Nátrium lámpának különösen jó a hatásfoka, de ehhez nem szokás hasonlítani több ok miatt is. Egyik a láthatósági függvény, amin a szemünk egy erre a spektrumra legérzékenyebb tartományába esik az egész teljesítmény által létrehozott fényerő. (ott a szemünk több százszor érzékenyebb az általa leadott színspektrumra, amíg a vörösnél és a kéknél lassan lemegy a nulla felé a szem fényérzékenysége. Ha a többszázszoros hatásfokot összeveted a közel nullával akkor válik érthetővé az egésznek a lényege.


Ha Nátrium lámpával és azt fehérre kiegészítő fényforrásokkal akarnál kiegyensúlyozott fehér fényt előállítani, akkor a kiegészítő teljesítmény és hatásfok viszonyokon nagyon meglepődnél.


Tehát a Nártrium lámpára ne úgy gondolj, hogy kellemes lenne a színe, viszont jó a kontraszt mellette. Ezért használták egy időben (sok helyen használják ma is) igen nagy előszeretettel közút világításra.



A másik, hogy a LED általában a széles sávú fehérközeli világítás kiváltására való mert jóval hatékonyabb, más hasonló természetes spektrális eloszlású világító eszközökhöz képest.


Na-fényforrásokra jellemző kép találatok:

[link]

2015. jún. 12. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Ha a többszázszoros hatásfokot összeveted a közel nullával akkor válik érthetővé az egésznek a lényege.


Tehát több százszoros (de legalább több tízszeres) teljesítményű vörös és kék kiegészítő fényekkel lehetne fehérközeli fényt elérni.

2015. jún. 12. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Szirty ***** válasza:

Ne túlozzunk ennyire!

A szem érzékenységét látva azt lehet mondani, hogy az 555 nm hullámhosszon a legérzékenyebb. Ám az nem narancssárga mint a nátrium fény, hanem ZÖLD!

A narancssárga fényre fele olyan érzékeny. A kékre és a vörösre pedig ötöd annyira.


Emiatt számomra nem érthető hogy jött ki több százszoros kiegészítő teljesítmény igény. Ahogy a közel nulla hatásfok és a több százszoros hatásfok sem világos.

2015. jún. 12. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

A vörösnek a mélyebb, infra közeli tartományát, amit szemmel még éppen látunk ha azt is figyelembe vesszük, ahhoz képest bizony még nagyobb különbség is van, mert ott már a nulla közelébe csökken a szem fényérzékenysége, amíg végül el nem tűnik és sötétnek nem látjuk a fény infrába csúszó tartományát. Ezt a szélét céloztam meg a spektrumnak alul és felül. Persze a vörösnek a sárga közeli szélénél már kisebb a különbség. Felül a kéknél is vannak még kéknek látott tartományok, ahol még tényleg nem több százszoros a különbség. Viszont ahol átmegy ibolyába, ott már egyre inkább a nullát közelíti, amire semmilyen hatalmas érték különbség sem túlzás. Lassan eltűnik, de még előtte látunk belőle valamennyi keveset. Nyilván érted amit mondok.


Persze nyilván a zöldeskék és az 555 nm-es sárgászöld között nincs ekkora különbség, de az ibolyáskék és az 555 nm-es sárgásvörös (ahol a legérzékenyebb a szemünk) aközött már nagyobb. Sőt a mélyvörös vagy az ibolyakékhez viszonyítva az 555 nm-es sárgászöld már hatalmas különbséget jelent. Szóval ez elég szubjektív, hogy mihez nézzük. Erre akartam utalni.

2015. jún. 13. 01:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 Szirty ***** válasza:

Tételezzük fel, hogy a fényforrások fényteljesítményét a látható spektrumban adják meg.

Szerintem így ésszerű.

2015. jún. 13. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

végül is igaz, én meg a látható spektrum határa és a sárgászöld között mondtam a több százszoros értéket. :)


Aztán még utána pontosítottam, hogy

"... (de legalább több tízszeres) teljesítményű vörös és kék kiegészítő fényekkel lehetne fehérközeli fényt elérni."


Persze itt is attól függ a pontos érték, hogy az adott színként látható tartomány sárgászöldhöz közeli vagy távoli szélét nézzük, mert mint tudjuk abban is van látható fényerő érték különbség, a szemünk szín spektrum függő fény érzékelési jelleg görbéje miatt.

2015. jún. 14. 01:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!