Egyen irányító! (? )
Ha nincs terhelés, fogyasztó kötve a pufferre, akkor csak nagyon kevés töltésfenntartó áram folyik nagyon rövid ideig a pufferbe a dióda híd felől. Tehát megnő a puffer látszólagos impedanciája.
Még valami? :)
Ne haragudj de ezt így nem nagyon értem! :D
Az érdekelne hogy hogyan tudunk folyamatosan egyen feszt levenni a pufferről? Hiszen az feltöltődik nem? Vagy ez akkor sül ki amikor terhelés van rajta?
Képzelj magad elé egy szinuszjelet. A felezővonala lesz a "0" feszültség. Ehhez képest a váltakozófeszültség értéke hol pozitív, hol negatív. Most gondolatban egyenirányítsad. A vonal alatti félhullámokat szépen "hajtogasd fel" a vonal fölé. Lesz egy csomó szép pozitív szinusz félhullámod. Na ezt a feszültséget küldöd be a pufferkondenzátorba, és az simítja ki. Na jó, terheléstől függően lesz egy fűrészjel jellegű hullámossága.
Ennek a hullámosságnak az értéke (közelítő képlet, meglehetősen bonyolult lenne levezetni hogy miért, meghaladja a képességeimet) kétutas egyenirányításnál 1,5* It / Cp
It a terhelőáram, milliamperben
Cp a pufferkondi, mikrofarádban
tehát 1000 mikro, 1 ampernél 1,5V brummot jelent, ami ráül az egyenfeszültségre.
Egyszerűsítsük le az egészet, mert a kérdés első fele okozza a problémát.
"Ugyebár az egyen irányítóknál a feszültséget a puffer kondenzátorról vesszük le"
Nem, az egyenirányítóra közvetlenül a váltakozófeszültséget kell kapcsolni. Az egyenirányító után kerül a pufferkondenzátor.
# 5/5
Értem hogy az egyen irányító után van a puffer, azt is hogy mi a dolga.
Megpróbálom másképpen. Ugye én azt tanultam, lehet hogy rosszul, nem tudom :D , hogy ha egy kondit egyen feszültséggel feltöltünk akkor az feltöltött állapotban olyan mintha a helyén szakadás lenne, nem? Tehát az egyen irányítás után egyen feszültség kerül rá amit ugye simít majd, de nem értem hogy hogyan vehetünk le róla fesz.-t hiszen , mint ahogy írtam én úgy tudom hogy szakadásként viselkedik! Remélem így érthető!
Nem, mert egy szakadásnak nem szokása hogy pártized Coulomb töltés legyen benne felhalmozva.
Ezt írod:
"Tehát az egyen irányítás után egyen feszültség kerül rá amit ugye simít majd, de nem értem hogy hogyan vehetünk le róla fesz.-t hiszen , mint ahogy írtam én úgy tudom hogy szakadásként viselkedik! Remélem így érthető!
"
Menjünk szépen sorba: nem, egyenirányítás után nem egyenfeszültség kerül rá, hanem pozitív szinusz félhullámok, amiket a kondenzátor tesz terheletlenül egyenfeszültséggé. Terhelve az egyenfeszültségen már megjelenik a brummfeszültség is, ami a terhelőáram és a pufferkondenzátor nagyságától függ.
Bővebben olvashatsz itt:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!