Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Egy digitális fényképezőgép...

Egy digitális fényképezőgép szenzorával tud történni valami, meg tud hibásodni?

Figyelt kérdés
Én valami olyasmire gondoltam hogy történhet olyan hogy bizonyos pontocskák meghalnak és nem érzékeli a teljek képet , itt-ott lessz egy-egy pötty , lehetséges ez, ha igen mi a teendő ?
2013. jan. 19. 18:51
 1/6 anonim ***** válasza:
Lehetséged, dead pixelnek hívják, magasabb érzékenységen általában több van. Van, amikor szervíz emg tudja oldani a kijelző elektronikus frissítésével, de ha csak pár darab van, azt az alap képfeldogozó programok automatikusan ki szokták javítani.
2013. jan. 19. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Értem, köszönöm a választ! Még egy annyi kérdésem lenne hogy ez a DSLR-eknél is ugyanúgy bekövetkezhet ?
2013. jan. 19. 20:05
 3/6 anonim ***** válasza:

Ha már belemegyünk, akkor azért tisztázzunk pár dolgot.


A szenzort több baj is érheti:


- Lehet koszos. Ez főleg lerekeszelt képeken, az égen megjelenő fekete foltként látszódik, elsősorban DSLR-ben jelentkezik, mert az objektívcserekor por kerülhet a vázba. Megoldás körtepumpa, vagy extrém esetben kontaktos szenzortisztítás. Ilyet bemutató napokon (2-3 havonta van egy Pesten) ingyen is szoktak csinálni.


- Lehetnek dead pixelek. Ezek legtöbbször teljesen zöld/kék/piros, vagyf ekete pontok, aszerint, hogy mi és hogyan halt meg. Minden gépet érinthet, úgy lehet felderíteni, ha csinálsz egy képet objektívsapkában. (DSLR-ben a keresőt is el kell takarni).

Van, hogy frissítéssel lehet kezelni (régen a Kamera Kft. csinált ilyet Canon DSLR-ekhez), de sokszor észre sem veszed, mert már a JPEG tömörítés is megeheti, a képfeldolgozók (pl. Lightroom) pedig automatikusan szűrik.


- Lehet olyan, hogy pár pixel, vagy egy egész csík beég (fehér). Ezt pl. az okozza, ha lézerrel belevilágítanak az objektívbe. Ez jobbára javíthatatlan, szűrni is sokkal nehezebb utólag.


Ezen túl még biztos vannak ritkább galibák, de ezek a legjellemzőbbek, és általában minden szenzort érintenek. (A lézerkár viszont máshogy néz ki CCD-n és CMOS-on).

2013. jan. 19. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a részletes és hasznos választ, azért voltam kiváncsí mert csináltam egy képet obisapkával a finepix s9500 ammal és egy vagy 2 fehér pontocskát kaptam a képen ( ha rázummoltam, magában nem volt látható ). Akkor az nem halott pixel ?
2013. jan. 19. 20:18
 5/6 anonim ***** válasza:

Vannak úgynevezett hot pixelek is, melyek a szenzor túlzott gerjesztése miatt jönnek elő. Jellemzően hosszabb záridőknél. Ez kompaktoknál gyakoribb (bár próbálják szűrni) hiszen kisebbek a pixelek, nagy szenzoros gépeknél kevesebbet látsz.


Ha objektívsapkával csinálsz képet, és nem állítasz manuálisan rövid záridőt, akkor hotpixelekkel is találkozhatsz a képen.


Hibának nem minősül, mert minden gépre jellemző, többé-kevésbé.

2013. jan. 22. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Lollypop1 válasza:

Sziasztok! Nekem objektivsapkaban, hosszu zaridovel a kep jobb szelen, mindig ugyanott, megjelenik egy piros volt.viszonylag nagy feluleten. Kb a kep 5%-an. Ez a jelenseg mitol lehet?

Koszi a valaszt!!!

2013. aug. 13. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!