Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Egy számítógép hangszórót...

Egy számítógép hangszórót lehet működtetni egy autó akkumulátoráról?

Figyelt kérdés

Van egy régi hangszóróm amit nem is sajnálok és azt próbálnám meg hogyan tudom aksiról működtetni. 2 ötletem támad:

1. a hangszórót szétszedem levágom a 230v-s váltóáramú dugót és a +,- szétválasztva új kivezetést hozok ki rajta.

2. az aksi +, - kivezetését egy laptopok által használt töltőre kötöm rá aminek elvileg a másik végén a transzformátor miatt váltó áram. (ez nem tudom hogy működne elvileg a laptop töltés vissza fele használva).


valamint az érdekelne hogy hogyan tudom "kiszámítani" hogy mennyi ideig bírja az aksi ha ismerem a fogyasztó áramfevételét



2013. jún. 19. 20:25
 1/6 anonim ***** válasza:
80%

"2. az aksi +, - kivezetését egy laptopok által használt töltőre kötöm rá aminek elvileg a másik végén a transzformátor miatt váltó áram. (ez nem tudom hogy működne elvileg a laptop töltés vissza fele használva). "


Szerintem Edison reinkarnációja vagy! Ma sem keltem fel hiába :D

2013. jún. 19. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Ne kérdezd ,hogy ezt honnan szedtem ,mert én sem tudom xDD
2013. jún. 19. 22:04
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Szétszeded a hangszórót. Van benne egy trafó, amire a 230V megy. a másik oldalán a panelen van egy egyenirányító híd (kis kocka, vagy kerek, általában ~ ~ + - feliratok vannak rajta. Ha nincs diódahíd, akkor négy külön diódát fogsz találni 2-2 összekötve a katódjánál (csíkkal jelölt) illetve az anódjánál (ne a trafó felőli felüket nézd, hanem az áramkör felőlit. Az egyenirányító + - kimenetén, ha követed a fóliát a nyákon, van egy elelktrolitkondenzátor, általában a negítívja megjelölve vastag - jeleket tartalmazó csíkkal az oldalán.

Ha ez legalább 16V feszültségű, akkor az azt jelenti, hogy az eredeti tápfeszültsége is valahol 12V - 15V között van. Ha a ráírtt feszültségérték (kapacitás most mindegy) lényegesen magasabb, 25V, 35V, akkor már kicsi a valószínűsége, hogy a hangszóró erősítője meg fog elégedni 12 volttal.

Szóval a lényeg: vagy az egyenirányító kimeneteire, vagy a kondenzátorra, amelyikhez jobban hozzáférsz, forrassz fel két vezetéket, és azt kösd rá az autóakkura, célszerűen egy biztosítékot is tartalmazó szivargyújtó dugóval. Ha nem autóban használnád, hanem csak az akku van kéznél, egy lengő biztosíték mindenképpen legyen az áram útjában, mert az autóakku nem viccel ha zárlat van. 3-400 ampert simán lead, ha zárlat van, az pedig egy vastagabb vezetéknél is kb. egy másodperc alatt a sárga izzást, és elcsöppenést jeleni (lásd még: lakástűz), légy óvatos!


Mennyi ideig tart az akku? Ha 100% töltöttnek vesszük, és nem túl nagy az áramfelvétel (kevesebb mint az akku kapacitásának 1/20 része), akkor elosztod az akku kapacitását az áramfelvétellel, és megkapod hány órát megy.

2013. jún. 19. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Nem autóban lesz használva csak ez van kéznél.

Nem egy komoly hangszóróra kell gondolni, az áramfelvétele valahol 10 V környékén van még 1 A se kell neki szerintem ,de kimérem.

Szétszedem és megnézem ,hogy hol tudok hozzáférni.


És ha jól értelek akkor az aksit teljesen feltöltve a kapacitását elosztom a jelenlegi fogyasztó áramfelvételével és akkor megkapok kb. mennyi ideig fog működni?

2013. jún. 20. 11:45
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
Igen.
2013. jún. 20. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a segítséget! :)
2013. jún. 20. 11:59

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!