Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Digitális fényképező esetében...

Digitális fényképező esetében ki lehet számolni azt, hogy x záridő és y blendét ISO100 esetén hogyan állítsam át, ha érzékenységet váltok? Pl.400-ra?

Figyelt kérdés
Mi az összefüggés?
2012. febr. 29. 12:09
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Aszongya hogy...


Az egész lényege, hogy az exponálási idő alatt mennyi fény jut a szenzorra.


A legegyszerűbb a záridővel játszani: fele akkora záridő, fele annyi fényt jelent, kétszer annyi kétszer akkorát. (Minél hosszabb ideig van nyitva a zár, annál több fény jön be).


Ugyanígy lineáris, de fordítottan arányos az érzékenység (ISO): fele akkora záridő mellett (azaz fele annyi beeső fényhez) kétszer akkora ISO kell, hogy ugyanolyan fényes legyen a kép. Ha az ISO-t felezed, a záridőt kétszerezned kell, hogy ugyanolyan képet kapj.

Ha az ISO-t felezed, de nem változtatsz semmit, a képed jelentősen sötétebb lesz.


A bonyolult a rekesz:

A rekesz a fény belépő kapujának felületével és így a belépő fluxussal (térerősség szorozva felület) arányos. A fényintenzitás, azaz a fényesség viszont a térerősség négyzetétől függ, így a fényteljesítmény (intenzitás szorozva felület = térerősség szorozva felület a négyzeten) a rekesz átmérőjének második hatványával arányos.

Így ha a rekeszt kétszer akkorára nyitod (pl. f5.6 >> f2.8), akkor a belépő felület és így a felületi teljesítmény kétszeres lesz, a fényérzet viszont négyszeres.


Jó megjegyezni az alábbi rekesz sort:

f1; f1.2; f1.4; f2; f2.8; f4; f5.6; f8

Minden egyes lépésköz fele akkora záridőt igényel ugyanolyan fényes képhez.


Ez most elég bonyolult volt, úgyhogy olvasd át még egyszer.


De tényleg.


Most nézzünk egy példát:


A kép helyesen exponált ISO 200; f8; 1/60 mellett.


1. Milyen ISO-t kell választanom, hogy 1/240 mellett is helyesen exponált legyen?


2. Milyen rekesz mellett lesz helyesen exponált ugyanez a kép, ha az ISO-t 100-ra veszem le?


3. Ugyanilyen képet ad-e az ISO 400, f4, 1/640 beállítás is?


1. Válasz: ISO 800 (mert a záridő negyedére csökkent, így az ISO-t négyszeresre kell húzni)


2. Válasz: f5.6, mert az ISO-t feleztem, tehát kétszer akkora fényteljesítmény kell, ami a fent említett skálán egy lépésköz.


3. Válasz: nem. Az ISO emelésével dupláztuk a fényességet, a rekesz tágításával a duplázott mennyiséget még megnégyszereztük, tehát a záridőt a nyolcadára kell csökkenteni. Viszont 1/60 osztva 8 csak 1/480, azonban mi ennél lejjebb mentünk, így a kép sötétebb lesz.



Végül:

Elég megtévesztő, hogy amikor azt mondom, növelem a rekeszt, a rekeszt jelző szám valójában csökken, mivel neked a rekesz reciprokát jelzik ki.

Hasonlóan a záridőnél, ahol szintén reciprokot látsz, így amikor "növeled" a záridőt, valójában csökkented azt. "60"-nál kétszer annyi ideig van nyitva a rekesz, mint "120"-nál.



Egyébként ha erre kicsit rákeresel guglin, 250 helyen le van írva, de gondoltam kivételesen jó leszek és nem ezzel kezdem...

2012. febr. 29. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Picit lényegretörőbben: a záridő vagy a blende vagy az iso 1 értékkel való változtatása egyaránt 1 fényérték változást jelent. Ugyanakkora expizíciót gazdag variációkból össze lehet kalapálni.
2012. febr. 29. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

"Picit lényegretörőbben: a záridő vagy a blende vagy az iso 1 értékkel való változtatása egyaránt 1 fényérték változást jelent."


Ez semmilyen szempontból nem igaz. Ha abszolút értékben számolsz, akkor nyilván hülyeség (azaz ISO 100-ról ISO 101-re) és szerintem nem is erre gondoltál.


Viszont a fényképező adekvát kezelőszerván egyet állítva sem 1 Fé a változás, hanem általában 1/2 vagy 1/3, beállításoktól függően.


(1Fé változás kétszeres intenzitásváltozást jelent. Szokták hívni még blendének is. Tehát +1 belnde mondjuk fele akkora záridőt vagy kétszer akkora érzékenységet, vagy gyök kettőször olyan tág rekeszt jelent.)

2012. febr. 29. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Természetesen a szabvány sorokon lépegetve, de érted te, mit írtam :) azért 6 éves szinten nincs kedvem gügyögni.

Esélyt kell adni a kérdezőnek "kicsit rákeresel guglin, 250 helyen le van írva"

2012. febr. 29. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

"Természetesen a szabvány sorokon lépegetve"


Elkapkodtam.

Visszavonom a korábbi állításomat, van olyan nézőpont, amiben igazad van. Azért legközelebb tessék jobban hivatkozni, ennyi még nem lett volna a 6 éves szint... :)

2012. febr. 29. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Tökéletesen jól és érthetően leírtad az első hozzászólásban. Minimum hogy egy köszönöm-öt küldök. Ha más nem is tette meg. Még én is tanultam belőle.
2012. márc. 5. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm, hogy ilyen részletesen és szépen leírtad a kérdésemre a választ. Na.
2012. márc. 6. 10:13
 8/8 anonim ***** válasza:
:))
2012. márc. 6. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!