Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Miért rázhat a fürdőkád?...

Ytlosz kérdése:

Miért rázhat a fürdőkád? Gázbojler, Automata mosógép, mosogatógép van de áramtalanított állapotban is van feszültség a kádnál. FI-relé nincsen.

Figyelt kérdés

2012. ápr. 9. 07:53
 1/10 anonim ***** válasza:
Valószínűleg valami "visszarúg" a földelésen.
2012. ápr. 9. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

EPH hiánya miatt! Minden nagyobb fémes testet egyen potenciálra kell hozni. Ezt úgy lehet elérni, hogy minden fémes testre rá kell kötni egy vezetőt, amit egy (csillag)pontba kell kötni, majd azt "földelni".

Sajnos erre most már szükség van, s régebben épült házakban, lakásokban nem foglalkoztak ilyesmivel. A bojlernél a bemenő és kimenő víz csövét is illő lenne összekötni egymással, továbbá ha gáz is van a lakásban, akkor a méretlen és mért vezetéket is, a fűtéscsöveket stb., a fürdőkád az most így parás, hogy be van építve, de gondolom porcelánnal van burkolva a kád, szóval valszeg téged a víz ráz, tehát a vízcsövet kell bekötni az EPH-ba meg jó lenne a lefolyót is, de az legyen a villanyszerelő dolga, hogy kitalálja miként lehet bekötni. Szóval hívj villanyszerelőt, ezt nem lehet összebarkácsolni. Ja és FI-t meg ha nem kell nagyot barmolni hozzá, akkor rakass föl!

2012. ápr. 9. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Kezdjük ott hogy a kád be van e kötve a földelőhálózatba(szerintem nincs mert a leírás szerint csak a kád ráz-más esetben minden fém berendezésnél éreznéd a rázást).Tehát először is földeld le a kádat!

Ha van földelés a kádnál és működik is(nem szakadt, nem korrodált) akkor igen rejtélyes hiba lesz hosszas hibakereséssel ugyanis bekötött kádnál nem lehet akkora potenciálkülönbség a földhöz képest hogy érezhető feszültséget tapasztalj.

Esetleg egy esetleges nullázási hiba jelentkezhet amit úgy zárhatsz ki hogy meg kell nézni hogy a lakáselosztónál(vagy ahonnan a földelőhálózat indul)a földelő vezető és a nulla vezető össze van e kötve.Viszont mint már írtam ezt nem csak a kádnál hanem minden fém berendezésnél éreznéd.Ha nincs összekötve kösd össze és meg kell szűnni a jelenségnek.

2012. ápr. 9. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Nem feltétlenül. Szerintem lehet bekötött kádnál is, hogyha a vízhálózat nincs bekötve (folyó víznél). Az EPH teljes hiányában sem merném kijelenteni, hogy mindenhol kell tapasztalnia "rázást" mivel ez felgyülemlik, így nem feltétlenül kell minden egyes testnél. Az más kérdés, hogy a műszer az tapasztalja, de az sem minden esetben. Abban valóban igazad van (s feltételezem erre gondoltál, csak nem fejtetted ki bővebben), hogy EPH szakadás esetében csakis a "leszakadt" test ráz. Nem mellesleg ez még lehet sokkal veszélyesebb is, mint mikor semmi nincs bekötve. Érdekességképpen, a németeknél már van, hogy a műanyag PVC csöveket is bekötik a sztatikusság miatt.
2012. ápr. 9. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Fejlemény van!

Ahogy hirtelen jött a hiba ugyanolyan hirtelen el is tünt.

Egyébként a WC gyors öblítője, és a lefolyó is feszültséget mutatott.

FI relét mindenképpen tetetnék fel, de ez elég lenne, vajon. Új földelést mindenképpen csináltatnom kell?

2012. ápr. 9. 10:36
 6/10 anonim ***** válasza:

EPH-t csináltass. Ez még nem jelent semmit, hogy most épp nincs. Volt már rá példa nem egyszer, hogy olyan helyre mentünk EPH-t kiépíteni, ahol előtte alaposan "odavágott" egy embert a kád, a zuhanytálca, a mosdó stb.

FI mellett is kell EPH, szóval nem elég a FI. Ha otthon te magad csinálod, s valakit "megcsap", s az a valaki nem te leszel, akkor téged fognak érte megbüntetni, szóval ezért nem ajánlottam a barkácsolást.

