Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Lézershowhoz alkalmazott...

Lézershowhoz alkalmazott lézerszkennereknek milyen kockázatai vannak a szemre?

Figyelt kérdés

Tervezek egy saját összeállítást RGB lézerprojektorokból és ha látok benne elég fantáziát, illetve működik az elképzelésem, műsort is terveznék ezekkel. Egyelőre vettem egy 1W összteljesítményű RGB szkennert, de biztonságosan szeretném használni, nem ész nélkül.


Számos videót láttam, amin hasonló teljesítményű lézert használnak és a közönségről készített (akár lasított) felvételeken látni, hogy a sugár teliben áthalad néhány emberke szemén.

[link]

[link]


Illetve pont egy 1w-os RGB lézert működtetett egy srác otthon amiről szemből készített videót valamilyen egyszerű kézben tartható kamerával. Kétlem, hogy nem sugárzott a szemébe. Nem sikerült előkeríteni a videót.


Ha jól tudom 3-as osztályú lézereket tesznek ezekbe, amik már károsíthatják a szemet. A kérdés, hogy a ezeket úgy állítják be, hogy egy bizonyos távolságból már kevésbé kockázatos?



2015. márc. 12. 11:23
 1/4 anonim ***** válasza:
kockázatos ha közvetlen bele is néz, az h a szemébe világít az más mivel a szeme abban az esetben nem fokuszálja a lézer fényét. viszont enenk akkor lenne kifejezetten kárositó hatása amikor egyetlen pontba van fokuszálva az ereje. szort formába nemhiszem h ártalmas azért mert pár mpre a szemedbe világít. különben ezek egyáltalán nem lennének legálisak, márpedig van mindenhol. és az iyleneket pedig imádnák betiltani..
2015. márc. 12. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Amit eddig sikerült megtudnom erről, hogy a kamerák fényérzékelőjét sokkal hamarabb kisüti mint az ember szemét.


#1 Azt ugye tudni kell, hogy nem egészen szórt sugárzásról van szó. Inkább eltérített sugárról. Egyetlen lézersugár felhasználásával rajzolódnak ki az ábrák.

2015. márc. 13. 09:25
 3/4 anonim ***** válasza:
igazad van abban h nem helyesen irtam a szorassal kapcsolarban mert vegulis nem szort de nem is all meg egyhelybe a szemedre fokuszalva. egy egy wattos lezernek is eleg tisztes ido kell ahhoz h valamit megegessen igy ilyen pillanatnyi lezersugartol nem lesz senkinek se baja sztem.
2015. márc. 13. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Találtam egy hasznos (angol nyelvű) dokumentumot, amit szakemberek, nevezetesen a Nemzetközi Lézerkijelző Társulat (ILDA - International Laser Display Association) adott ki. Minden hasznos információ benne van lézershow lebonyolításával és biztonsági intézkedésekkel kapcsolatban.

Aki tud angolul, az itt letöltheti, elolvashatja: [link]


A bevezetőjében meg van említve, hogy a dokumentált 109+ millió résztvevőből hét vagy nyolc regisztrált szemsérülés történt, mindez az elmúlt harminc évben. Szóval a lézershowk több 10x vagy 100x-osan átlépnek egy bizonyos előírt szintet, úgy tűnik, hogy a megfelelő biztonsági intézkedések mellett a legtöbb ember szemére veszélytelen. Illetve előfordulhat, hogy néhányan rövidebb-hosszabb távon fényfoltokat látnak tőle, de ez nem jelent látáskárosodást.

Későbbiekben akár összegezhetem is magyarul, amit megtudtam a dokumentumból. Annak mindenképp hasznos aki ezzel akar foglalkozni, meg annak is aki nyugodt akar lenni a szeme világa felől.

2015. márc. 14. 12:19

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!