Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Valaki tud nekem gyorsan egy...

Nutty54 kérdése:

Valaki tud nekem gyorsan egy összehasonlítást írni az izzóról és a fénycsőről?

Figyelt kérdés
Kerestem a neten de nem igazán találtam azt amit kerestem. A válaszokat előre is köszönöm!:)

2015. márc. 29. 15:45
 1/1 anonim ***** válasza:

Mondjuk jó lenne tudni, mi a kérdésed...


De egy összevetés dióhéjban:


Mindkettő fényt ad. A fény úgy keletkezik, hogy valamilyen atom elektronjait gerjesztjük valahogyan, ezek felugranak egy magasabb energiaszintű pályára, és amikor visszaugranak, egy energiaadagot bocsátanak ki foton formájában. (ld. még elektromágneses spektrum...)


Na most a két eszköz abban különbözik, hogy milyen anyagnak milyen módon gerjesztjük az elektronjait.


(Ismeretterjesztő szinten...)

Az izzóban elektromos áramot küldünk át az izzószálon. Ez a Joule-hő miatt melegszik, viszont nem oxidálódik, mert a körtében oxigén helyett nemesgáz van (kripton pl.).

A melegedés miatti erős "izgés-mozgás" miatt ütköznek a részecskék, és az említett effektus létrejön.


A fénycsőben más a helyzet. A fénycső egy ún. gázkisüléscső. Ott neon, higany vagy más gáz van. Ebben az elektronok kilépnek a katódból az egyik végén és repülnek az anód felé a másik végen. Közben ütköznek a gázatomokkal, és az ütközéssel gerjesztik az atom elektronjait. Innen szintén az említett folyamat megy végbe...


Ha még kell infó, írj...

2015. márc. 29. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!