Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » A fali (kondenzációs) kazán...

A fali (kondenzációs) kazán kevesebbet fogyaszt ugyanannál a (termosztáton) beállított hőmérsékletnél, ha a radiátorban keringő víz hőmérséklete alacsonyabb?

Figyelt kérdés
Mert szerintem nincs különbség a fogyasztásban, ha pl 24°C-ra állítom be a termosztátot és 60°C-os a víz, akkor rövidebb idő alatt éri el ugyanazt a hőmérsékletet, mintha 40°C-os lenne a víz.
2012. szept. 12. 16:30
 1/4 anonim ***** válasza:

kondenzációs kazánnak az a lényege, hogy a gáz égésekor keletkező víz alapállapotában gőz formájában van jelen. ahhoz, hogy a vízből gőz legyen, a párolgáshő miatt elég nagy energia kell. a kondenzációs kazán ezt a párolgáshőt nyeri részben vissza azzal, kondenzálódik benne a vízgőz.

azért nagyobb a kondenzációs kazán hatásfoka 100%-nál, mert amikor a fűtőértéket meghatározzák, akkor nem vízzel, hanem gőzzel számolnak azaz a párolgáshő ott elveszik. (vesd össze a fűtőértéket az égéshővel, ahol elviekben mindent visszahűtenek a kezdeti hőmérsékletre)


na most, ha a víz hidegebb, akkor a kazánban lévő hőcserélő is hidegebb, ezáltal több víz fog kicsapódni rajta, azaz egységnyi gázból több energia adódik át a hőcserélőnek. azaz javul a hatásfok.


hogy százalékosan ez mennyi, azt nem tudom, de elméletileg így van.

2012. szept. 12. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
De ha a gőzből nyert vizet leereszti, akkor milyen módon használja fel? Ha a víz hőmérséklete pedig alacsonyabb, akkor nem kevesebb víz csapódik ki annál mintha melegebb lenne, a hőmérséklet különbségének csökkenése miatt. Minél melegebb a víz annál jobban párolog.
2012. szept. 12. 17:31
 3/4 anonim ***** válasza:

na, akkor ugorjunk neki még egyszer.


ha a metánt elégeted (a földgéz oroszlánrésze ez), akkor abból keletkezik széndioxid és víz. pontosabban vízgőz. a füstgáz jelentős része valójában vízgőz. eddig gondolom oké.


na most, a normál kazánoknál sarkalatos kérdés volt, hogy ez a vízgőz nehogy lecsapódjon valahol, mert akkor a széndioxiddal savat alakot, ami marja a kazánt marja a kéményt, szóval nem jó. (ma a szabályozás csak rozsdamentes kéménybe enged új gázkészüléket bekötni pontosan ezért)


a kondenzációs kazánnak viszont pont az a lényege, hogy még a kazánon belül csapódjon le ez a víz (vagy legalábbis minél nagyobb része), mert az, hogy a vízből gőz lesz, az rengeteg energiát tárol és érdemes ennek egy részét kinyerni. ez a kinyerés akkor történik meg, amikor a füstgázban lévő vízgőz lecsapódik, azaz kondenzál. innen a név.


kondenzálni úgy kell, hogy valami hűvös dolgot raksz a gőz útjába pl. amikor rálehelsz a hideg ablaküvegre, ami azért is jó példa, mert minél hidegebb az ablaküveg, annál több pára fog rajta megjelenni (nyáron hiába leheled az ablakot, semmi látszata, télen meg egyből tényérnyi párafolt keletkezik). a kazánban lévő hőcserélő ugyanígy működik, hideg (relatíve), azért lecsapódik rajta a vízgőz. azért csapódik le rajta, mert lehűl tőle és úgy hűl le tőle, hogy átadja neki az energiáját. (a vízgőz hűl, a hőcserélő melegszik)


na most. mint az ablaküvegnél, úgy a hőcserélőnél is igaz, hogy minél hidegebb, annál több gőz csapódik le rajta. de ha több gőz csapódik le rajta, akkor több energiát is kell elnyelnie. a hőcserélő hőmérséklete azonban attól függ, hogy milyen meleg a benne keringetett víz.


minél hidegebb a víz, annál hidegebb a hőcserélő, annál több víz csapódik le rajta, azaz annál több "plusz" energiát nyerünk ki a füstgázból a benne lévő vízgőz lecsapódása révén. azaz annál kevesebb gázt kell égtünk ugyanannyi energiáért.

2012. szept. 12. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Értem, de a langyos víztől még mindig nem tudom, hogy miért lesz több pára. Mert ha a hőcserélő "hűvös", akkor valaminek melegnek kell azért lennie, hogy meglegyen a páraképződéshez szükséges nagy hőmérséklet különbség. Ráadásul mivel a melegvíz folyamatosan kering a kazánban, ezért a hőcserélőnek a melegvíztől folyamatosan melegnek kéne lennie, nem? Arról már nem beszélve, hogy zárt a rendszer, tehát eleve nagyon meleg van bent a kazánban a legalább 350°C-kon égő tűz miatt. Ezt onnan is gondolom, hogy amikor működik, nagyon forró az egész gép, illetve "befűti" a helységet is, ahol van, szemben a korábbi kazánommal, ami nem zárt rendszerű volt. El sem tudom képzelni, hogy hány fok lehet benne, ha kívülről tűz forró az egész.
2012. szept. 13. 11:16

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!