Tehát ezek szerint nincs EPH a házban? Csak mert erre nem válaszoltál.

Arra készülj föl lelkiekben, hogyha megcsináltatod az EPH rendszert, akkor két dolgot tehetnek a villanyszerelők, megcsinálják falon kívül, s akkor el kell viselned, hogy látszanak a vezetékek, min. 6 mm2-es vezeték használnak, (mondjuk amennyire lehet eldugják, de az EPH-nál az elsőrendű dolog, a rövidebb útvonal, nem pedig az esztétika) avagy falba süllyesztve építik ki, de ahhoz ugyebár vésni kell. Angliában a legtöbb régi házban, falon kívül van megoldva, U-szeggel rögzítve a falra, lemeszelve, bár hát nem tom, elvileg nem lehetne, de mindegy (hatalmas kontárságok vannak ott), lényeg az, hogy hamar hozzászokik a szem, ha nem igénytelenül van csinálva. Mondjuk mostanában nagyon elakarnak dugni minden egyes szerelvényt a házban, már várom a gombnyomásra előugró WC és mosdó kagylókat. Nyilván villanyszerelő válogatja, hogy miként van megoldva a nyomvonal. Csak azt tudom tanácsolni neked, hogyha már hívsz egy vellanyászt a FI miatt, akkor ezt is csináltasd meg (ha van rá pénz). Azon ne lepődj meg, hogy magáról az EPH-ról való elképzelések, s miegymás két ember között akár nagyban különbözik! Az alapokkal, mindenki egyetért, s már egész jól kialakult ennek az előírása, hogy miként hogy merre stb. de vannak még képlékenyebb dolgok, amikben eltérnek a vélemények, amik még nem lettek szabályba lefektetve, így lehetnek nézetbeli eltérések két, szakmán belüli között is, s az EPH egy tipikusan olyan téma, amiben szeretnek leállni vitázni, filózni a villanyszerelők.

2012. ápr. 9. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Amit látok, a gázvezetéken, a gázbojlernél van zöld-sárga vezeték ami egy helyen belemegy egy dobozba. Az óránál össze van kötve a nulla és a föld. (Fater pontosabban úgy emlékszik)! A bejövő vízvezetéken is van egy szál vezeték, ott ahol bejön a lakásba. A villanyóra alatt is van egy doboz, és ott van egy vezeték, meg egy drót. A fázis és földet ha rövidre zárom nem történik semmi a szikrázáson kívül. Ez ilyenkor nem zárlat? Semmi nem kapcsolódik le az automatáknál.
2012. ápr. 9. 11:55
 8/10 anonim ***** válasza:
A helyes bekötés egy kis rázástől igazából nem véd meg. Ha ez egy bérház, akkor mondjuk az alatta levő lakásban egy fogyasztót úgy üzemeltetnek, hogy nulla helyett a zöldsárgára kötötték. Ennyi elég. Ha a hibamegszűnt, akkor nem nagyon lehet mit csinálni. Ha visszajön, akkor egy ember figyeli a feszültséget a kádban, egy meg lekapcsol mindenkit sorban. Amikor eltűnik a rázás, azon a részen van a hiba.
2012. aug. 28. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim válasza:
Én úgy körülbelülre elttuom képzelni mi az az EPH vagyis egyenpotenciálrahozás) meg hogy hogyan néz ki a gyakorlatban illetve azzalis tiszt de hogy hogy ez EPH nem mai szbavány vagy követelmény a villamosiparban hanem kb 50éve létező szabvány,viszont arraimrget veszek hogy atárasházi lakásokban vagy penelkbe az érintés védel mezn formája nem kerül kialakitásra.Főleg a régi panellakásokban.Pedig amikor ezeket a házakat épitették akkor már létezett az EPH szabvány.Ez tuti.Ilyen extra kivánságok meg hogy kijövő bemenő lefolyó csövek összekötése és földelése ilyen mutatványokkal én még nem is találkoztam.Szóval lehet hogy hüje vagyok hozzé de akérdező által feltett kérdésébenszereplő hibaokot inkább máshol keresném.Mondjuk a bojlerben.
2016. ápr. 27. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:
Akril tusolót is érdemes " földelni " ? Van egy piros vezeték a régi öntvény kádon . De azon volt csavar , meg az fémes volt .
2019. okt. 31. 03:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!