Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Kötődoboz nélkül szeretném...

ArpiKJ kérdése:

Kötődoboz nélkül szeretném megcsinálni szobám villamos hálózatát, milyen vezetékösszekötőt használjak gipszkarton vagy vakolat alatt, ha van ilyen?

Figyelt kérdés

2013. dec. 13. 23:31
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Köthetsz a szerelvénydobozban, van mély kivitelű.
2013. dec. 13. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Kötést ne rakjál a falba nem hozzáférhető helyre!

Az előző válaszoló tanácsát fogadd meg.

2013. dec. 14. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
69%
Így van, falban, egyéb nem hozzáférhető helyen tilos a vezetéket megszakítani!
2013. dec. 14. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
15%
Rezet a rézzel hosszan összesodrod,majd forrasztod,örök élet meg három nap,nem oxidálódik,nem lazul meg,nem melegszik szét,és mellékesen még olcsó is.
2013. dec. 14. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
82%

Azt a roha_t ku_a életbe...

Pont a föntebbi fa_alap "szakik" miatt lesznek a lakástüzek, meg az áramütéses balesetek...

2013. dec. 14. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
0%
#5 ezt egy kicsit kifejtenéd?
2013. dec. 15. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
0%

Azt a roha_t ku_a életbe...

Pont a föntebbi fa_alap "szakik" miatt lesznek a lakástüzek, meg az áramütéses balesetek...


Ezt egy kicsit bővebben kifejtenéd? Van fogalmad egyáltalán hogy miről beszélünk? Vagy csak egy sikertelen p_cs vagy és imádsz beszólogatni,anélkül hogy bármi fogalmad lenne a vezetékelésről,forrasztásról,galvanikus kötésről?

2013. dec. 15. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

"Vagy csak egy sikertelen p_cs vagy és imádsz beszólogatni,anélkül hogy bármi fogalmad lenne a vezetékelésről,forrasztásról,galvanikus kötésről?"


-MSZ 1600/1. számú szabvány 7.71 pontja kimondja, hogy "A vezetékkötéseket és a leágazási kötéseket összekötõ szerelvénnyel, forrasztással, hegesztéssel vagy sajtolással szabad készíteni. A kötések a vezetékek mechanikai és villamos tulajdonságaival egyenértékûek legyenek."


Megjegyzés: a lágyforrasztás nem egyenértékű a keményforrasztással!


"MSZ 2364-520:1997-526.2.

Megjegyzés: Az er´´osáramú kábel- és vezetékrendszerekben ajánlatos elkerülni a forrasztott kötéseket. Használatuk esetén a

kötések megvalósításánál figyelembe kell venni a tartós folyáshatárt, a mechanikai igénybevételt (lásd a 522.6., az 522.7. és

az 522.8. szakaszokat) és a h´´omérséklet növekedését zárlat esetén."


-Tehát kötőelemmel lehetne elfogadni a lágyforrasztást, de a kötőelem önmagában is kielégíti a kötéssel szemben támasztott követelményeket.

A lágyforrasztással a probléma a melegedés és a szigetelőszalagos szigetelés, ami nem egyenértékű a kötőelemmel, főleg melegedés esetén.


Maradjunk tehát annyiban, hogy a lágyforrasztás önmagában nem szabványos megoldás.


A kérdezőnek pedig szintén e szabványból idézek:


526.3. Minden kötésnek hozzáférhetőnek kell lenni a szemle, a vizsgálat és a karbantartás céljából, kivéve a

következő eseteket:

– földbe fektetett kábelek összekötései;

– szigetelőmasszával kiöntött vagy tokozott összekötések;

– a mennyezet-, a padlózat- és a fali sávfűtő rendszerekben a hideg vezeték és a fűtőelem közötti kötések.


"szeretném megcsinálni szobám villamos hálózatát,"


Idáig értem, csak erről neked ki fog papírt adni hogy megfelel az előírásoknak?

Ugyanis az ingatlan üzembentartója az, aki teljes büntetőjogi felelősséggel tartozik a műszaki berendezéseinek állapotáért. Ennek érdekében érvényes érintésvédelmi felülvizsgálati jegyzőkönyvvel kell rendelkezzen.

