Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Hogyan lehet megcsinálni?

Gianny kérdése:

Hogyan lehet megcsinálni?

Figyelt kérdés
Az lenne a kérdésem, hogy szeretnék a számítógépembe LED-eket rakni, és nem vagyok jártas ilyenekbe (soha nem csináltam még)! Két féle LED-em van zöld és piros! Annyit tudok hogy talán feszültségbeli eltérés van! Az a konkrét kérdésem, hogy hogy tudnám megoldani, hogy 4 LED-et sorba kötve ne kelljen ellenállást használnom! Előre is köszönöm!

2013. máj. 1. 10:00
 1/3 anonim ***** válasza:

Az ellenállást nem úszod meg! De miért is ódzkodsz tőle?

A LED-ek karakterisztikája fesz. generátoros jellegű, aminek az az eredménye, h széles áramtartományban is csak keveset változik a nyitófeszültsége. Ezért a LED-eket nem feszültséggel, hanem árammal tápláljuk. Ellenállással v áramgenerátorral állítjuk be a munkapontját. Azt, h mekkora árammal működjön.

Egyébként piros LED-nél kb. 1.6V, zöldnél kb. 2.4V nyitófeszültséggel lehet számolni 20mA áramterhelésnél normál, nem nagyfényerejű LED-ek esetében. De semmi esetre sem szabad őket fesz. generátorra (tápegység) kötni soros ellenállás nélkül !!!

2013. máj. 1. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 D.O.81 ***** válasza:

Micsoda???????????????????

A LED feszültséggenerátoros?!?!?!?!!?

Ezt meg honnan szedte kérem szépen?

A LED az egy félvezető eszköz, egy világító dióda. Nem feszültségre, hanem árara érzékeny. A nyitó irányú áramhoz rendelődik egy hullámhossztól függő nyitó irányú feszültség, melynek van némi szórása, de az áramnak nincs.


Kérdező!

Fogod a két-két LEDet sorba kötöd őket. Azoknak 20mA a nyitó irányú áramuk. Érdemes olyan 2V nyitó irányú feszültséggel számolni.

Ekkor az ellenállás értéke a következő:

Tápfesz mínusz a LEDenkénti becsült nyitóirányú feszültségek összege. Ez osztva 0,02-vel az érték Ohmban értendő.

Az ellenállás az áram megfutásának elkerülésére kell.


Üdv!

2013. máj. 10. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Tisztelt D.O.81!

Mielőtt teleírkálod "?"-kel és "!"-kel ezt a fórumot, javaslom, h frissítsd fel elektronikai tudásodat.

Bizony, bizony. Ha nem tudtad volna, most már tudhatod: a LED - mint minden pn átmenet nyitóirányban - feszültséggenerátoros karakterisztikával rendelkezik. Ha nem lenne világos, elmagyarázom.

Az eszközön nyitó irányban átfolyó áramtól csak kevéssé függ a rajta kialakuló nyitófeszültség (exponenciálisan). Magyarán: meredek a nyitóirányú karakterisztika, az áramtengelyhez tart, nem a feszültség tengelyhez.

Ennek eredményeképpen, ha bekötöd egy soros ellenálláson keresztül egy tápforrásba, a rajta kialakuló feszültség csak kismértékben változik, miközben a soros ellenállás értékét változtatod. Mindez a LED aktív munkatartományában igaz. Tehát nem ott, ahol elindul a µA-es szivárgó tartományból és nem ott, ahol már elfüstölne szerencsétlen.

Műszaki nyelven fogalmazva a LED nyitóirányú karakterisztikájából kifolyólag kicsi a dinamikus ellenállása. Mi ez, ha nem feszültséggenerátor?

Mi több, ha akarsz 1.5-3V-os tartományban feszültséget stabilizálni, referencia feszültségforrást kialakítani, sokkal kisebb eredő belső ellenállással teheted meg egyetlen LED alkalmazásával, mint több normál Si dióda sorbakapcsolásával. Ha nem hiszed, járj utána!

A legjobbakat!

:)

2013. máj. 10. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!