Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Alkalmas egy 100w-os LED...

Alkalmas egy 100w-os LED fényerő szabalyzására az alábbi dc motor dimmer?

Figyelt kérdés

Ez lenne a dimmer:

[link]

A többi rész egy a LED-hez való áramgenerátor és egy 12 V akkumulátor. A LED hez 30-34 volt kell. És arra gondoltam hogy az áramgenerátor és a LED közé betéve szabályoznám a fényerőt 0-100 %-ig.



2013. nov. 27. 11:19
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
A LED fényerejének a szabályozásához az átfolyó ÁRAMOT kell szabályozni. Ha a feszültséget a 30-34V (nyitófeszültség) alá csökkented, akkor egyszerűen kikapcsol a LED.
2013. nov. 27. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Ha jól látom, az egy PWM szabályzó, és a feszültség, áramtűrése megfelelő, tehát elméletileg használható a led fényerőszabályzására.


DE: ez csak a fényerőszabályzást végzi (Gyakorlatilag csak ki-be kapcsolja a led-et, csak gyorsan), tehát ettől függetlenül kelleni fog egy áramgenerátor, ami stabilan tartja a 2,4A áramot (legalábbis a 100W-s ledek általában ennyi áramot igényelnek, de ez látom megvan), és kelleni fog minimum 34V DC feszültség is, mert 30-34V alatt meg sem mukkan a led. A gyártási szórás miatt egy 38-40V-s tápegység. Viszont így már nagyon csúcsra lesz járatva a szabályzó, tehát nagyobb feszültségtűrésű kéne.


Röviden a lényeg: Használható hozzá, de 36-38V dc kell, és persze egy 2400mA-es áramgenerátor. Így működni fog.

2013. nov. 27. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

Ezt az áramgenerátort rendeltem:

[link]

Ez akkor jó hozzá?

2013. nov. 27. 15:30
 4/11 anonim ***** válasza:
Ezzel elvileg működni fog 12V-s akkuról is. Ami fontos, hogy az áramot 2400mA-re állítsd be majd.
2013. nov. 27. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
76%

áramgenerátor elé semmit nem szabad betenni, mert az áram generátor feladata, hogy beállítsa a leden átfolyó áramot, bármilyen feszültség esetén, amit az áramgenerátor még kezelni tud.


A megoldás, olyan áram generátort kell használni, aminek az árama a led részére max. megengedettől lefelé szabályozható. Ettől változik a fényerő.

2013. nov. 29. 02:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Balu1:


PWM szabályzó beköthető az áramgenerátor és a led közé, működése miatt semmi zavart nem fog kelteni. Gyakorlatilag ez az összeállítás egy állítható PWM áramgenerátor, csak két darabból.

2013. nov. 29. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
76%

Végülis ebben tényleg igazad van. de abszolút értelmetlen dolog. Már csak azért is, mert azt tudjuk, hogy a led hatásfoka kisebb áramon járatva nagyobb, vagyis kisebb energiából nagyobb fényt lehet abban az alsó tartományban kiszedni.


Ezért van az, hogy egy 10 Wattos led 2 Watton le tud adni 3320 lument és 10 Watton csak 910 lument lehet belőle kiszedni.


Az impulzus szélesség modulációval nagy áramú munka pontba kényszeríted a ledet és ezáltal kisebb hatásfokkal működik. Azzal, hogy gyorsan ki-be kapcsolgatod a max környékén lévő üzemi áramot (ez a PWM), a fényerő valóban csökkenni fog, de az energia átalakítási hatásfoka kisebb lesz. Kisebb, mint amikor folyamatos táplálással de kisebb áramon működne.


Szóval ez ilyen rosszul össze kapcsolt rendszert alkot, ami ugyan működik, de nem ez a jó megoldás a célra.

2013. nov. 29. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
76%

JAVÍTÁS:


"Ezért van az, hogy egy 10 Wattos led 2 Watton le tud adni 3320 lument"


Nem 3320, hanem csak 320 lument akartam írni de véletlenül kétszer nyomhattam az első számjegyet. Tehát helyesen:


"Ezért van az, hogy egy 10 Wattos led 2 Watton le tud adni 320 lument ..."

2013. nov. 29. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Ezt az áramgenerátort rendeltem: [link]

Ezen be lehet elvileg állítani a feszültséget és az áramerősséget is két potméterrel. Akkor az lenne a jó megoldás, ha a feszültséget beállítanám stabilan 34 voltra, az áramerősség potméterét pedig kiforrasztanám, és sorba kötném egy másik ellenállással, úgy hogy a ezentúl a potméter maximális állásában max 2.9A lehessen a ledre menő áramerősség. Így tudnám akkor a led fényerejét 0-100%-ig szabályozni?

2013. dec. 1. 13:25
 10/11 anonim ***** válasza:
73%

Annak a lednek van egy minimális feszültség igénye, ami abból adódik, hogy hány darab led chip milyen kapcsolásban került gyárilag beépítésre. Azt a feszültséget mindig meg kell adni neki, hogy működjön.

Annak az értéke ki kell derüljön a led adatlapjából.


(Tulajdonképpen azt szokták a feszültségnél beállítani, hogy hány db és milyen nyitó feszültségű led chipet szándékozol sorosan kötni) A led chipek nyitó fesz. értékét össze kell adni és azt a feszültséget kell a kimenetre beállítani. Annál a lednél a gyártó megadja milyen a minimális feszültség igény. Az önmagától is be állna magasabb értékről, de jobb ha nem magasabb sokkal az értéke, mint amire szükség van. kicsivel lehet fölötte, viszont akkor a ledet nem jó ha a működő körre utólag kötöd rá vagy menet közben veszed le róla. Oda nem kell kapcsolót tenni, mert üresen felszabályoz mivel szakadáskor le esik az áram nullára és feszültség növeléssel igyekszik hatni az áram növelésére. Ez okozhatna gondot.


Áram állítás:

Ahogy írtad az nagyjából jó lehet úgy, ha a növekvő ellenállás változás csökkentő hatással van az áram vezérlésre. Ez nem biztos, hogy így van annál, de lehet. Erről meg kell győződni.


A megengedhető legnagyobb áram is kell szerepeljen a led adatlapján. Azt nem szabad túllépni, viszont kisebb áramot bármikor be lehet állítani ha kisebb fényerőre van szükség.


Az áram csökkentését lehet fényerő szabályzásra használni.


Azt gondolom ismered, hogy a ledet nagyon jól kell hűteni, mert ha a hőmérséklete feljebb emelkedik egy adott szintnél, akkor a fényerő maradandóan csökken és a led tönkre megy.

2013. dec. 1. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!