Miért nem Joule Thief áramkörrel gyártják a LED-es lámpákat?
A LED-es lámpák 2, 3, sőt néha 4 darab 1,5 V-os elemet tartalmaznak és néhány óra alatt lemerülnek. Pontosabban, az 1,2 V-ra lemerült elemet már szükségessé válik kicserélni.
Míg a Joule Thief áramkörrel elég egyetlen darab 1,5 V-os elem és az elem "végkimerüléséig" több napon keresztül világít a LED. Ez környezetbarát is, hisz kevesebb elem kell és teljes kimerüléséig kihasználható.
Találomra itt egy bemutató a sok közül a Joule Thief-ről:
http://www.youtube.com/watch?v=lRQvT8IKlpA
Feltaláltad a meleg vizet, és a csőbe a lukat.
Hallottál egy jól csengő nevet (Joule Thief) és kerestél róla egy videót.
Egy normálisabb LED-lámpában (nem a bazári filléres vackokra gondolok) már régóta ennél jobb áramkörök vannak. Nem egy egyszerű, tranzisztoros önrezgő kapocslás, ahol a kimenő áram nem stabilizált, hanem kapcsolóüzemű áramstabilizátorok. A tápfeszültségtől függetlenül állandó áramerősséggel hajtják a ledet. Csak az indokolja a több akku sorbakötését, hogy a kisebb tápfeszültség nagyobb áramfelvételt jelent, és bizonyos áramerősség fölött már egy cella nagyon hamar lemerülne, melegedne, stb...
Már a legtöbb jó lámpában a lámpafejben vannak benne, a LED chip alatt. Valamelyik már a több fényerősséget, vagy villogást is tud. Szinte az összes kerékpár villogó is tartalmaz ilyen áramkört.
1. Azért nem, mert ha tölthető elemet raksz bele, akkor azt is "csutkára" meríti, és akkor dobhatod ki, mert 0,9V alá merített NiMH aksi károsodik.
2. A LED-es lámpák teljesítménye sokkal nagyobb, mint a Joule Thief áramkörben használt sima kis LED, így hiába raknád bele ezt az áramkört, vagy el se indulna a túlterhelés miatt, vagy nagyon hamar kivégezné az elem maradék energiáját.
3. A LED-es lámpák LED-je többnyire nagyobb feszről is üzemel (3V és fölötte), ezért kell a több elem vagy a Li-ion 3,7V-ja.
4. Ahogy előbb írták, a normális LED-es lámpákban szabályozott áramkör van, viszont nem fesz. növelő táp, hanem áramgenerátor, így nem tud a kisebb feszültségből nagyobbat csinálni. Van ami igen, azok mennek 1 db sima ceruza elemmel is csak akkor kisebb fényerőn.
5. Ezek a lámpák a fényerőt nem az áramgenerátor szabályzásával oldják meg, hanem egy mikrokontroller (uC) kapcsolgatja gyorsan az áramot ki be és a kitöltési tényezővel változik a fényerő (PWM).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!