Ha több LED-et sorba kötök a fényerősségük nem lesz kisebb?
így van,plusz mivel kevesebb fesz esik az ellenálláson,és több a led is,ezért kevesebb áramot vesz fel a táp-ról az egység,,tehát kisebb lesz a fényerő...
Én nem tanultam elektronikát,mert abbahagytam a sulit,ez nálam hobbi,,de a digitális kütyük javításán kívül elboldogulok mindennel...Audió,világítás,automatika...
Ingadozó fesz alatt a led izzó-pótlókat értem például,,,főleg a sima gagyi lecsatoló-kondisat,az kényes erre,,ráadásul bekapcsolásnál az ac oldalon lévő kondi által áteresztett áram lökést sem viselik el a ledek...de ha már beállt a fesz akkor jó,,de ezért megy tönkre hamarabb az ilyen fajta a sok ki,bekapcsolástól,hiába van méretezve oda egy ellenállás,,a bekapcsolásnál fellépő lökést nem fogja meg kellőképpen...megoldás,,ha belefér egy nagyobb 33,vagy 47uf-es kondi és csakis "400voltos" a ledekkel párhuzamba,akkor megvédi a lökéstől,,lassabban éri el a teljes fényerőt,a tőltődés miatt,és lassabban alszik ki,mint pl egy halogén izzó...szoktam venni tönkrement led "égőket",és az itthoni több 100db smd,vagy sima 5mm-es vagy 3mm-es ledekkel megtámogatom kicsit,illetve a hibásakat kicserélem..
Még egyszer leírom utoljára:
a LED-ek differenciális ellenállással rendelkeznek, nem lehet beállítani az áramukat odaillő ellenállás nélkül. Legjobb esetben is alacsony lesz a fényerejük. Rosszabb esetben pedig tönkre teszed a ledeket... ne hallgass azokra, akik nem értenek hozzá!
Miért kell erőltetni azt az ellenállásos témát?
A kérdező nem írta,hogy van e az áramkörében ellenállás,vagy sem,amihez hozzáköt még ledeket..
Lehet hogy csak rádrótozza egy adapterre,és ha úgy elszáll,akkor rájön,hogy az úgy nem jó,,de lehet,hogy már eleve egy olyan valamibe épít még be ledeket,ami rendelkezik vagy ellenállással,vagy esetleg áramgenerátorral....
Ennek a témának van egy pongyola (kontár) megoldása, ahol semmit nem mérünk és nem illesztünk, nagyjából gondoljuk, jó lehet, mert a kör fizikai jellemzői (egységek belső ellenállása, stb.) miatt létrejöhetnek a feltételek és talán nem megy tönkre a led így szinte vakon próbálgatva sem.
(Ez olyan, mint amikor valaki repülni akar és
nyitott esernyővel leugrik a pajta tetejéről.)
Nem így szoktak megbízható dolgot tervezni, de a kockázatos dolgokat is ki lehet próbálni. Ezt nevezik tanulópénznek, amit szinte mindenkinek meg kell fizetni a tönkre ment alkatrészek árában.
-
Viszont van korrekt megoldás is, ahol pár tized Ohmos mérő ellenálláson lévő feszültség esés állítja be a szükséges áramhoz tartozó nyitó feszültséget egy áramkör kimenetén, tized, század Voltos pontossággal és működés közben aktívan figyeli és folyamatosan beavatkozik, ha a melegedéstől megváltoznak a led igényei.
Akárhogy is nézzük, az átfolyó áramot a feszültség tized, század Voltonkénti változtatása állítja be, de azt korrekt esetben szabályozott áramkörrel érdemes tenni.
Viszont a jól megválasztott ellenállás is járható megoldás az egyszerűségével együtt, ha a feszültség forrásunk stabilitása bizonyos határok között van (vagyis fölé nem megy, legfeljebb alá, ami nem károsítja a ledet). Ez a minimum, amit meg kell tenni a led megfelelő működése érdekében.
Vagy vállalni kell, hogy a ledünk nem fog megfelelő fénnyel világítani, más esetben jó fényerővel világít egy ideig, jobban mint azt gyárilag tervezték és ettől nagyon gyorsan tönkre megy.
-
Egy korrekt szabályozó körnél az már csak finom részlet kérdés, hogy az áramot érzékelő és tápfeszültséget finoman változtató áramkör (áramgenerátor) beavatkozó része mennyire veszteséges. Az ebből a szempontból már részlet kérdés. Az is nagyon sok tényezőtől függ, de először meg kell érteni a led feszültség és áram függését, ahhoz, hogy tovább gondolkodjunk nagyobb mélységű összefüggésekben.
Szóval mindent lehet, de a választott módszertől függ a működés biztonsága és a stabilitása, sőt a kudarc is.
Viszont a vak tyúk is talál szemet alapon, "csak rákötjük és működik" is előfordulhat, hiszen a lottón is van aki nyer, de nem ez a gyakori, mint ahogy az úton se szoktunk bekötött szemel átszaladgálni, mert a végén még elcsapnak az autók.
Nem tudom másképp megvilágítani a lényegét.
"Miért kell erőltetni azt az ellenállásos témát? "
Pont ezért írtam, hogy ne hallgasson a hozzá nem értő emberekre. Te például az vagy, mert nem tudod miért kell ellenállás.
Akkor most lemegyünk dedóba, és elmondom újra. Az általad említett adapternek van valamekkora belső ellenállása, nem tudjuk mekkora, de ha túl pici, akkor bizonyos számú lednél, el fognak párologni a ledek. Nem opció az ellenállás a sorba kötött ledek elé, hanem KÖTELEZŐ. Tanuljatok elektronikát... nem koptatom tovább a számat. Ajánlom továbbá figyelmetekbe a differenciális ellenállás fogalmát, ugyanis a ledeknek ilyenjük van...
"..amikor komparátoros, kapcsoló üzemű cél áramkörök tömkelegét lehet már elérni megfizethető áron, amivel jóval precízebben beállítható a led áramának a stabilan tartása. ;)"
Igazad van. Okos vagy. Most pedig magyarázd el ezt a kérdezőnek, aki azt sem érti, hogy a ledek fényerőssége mitől függ... ugyanis ez volt a kérdés. ;)
Just to know: céláramkör alatt pl. programozandó áramkört értünk. Hibásan használod a kifejezést.
Áramgenerátort viszont tényleg tud venni a kérdező, ilyet lehet kapni ledes webshopokban is.
Inkább mutatom.
Egyébként a leddel, ledekkel, a led körrel sorosan kötött pár tized Ohmos mérő ellenálláson figyeli egy komparátor kör a feszültség változását és össze veti a beállított referencia értékkel. Végeredményben kiadja a jelet a meghajtó feszültség emelésére vagy csökkentésére, a ledeken átfolyó árammal szigorú összefüggésben.
Itt egy áramkör huzal kivezetéses ledekhez:
Itt van egy kapcsoló üzemű komparátor áramkör:
"When this resultant voltage is equal to the voltage at the PWM comparator’s inverting input (output voltage of the error amplifier), the power MOSFET is switched OFF. The error amplifier’s output is the difference between the feedback voltage and the reference voltage."
Itt látható az elvi működése:
Azért ennél tényleg egyszerűbb egy jól méretezett ellenállást használni. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!