Ha van egy vasmagos és egy légmagos trafóm és ugyan akkora mint a kettőnél az induktivitás (szekundernél is, primernél is) akkor ugyan úgy fognak működni?
Az a kevés eltérés pl: 12V-nál 0-1V nem számít.
Kb. ugyan olyan lesz?
A légmagos trafónak rosszabb lesz a hatásfoka.
Egy vasmagos trafónál a keletkező fluxus közel száz százaléka átmegy a szekunder oldali tekercsen, míg egy légmagosnál kevesebb megy át. Vagyis a légmagosnál rosszabb a csatolási állandó. A vasmag magába gyűjti a mágneses erővonalakat. Míg a levegőben záródó erővonalak szétterülnek, úgy is mondják hogy szóródnak.
Manapság sokat kísérleteznek a vezeték nélküli energiaátvitellel. Például mobiltelefont lehet így feltölteni, vagy fejlesztés alatt van a villanyautók ilyen módon való töltése is. Gyakorlatilag légmagos trafó ez is. Viszont a csatolási tényezőt az által növelik, hogy mindkét tekercset rezgőkörré alakítják egy-egy kondenzátorral. Különben mint sima légmagos trafónak rossz lenne a hatásfoka a rossz csatolás miatt.
Értem.
Köszönöm szépen a válaszokat!
Még had kérdezzem meg, hogy kb. milyen a légmagosnak a hatásfoka?
Úgy tudom, hogy egy vasmagos trafó kb. 94-96%-os.
Egy légmagos mennyivel gyengébb?
Ez függ attól is hogy mennyire közel van a két tekercs egymáshoz. Valamint a két tekercs egymáshoz viszonyított helyzetétől. Vagy itt egy érdekesség, ennek a légmagos trafónak egyik irányban pocsék a hatásfoka, gyakorlatilag nulla.
Az oka bizonyára látható az ábrán.
Viszont az általam említett rezonáns kapcsolatról meglepően jó hatásfokot írnak:
"A rezonáns kapcsolat nagyobb hatékonyságot (kb. 95%) ígér, és viszonylag nagy távolságokon, akár pár méteren is hatékony."
Forrás: [link]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!