Ennek hiányában bármilyen elektromos rendszer okozta káresemény vagy baleset miatti felelősség őt terheli, akkor is ha ő csinálta, akkor is ha nem. A kérdés alapján nem valószínűsítem hogy tisztában lenne a létesítésre vonatkozó előírásoknak.


Én felülvizsgáló vagyok, de amikor tanuló voltam, az oktatómat egy ilyen eset miatt sittelték le. Olyan jegyzőkönyvet írt alá, amit a valóságban nem ellenőrzött le, villamos tűz keletkezett, anyagi és emberi áldozattal. Ha ő nem írja alá a gány munkáról a papírt, akkor tulaj ül helyette, illetve aki nem megfelelően szerelt. Csak a miheztartás miatt hoztam ezt a példát.


A tűzvizsgáló nem azt fogja nézni hogy a kedves kivitelezőt jó szándék vezérelte és jól megforrasztotta a vezetéket hogy ne legyen vele gond, hanem azt hogy mi az előírás. És ha vétenek ellene, akkor vétkes is van, vétkesnek lenni a bíróság előtt pedig nem olyan bulis dolog.


Szóval mindegy hogy ezer dolgot jól csinálsz, ha egyet nem, az az egy sose tudhatod mikor ér utól.

Ha pedig szabványos kötőelemekkel létrehozott szakszerű kötések ellenére történik hiba, akkor nem téged vesznek elő. Ez a nem mindegy.

2013. dec. 15. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Kicsit kezd élessé válni a vita, nyugi emberek, már csak párat kell aludni és itt a karácsony!:) A szobám villamos hálózata 3 db konnektorból és egy kapcsolóból(lámpa)áll, ha valamilyen módon elhagyható a konnektorok feletti kötődoboz, akkor úgy szeretném megcsinálni.A forrasztástól kicsit tartok, ugyanis a forrasztóón olvadáspontja 180-230C fok körül van, zárlat vagy túlterhelés esetén megolvadhat(saját vélemény). wago márkájú vezetékösszekötőre(beledugós fajta:)) vagy kúpos(rátekerősre) gondoltam, de senki nem írta ezeket, gondolom azért mert nem megfelelő, ezt is kilőttem.Felmerült egy lehetőség, láncolva kötni a konnektorokat, 40-es helyett 60-as doboz, így elfér a plussz vezeték, és lényegében konnektorban végzem el a kötést, így megvalósul az egyenértékű kötés, és a hozzáférhetőség is.Erről mi a véleményetek?(az első hozzászóló talán erre gondolt, de nem vagyok benne biztos)
2013. dec. 16. 10:27
 10/11 anonim ***** válasza:
47%

A magyar szabvány elejétől a végéig szar. Ki kell mondani. Mindig is az volt. Bár kénytelenek vagyunk alkalmazkodni hozzá. Viszont az nem írja elő, hogy "normálisan" nem lehet megoldani a dolgokat.

Mint a kérdező írta, elég alacsony a kötőanyag olvadáspontja, de még ha kemény forrasztásról beszélünk, akkor sem megfelelő.

Külföldre bárhova (Svájc, Német, Francia, Kanada, Egyesült Arab E., Oroszo.) van megrendelés (gondolok itt villamos kapcsoló és erőátviteli berendezések gyártása vagy komplett telepítés, javítás), mindig előírás, hogy TILOS vezetéket toldani, bármi féle módszerrel. Ha megszakad, kuka, csere.

Belegondolva, logikus. A toldóhüvely lósza_t sem ér, a forrasztás zárlat esetén megszakadhat. Talán ha van lehetőség kisorkapcsozni, akkor okés a dolog, de akkor már egyszerűbb behúzni egy új vezetéket...


Szabvány, "szakmai hagyományok", előírás ide vagy oda, én biztos nem toldozgatnék hálózati vezetéket, sem a saját házamban, sem máséban... Egyszerűen csak beiktatsz még egy hibalehetőséget, adsz még egy esélyt a szakadásra/lakástűzre...

2013. dec. 16. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!