Mi az a földeletlen és földelt konnektor illetve aljzat?
És mi köztük a különbség?
Köszi a segítséget!
Dugalj ,dugvilla!
Dugalj- (magyar paraszti ésszel: Konnektor aljzat) amibe bedugod a műszaki cikkeket!
földeletlen olyan nincs (mindenhez kell föld... már persze ne virágföldet értsd ez alatt!... le kell földelni)!
A dugaljakban van egy érintkező, ami az elektromos készülékek külső fémburkolatát földeli le. Zárlat esetén így nem rázza meg azt, aki hozzáér. Ez a földelt dugalj, manapság már csak ilyeneket gyártanak.
Régen gyártottak olyat is, amiben nem volt ez az érintkező, ezekkel nem is szabad olyan készülékeket használni, ami földelést igényel. Ezeket nevezik földeletlen dugaljnak(konnektornak).
"földeletlen olyan nincs (mindenhez kell föld.."
Természetesen van. A kettős szigetelésű készülékekhez nem kell védővezetős csatlakozó.
A legtöbb háztartási gép ilyen. Laptopok, adapterről működő készülékek, konyhai keverőgép, TV készülék és egyéb szórakoztató elektronikai készülékek. Az ilyenek csatlakozói rendszerint keskeny, két csapos kivitelűek.
A "földelt"-nek nevezett konnektorban (sima mezei otthoni szabvány):
a két "lyukból" az egyik a nullavezetőre (kék, jele: N) csatlakozik, a másik valamelyik fázisvezetőre (fekete, jele: L (L1, L2, L3)), és a kézzel is szabadon megérinthető része pedig a védővezetőre (zöld-sárga vagy régen piros, jele: PE) csatlakozik.
Földeltnek hívják, de földelés nincs benne.
A házba 2 vagy 4 vezeték jön be minden esetben az áramszolgáltatótól (most egy rendszert feltételezve, kisfeszültségű megtáplálásnál):
2 esetén a nullavezető és valamelyik fázis a 3 közül
4 vezeték esetén a nullavezető és a 3 fázis.
Itthon TN-C-S az általánosan használt érintésvédelem. ennek elemzése nélkül nézzük, ez egy lakás célú házban miből áll:
A bejövő nullavezetőhöz kötnek egy előírás szerint készült földelést, amit az épület megfelelő környezetében kell elkészíteni. Ezzel elkészül a NEFH, azaz Nullavezetővel Egyesített Földelő Hálózat. Ettől a pillanattól a nullát nem nullának, hanem PEN vezetőnek hívják, azaz az N és a PE együtt fut. Ez a vezeték a kulcsa a biztonságnak és az áramellátásnak is, nem lehet toldani, nem lehet akárhová és akárhogy vezetni! Ez az épület főelosztójában kettéválik: A PE megy egyenesen (zöldsárga, a konnektorban a védővezető), és az N kiválik belőle és nullavezetőként (kék) megy tovább. Azaz a "földelés"-nek nevezett kézzel is megérinthető védővezető és a nullavezető UGYANODA csatlakozik. A kettő között az a különbség, hogy a nullavezető üzemszerűen vezet áramot, a védővezető pedig csak akkor, ha valami hiba van!
Mivel a védővezető földpotenciálon van, és ezt minden háznál a NEFH meg is erősíti, ezért nem rázhat meg. Még akkor sem, ha épp hibaáramot vezet le.
"Földeltnek hívják, de földelés nincs benne."
Khmmm...
Tartalmilag visszaadnám a védővezető fogalmát az ugyan már visszavont magyar szabványból, amely helyett ma az IEC szótár érvényes, de kissé körülményesebben ugyanazt írja: a védővezető a testek és a földelő vagy a villamosrendszer földelt pontja közötti összekötés.
"ezért nem rázhat meg. Még akkor sem, ha épp hibaáramot vezet le."
Dehogyisnem.
Próbáld ki. Majd rájössz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!