Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Hangtechnikusok, hangmérnökök!...

Hangtechnikusok, hangmérnökök! Milyen hátrányai vannak egy keveröerösítönek? (bármilyen jellegű hátrány a keverő + végerösítös rendszerekhez képest)

Figyelt kérdés

#keveröerösitö
2012. júl. 23. 02:53
 1/3 anonim ***** válasza:

Én személy szerint két nagy hátrányt látok:

1. Ha valami elromlik az egészet viheted szervizbe és semmid nem marad.

2. Nem tudod különválasztani a teljesítményt a szolgáltatásoktól.

Előfordulhatnak olyan helyzetek, ahol elég 4 csatorna de kell a nagyon nagy teljesítmény, de olyan is, ahol nem kell nagy teljesítmény de szükség van a sok csatornára, effektezési lehetőségre, monitorozásra.

Keverőerősítőknél meg van kis teljesítmény kevés szolgáltatással, meg nagy teljesítmény sok szolgáltatással.

Egyéb dolog, hogy cipelni is jóval rosszabb, mint két kisebb cuccot.

2012. júl. 23. 03:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Nagy általánosságban mindent "el lehet szúrni", így pl. egy szimpla keverő is lehet katasztrofális (műszaki) minőségű, és meg lehet csinálni "normálisan" is. Ettől függetlenül az erősítővel kombinált keverők többlet-kihívást jelentenek a tervezés szempontjából:


- termikus környezet. A végfok valamelyest melegszik, és ez fűti a keverő kis jelszinten dolgozó elektronikáját is, ami tranzisztorok esetében munkapont-vándorlást, kondenzátorok (kerámia, "kommersz" vackokban előfordul a hangútban) kapacitás-változását, valamint az ellenállások termikus zajának növekedését okozhatja. Egy szimpla keverő (főleg, ha külső stabil tápról megy) üzemi hőmérséklete pár fokkal tér el a "hideg" állapotától. Egy végfoknál - teljesítménytől és kihajtástól függően - ez akár a 40-50 fokot is elérheti passzív hűtés esetén.


- csatorna-áthallás, tápfesz. A legritkább esetben "pazarolnak" a gyártók egy erősítővel kombinált keverőben, így egy közös tápegység lát el mindent árammal. Mivel ilyen helyeken a kapcsolóüzemű táp használata finoman szólva "illetlenség", a trafón keresztül bizony a végfok képes "átszólni" a keverőnek. Katasztrofális esetben ez akár az egész cucc gerjedékenységéhez is vezethet nagy terhelésnél.


- induktív áthallás. Nagyon nehéz korrektül megoldani, hogy a nagyáramú részek (végfok kimenete, végfok táp) vezetékezésének elektromágneses tere ne indukáljon "hamis" jelet a keverő kis jelszintű részein, ha a két egység szinte "egymás mellett" ül. Külön keverő és külön végfog esetében a fizikai távolság is segítséget ad a probléma minimalizálásához (a hatás a távolság négyzetével csökken)


- mikrofónia, mechanikus külső zavar, ha a végfok (helyhiány és/vagy nagy teljesítmény miatt) ventillátoros hűtésű. Bizony, mind a venti finom rázkódása, mind a cucc belsejében lévő "szélvihar" okoz(hat) kellemetlen meglepetéseket a keverőben, mivel nem csak a csöves rendszereknél létezik a jelenség.


- hűtés. Egy "magányos" keverőben nem termelődik annyi hő, hogy ne lehetne akár teljesen zárt, pormentes házba tenni. Ha a végfok is ott van, akkor már "illik" átszellőztetni a házat, ezzel viszont a külső környezet változékony hő-, nedvesség-, és vezetőképes szennyezőhatását ráeresztjük a végfoknál sokkal érzékenyebb keverőre is. "Kommersz" cuccoknál ezzel vagy együtt él a tulaj (pl. észre sem veszi), vagy vált. "Ipari" körülmények között viszont ez sok gond forrása lehet (lásd: élő koncert viharban. A komolyabb cuccoknak ezt is ki kell bírni: http://www.youtube.com/watch?v=Pix5V_QdjmY )


- modularitás. Kommersz, házi rendszerekben ez talán nem tűnik annyira lényegesnek, komolyabb hangosításnál viszont erőteljes szempont, hogy ha pl. kiesik a keverő, akkor ne essen ki vele együtt a végfok is. Ugyanez fordítva is érvényes: a rendelkezésre álló rendszer egyszerűen és könnyen bővíthető legyen, és az adott hangosítási feladatnak legmegfelelőbb kialakítást lehessen elérni. Egy jó minőségű, általános célú kisjelű rendszer (pl. 4-8 miki + 8-10 vonali egység) egy 10W-os monitor-végfokkal (+hangszórók) egy kis stúdió alapjait adhatják, ahol akár a professzionális technikát is megközelítő minőséget is el lehet érni. Ugyanez a kisjelű rendszer néhány "D" osztályú, pár ezer Wattos végfokkal + hangládákkal akár egy közepes élő koncertet is képes kiszolgálni.


No, nagy általánosságban kb. ezek a hátrányok. Előnye egy van: nincs két doboz :D

2012. júl. 23. 03:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a kielégítő, szakmai válaszokat!
2012. júl. 24. 00:14

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!