Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Milyen hangszóró konfiguráció...

Milyen hangszóró konfiguráció a megfelelőbb 2x12"-es gitár ládához?

Figyelt kérdés
50 wattos gitárerősítőhöz szeretnék építeni 2x12"-es ládát lehetőleg 16 ohmos ellenállással, melyik kötési módot szokták alkalmazni 2x12"esekhez, sorost vagy párhuzamos? Mekkorának kell lennie a hangszórók darabonkénti teljesítményének, hogy kezelni tudja a csöves erősítő hangerejét?(Marshall MA50H)

2012. aug. 9. 16:26
 1/7 anonim ***** válasza:

A hangszórókat úgy kell kötni, hogy olyan impedanciát kapj, amilyet szeretnél.

Ha neked 16 ohm kell, akkor két 8 ohmos hangszórót vegyél és sorba kösd őket.

Máshogy 2 hangszóróval 16 ohmot nem lehet megoldani.

A teljesítménynek pedig együtt kell legalább annyinak lennie, mint az erősítő teljesítménye, de érdemes kicsit túlméretezni (20-50%), tehát az 50 wattos fejedhez legalább 50 wattos láda, de inkább 60-70 watt körül.

(Valamint, ha különböző teljesítményű hangszórókat használsz mindig a legkisebb teljesítményűvel kell számolni az összeget, tehát ha van 2 db 25 wattos meg 2 db 100 wattos hangszóród az összesen nem 250, hanem csak 100 watt terhelést fog elbírni.)

2012. aug. 9. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Ez attól is függ, mi a cél.

A párhuzamos kapcsolásnál a végeredmény egy kissé zártabb, tompítottabb hangzás, kerekebb, simább tozítással, visszafogottabb, inkább vintage hanggal, míg a sorosnál nyitottabb és nyersebb, súlyosabb lesz a hangzás.


A párhuzamosnál ha neadjisten elszáll az egyik hangszóród, a másik még szól (bár nem célszerű használni nagyon, mert széthajtja az erősítő), a sorosnál azonnal elnémul.


Az MA sorozatnak van több kimenete is, 8Ω és 16Ω, melyiket akarod használni?

2012. aug. 9. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat!

Úgy néz ki párhuzamosba fog készülni két 16 ohmosból szóval a 8 ohmos kimenetet fogom használni, mivel régi módi vagyok és ha így vintage-es lesz a hangzás akkor ennél jobb már nem is lehet. A hangszórók teljesítmény 75W/db.

2012. aug. 10. 07:02
 4/7 anonim ***** válasza:

Hangzásban egyébként semmit nem befolyásol a kötésmód.

Most az egyszer mellélőtt A.G.

De egyébként teljesen jó lesz a bekötés.

2012. aug. 10. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Szívesen elismerem, hogy mellélőttem, ha megindoklod műszakilag miért.


Tudtommal a hangszórók impedanciája egy névleges érték, a tényleges impedanciájuk változik, miközben működnek. Ha keményen meghajtod őket, más a valós impedanciájuk, mint amikor éppcsak dolgoznak. Ezért érthetően más lesz a hatása a párhuzamos és a soros kapcsolásnak ilyenkor, hiszen az eredő impedancia jelentősen eltérő lesz, ennek következménye lenne a nyíltabb és visszafogottabb hangzás.

2012. aug. 10. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

"Tudtommal a hangszórók impedanciája egy névleges érték, a tényleges impedanciájuk változik, miközben működnek." Ez így van, ezért is van, ha üresjáratban méri az ember, mindig kisebb értéket kap.

"Ha keményen meghajtod őket, más a valós impedanciájuk, mint amikor éppcsak dolgoznak."

Ez is így van.

"Ezért érthetően más lesz a hatása a párhuzamos és a soros kapcsolásnak ilyenkor, hiszen az eredő impedancia jelentősen eltérő lesz, ennek következménye lenne a nyíltabb és visszafogottabb hangzás."

Ezt viszont nem értem miért kéne így lennie.

Más lesz az impedancia, de nem az impedancia "okozza a hangzást", az csak egy tényező, ami bekötéstől és terheléstől függően változik. Szóval kicsit összekeverted az okot, az okozattal szerintem.

Más terhelésnél/"hangzásnál" más lesz az impedancia, de ez visszafelé nem igaz.

Beszéltem erről pár szakival pár éve, akik gitárládák/erősítők építésével foglalkozik (pl Vass Csabi), mert én sem voltam biztos a dologban, de a Celestion oldalán is azt írják, hogy nincs különbség.

2012. aug. 10. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Akkor ez megint egy olyan téma, amiben megoszlanak a vélemények. :)


Ha elfogadjuk, hogy az impedancia változik a terheléssel (növekszik), ráadásul nem csak a terheléssel, hanem a frekvenciával is változik, akkor szerintem kell, hogy hatása legyen, hiszen míg sorosnál ez a megnövekedett impedancia összeadódik, a párhuzamosnál feleződik és aligha egyenletesen az egész frekvenciatartományban.

Ezért gondolom, hogy a hangzásra is hatással kell legyen - persze igazán ezt próbával lehetne bizonyítani.

2012. aug. 10. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!