Ha a lakásban van egy 4,5 kA megszakítóképességű kismegszakító, a villanyóránál a lépcsőházban egy 10 kA-es megszakítóképességű kismegszakító, akkor kb egy 6 kA-es zárlatnál nem fog lefüstölni a lakásban lévő kismegszakító?
Nincs 6 kA-s zárlat a lakásban.
A hálózati feszültség csúcsa 325V. Ha sikerül épp a feszültségcsúcs pillanatában zárlatot okozni, akkor sem lesz ekkora áram.
Az 1 mm2 keresztmetszetű rézvezeték fajlagos ellenállása 0,0178 ohm méterenként. A 2,5 mm2 keresztmetszetű általánosan használt rézvezetéké 0,00712 ohm / méter.
A lakásban a kismegszakító és a konnektorok között van pár méter, szorozd meg kettővel, mert nullavezető is kell. A lakás kismegszakítói, és a lépcsőházban lévő villanyóra és fő-kismegszakító között is akad pár méter vezeték. Ha összesen mindent belevéve van 10 méter vezeték az áram útjában (sokkal több van amúgy), akkor lesz az áramcsúcs kb. 4500 amper, és csak akkor, ha pont a feszültségcsúcskor indul el a megszakító mechanikájának leoldása.
Nem fog lefüstölni.
AZt is tudni kell, hogy a maximális zárlati áram megszakítását csak néhányszor (bent van a katalógusban, hogy hányszor) tudja a kismegszakító, mert jelentős anyagmennyiség elpárolog az érintkezőkből, és az ívoltó kamrák sem köszönik meg...
Szerintem 4.5kA feletti zárlati áram ilyen körülmények között is kialakulhat.
De ugye a kérdés nem arról szólt, hogy mekkora zárlati áram tud kialakulni, hanem arról hogy ha ez az áram 6kA akkor mi lesz.
Itt sok múlik a "szerencsén" ahogy a korábbi névtelen válaszoló is utalt rá, ha a lekapcsolás pillanata a csúcsfeszültségre esik, akkor eldurranhat, de azon is múlik melyik kapcsol le gyorsabban.
Tengor! A megszakító képesség nem azonos a névleges lekapcsolási árammal!
Mivel az utóbbi csak 10A nagyságrendbe esik, így ilyenkor leggyakrabban mindkettő lekapcsol.
Szirty, ne csak állíts dolgokat, hanem bizonyítsd be!
Én levezettem, hogy miért nem lehet 4500 amper feletti zárlati áram. Te meg csak ideírsz valamit, mindenféle bizonyítás nélkül "szerintem" alapon.
A megszakítókat nem hülyék tervezik. Nem véletlen hogy egy lakásba szánt kismegszakító 4,5 kA megszakítóképességű, a lépcsőházi meg 10 kA.
Úgyhogy kedves "szerintem szakáró", várom a levezetésedet, hogyan alakulhat ki 4,5 kA feletti áram.
A "azérmerkialakulhatéskész" szakmaiatlan rizsa nem érdekel.
A kérdés nem arról szólt, hogy ki tud-e alakulni ekkora áram, de azért válaszoltam így, mert a kérdező nem tudhatta, kialakulhat-e. Természetesen lehet ekkora zárlati áram, ha kiviszi a társasház főelosztójába a lakás-kismegszakítót, és beköti két fázis közé 6-os vezetékkel, ott lehet akár több mint 10 kA is, de ez nem a rendeltetésszerű használata a kismegszakítónak.
Nos, várom a levezetésedet...
Kedves névtelen felhasználó! Lazíts egy kicsit :)
Vázoltál egy körülményt ami mellet nem alakulhat ki nagy zárlati áram, mert az felelt meg legjobban a mondanivalódnak.
Úgy vélem ez a körülmény szélsőségesen részrehajló volt. Semmiképpen nem tekinthető általános érvényű bizonyításnak ami alkalmazható minden esetre.
Valóban nem reális egy ekkora zárlati áram kialakulása. Hacsak nem az illető lakás a transzformátorállomás közvetlen szomszédságában van, vastag vezetéken ellátva. Szerintem kimondható, hogy egy átlag lakáshoz vezető árampálya hurokellenállása nincs 0,1 ohm alatt, az meg már "csak" 2300 A, ugye. Persze, lehet ezt fokozni a csúcsértékre (bár azt még nem döntöttük el, hogy a zárlati megszakítóképesség az vajon effektív vagy csúcsértékhez köthető-e), sőt még turbózni vonali zárlatra, de akkor sem nagyon lépjük át.
Aztán az is kérdés, hogy vajon milyen gyors a kismegszakító? A követelmény 0,1 s alatti idő, de vannak olyan gyártmányok/típusok, amik garantáltan belebontanak félperióduson belül az áramba.
A valóságot veszi alapul a villamos tervező, nem Szirty rémálmait. :D Már eleve a transzformátor korlátozza a zárlati áramot, és még jön a vezeték.
A zárlati megszakítóképesség effektív érték.
Ma Magyarországon minden kapható kismegszakító energiakorlátozó.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!