Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Miért nem Joule Thief áramkörr...

Miért nem Joule Thief áramkörrel gyártják a LED-es lámpákat?

Figyelt kérdés

A LED-es lámpák 2, 3, sőt néha 4 darab 1,5 V-os elemet tartalmaznak és néhány óra alatt lemerülnek. Pontosabban, az 1,2 V-ra lemerült elemet már szükségessé válik kicserélni.

Míg a Joule Thief áramkörrel elég egyetlen darab 1,5 V-os elem és az elem "végkimerüléséig" több napon keresztül világít a LED. Ez környezetbarát is, hisz kevesebb elem kell és teljes kimerüléséig kihasználható.

Találomra itt egy bemutató a sok közül a Joule Thief-ről:

http://www.youtube.com/watch?v=lRQvT8IKlpA


2014. jún. 6. 18:03
 1/3 anonim ***** válasza:
28%

Feltaláltad a meleg vizet, és a csőbe a lukat.

Hallottál egy jól csengő nevet (Joule Thief) és kerestél róla egy videót.

Egy normálisabb LED-lámpában (nem a bazári filléres vackokra gondolok) már régóta ennél jobb áramkörök vannak. Nem egy egyszerű, tranzisztoros önrezgő kapocslás, ahol a kimenő áram nem stabilizált, hanem kapcsolóüzemű áramstabilizátorok. A tápfeszültségtől függetlenül állandó áramerősséggel hajtják a ledet. Csak az indokolja a több akku sorbakötését, hogy a kisebb tápfeszültség nagyobb áramfelvételt jelent, és bizonyos áramerősség fölött már egy cella nagyon hamar lemerülne, melegedne, stb...

Már a legtöbb jó lámpában a lámpafejben vannak benne, a LED chip alatt. Valamelyik már a több fényerősséget, vagy villogást is tud. Szinte az összes kerékpár villogó is tartalmaz ilyen áramkört.

2014. jún. 6. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Bezony, a normális LED lámpákban állítható, stabilizált áramforrások vannak. A fényerő csak akkor változik, ha csutkára merül az elem.
2014. jún. 7. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim válasza:

1. Azért nem, mert ha tölthető elemet raksz bele, akkor azt is "csutkára" meríti, és akkor dobhatod ki, mert 0,9V alá merített NiMH aksi károsodik.

2. A LED-es lámpák teljesítménye sokkal nagyobb, mint a Joule Thief áramkörben használt sima kis LED, így hiába raknád bele ezt az áramkört, vagy el se indulna a túlterhelés miatt, vagy nagyon hamar kivégezné az elem maradék energiáját.

3. A LED-es lámpák LED-je többnyire nagyobb feszről is üzemel (3V és fölötte), ezért kell a több elem vagy a Li-ion 3,7V-ja.

4. Ahogy előbb írták, a normális LED-es lámpákban szabályozott áramkör van, viszont nem fesz. növelő táp, hanem áramgenerátor, így nem tud a kisebb feszültségből nagyobbat csinálni. Van ami igen, azok mennek 1 db sima ceruza elemmel is csak akkor kisebb fényerőn.

5. Ezek a lámpák a fényerőt nem az áramgenerátor szabályzásával oldják meg, hanem egy mikrokontroller (uC) kapcsolgatja gyorsan az áramot ki be és a kitöltési tényezővel változik a fényerő (PWM).

2014. aug. 12. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!